Sanatla ve Kültürle Evrilme Sanatı

Sanatla ve Kültürle Evrilme Sanatı

Perihan KOCA Yazdı

Değerli sanat dostlarım yüreklerimizi dağlayan, ekonomimizi çökerten, ruhumuzu daraltıp, sabırlarımızı zorlayan bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde, ruhumuzun gıdası, gönlümüzün tınısı olan sanat ile nefes almak, alabilmek bizleri bir arada tutan en önemli etkenlerden biridir.

Elbetteki milli irade, şuur, vatan, Atatürk, bayrak Allah, evlat ve aile aşkı ile dolup taşan ruhumuzda Sanat aşkını da barındırırız. Bu aşklarımızda bizleri farklılaştıran sevdalarımız, hobilerimiz, zevklerimiz, renklerimiz, renkliliklerimiz var.

Diğer hususları yadsımadan sanat aşkıyla nefes alan ruhumun bazı çığlıklarını sizlerin çığlığıyla buluışturarak, çok sesli çağlamak isterim bugün.

Elbette bu başkıkla yer alan içerikte; Sanatla ve kültürle evrilme sanatı’nda vurgulamak istediğim elbette sanatın estetik tavrının penceresinden bakarak hitaptır.

Sizlerin de bildiği gibi sanat ve kültürü birbirinden ayrı tutmak, birini diğerinden ileri/geri görmek, ya da birini diğerinden muaf zannına kapılıp uzaklaştırmak sanatın tabiatına, doğanın ve insanın doğasına aykırıdır.

‘‘Bilgiyle donatılan Beynin süzgecinden geçip, yüreğin imbiğinden süzülerek dilden dökülenler en duyulmak istenendir.’’

Sanat ile kültürde ana kurallar ve ana yolların tali yolları, yazılı olan ve yazılı olmayan sözlü ve ruhsal kurallar, hafızalar vardır.

Bo kuralların içinde özellikle üretirken kendi kuralımızı koyarak farklılığımızı, farkındalığımızı, özgünlüğümüzü ortaya koyarız. Esinlenmelerde, esin kaynağımızı mutlaka açıklayıp sanat ahlakı gereğini yerine getiririz. Ancak kopya yaparak, kaşını, gözünü, giyisisini, değiştirerek, yer değiştirerek, biraz orasından, biraz burasından eklemeler yaparak yani dilim söylerken asabileşiyor, elim yazarken ruhum daralıyor ama çalma, bezeme, aşırma yöntemlerle ortaya çıkan Hırsızlık ürünleri de sanatın yüz karası halleridir.

Bu hallerle evrilme olmaz olsa olsa devrilme, tökezleme, mutasyon olur.

‘‘Kökeni ahlaksızlığa dayanan, alanında diploma verilmeyen, Hukukun (şu veya bu nedenle bazen atlatılsa da), gönüllerin ve gören gözlerin onayladığı, resmi statüsü olmayan meslek hangisidir? Sorusunun cevaplarından biri HIRSIZLIK’tır. Bunları yolsuzluk, kültürsüzlük, kalpazanlık, ahlaksızlık, yalancılık gibi meslekler ile çoğaltabiliriz.’’

Tanıklık ettiğimiz, maruz kaldığımız bu durumlardan bahsederken bile kimyam bozuldu. Affınza sığınarak başlıklandırdığım yazılı sohbetimizde konumuzu detaylandırırken yaygınlaşan bu hıçkırığa dönüşmüş çığlıklardan dolayı sohbetimizi burada sonlandırıyor, daima iyiye, güzele, ahlaka, sevgiye doğru aşkla evrildiğimiz – evrileceğimiz yarınlar umuyorum.

Değerli dostlarım; 09 OCAK 2022 Pazar günü, İstiklal Caddesi, Sadri Alışık Sokak, NO:24 Kat.1 Daire.1 Beyoğlu/İstanbul Adresi,15:00 ile 19:00 Saatleri arasında, Taksim JANYA CAFE’de, Söyleşi konuğu olarak davet edildiğim. Sunuculuğunu şair Selçuk Sen ile şair Faruk Civelek’in üstlendiği ‘‘Şiirli SE/FA’’ Etkinliğinde siz değerli dostlarımı yanımda görmekten mutluluk duyar duyuru/davetimi paylaşmak isterim.

Bir sonraki yazılı sohbetimizde sanatın ışığında buluşmak/buluşabilmek umudumla ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi, Youtube’da yayımladığım Muhayyer Makamında Yüzünde Yüz Bularak isimli şarkımı ve yağlıboya resmimin görselini yüce gönüllerinize bırakıyor, yeni yılınızı kutluyor, sanatın ışığında güzellikler diliyorum.

YILLAR MI GEÇİYOR?

Yıllar mı geçiyor yoksa ömür mü?

Bitmeyin saatler sürem dolmasın

Sevinç mi çoğaldı yoksa hüzün mü?

Gelmeyin yarınlar vadem dolmasın

Bu günüm geceden çile sarmasın

Uçuşan saçıma aklar konmasın

Dudağım bükülüp yüzüm solmasın

Gelmeyin yarınlar vadem dolmasın

Doymadan bahara ne kışa, yaza

Değmeyin gönlümü titreten saza

Ermeden murada o yüce hazza

Gelmeyin yarınlar vadem dolmasın

Sevgilim diyerek bir yar sevmeden

Mutluluk nasıldır, nedir bilmeden

Gülerek yaşanan bir gün görmeden

Gelmeyin yarınlar vadem dolmasın

www.perihankoca.com

perihankoca9@gmail.com  – perihan_koca@hotmail.com

Facebook & Twitter & Instagram

*****

Read Previous

4 Ocak 2022 Salı Günün Sergisi

Read Next

Sevmeye bakın, geçmeden güzelliğiniz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: