Bir Yeni Yıl Yazısı ; “SANATIN SANATI”

Bir Yeni Yıl Yazısı ;

“SANATIN SANATI”

Perihan KOCA Yazı

Eskiyen yılları eskimeyen mutluluklarla, eksilen yılları sevgiyle çoğaltacağımız nice güzellikler dileyip, yarınlara umutla bakmaya gayret ederken, yenilenen bir yılın eşiğinde yinelenen şehit haberleriyle bir yılı daha geride bıraktık.

Sanatın; özgürlük, aydınlanma, durum izahı, hal tasavvuru, çağ ifadesi, geçmişin anlatımı, geleceğin mimarı, duygunun aracı, düşüncenin çizgisi, hayalin resmi, ruhun ezgisi, bedenin sağlığı, beynin besini, ruhun gıdası, birden bütüne bütünden bire vardıran estetik organı, insanlığın mirası, nesillerin arşivi, kültürün göstergesi olduğu gibi, kapsadığı alanların saymakla bitiremeyeceğimiz engin vasıfları vardır.

Ülkemizde sıkça yaşadığımız yürekleri kanatan, duyguları inciten, algıları zorlayan, yaşamları kısıtlayan, hayatları sonlandıran, geleceği karartan, geçmişi karalayan, gönülleri küstüren, sevinçleri örseleyen, umutları törpüleyen, bugünü yarına gebe bırakan, dünü bugüne arattıran, gözlerde yaş kurutmayan elim ve barışı özlettiren hallerdeyiz.

Bu hallerde iken sanatın birleştirici, uzlaştırıcı, onarıcı, yapıcı, tedavi edici, durum ortaya koyucu, aydınlatıcı, besleyici, üretici, yaratıcı ( Büyük sanatçı Yaratanın gönüllere koyduğu aşkla ve yetenekle eserlerini sergileme, izleme vasfı ile) ürünlerle, eserlerle, sanat eseri özelliği olmasa da sanatsal nitelikli faaliyetlerle, icralarla, teşebbüslerle insanlığı yaşamalı, yaşatmalıyız.

Bu vesile ile Sanatın özgürlükleri yücelten, besleyen, aktaran ve yaşatan güzelliklerini yadsımadan, içselleştirerek bir eğlence aracı ya da hobi unsuru olmadığını kendimize hatırlatmalıyız.

Güzel yurdumun güzel insanlarının zarif yüreklerinin bildiklerini burada yinelerken, güzelliklerle yenilenmenin, sanatın evrensel dili ile konuşmanın en güzel aracı olan sanata sanat aşkıyla sarılmanın verdiği umutla aydınlanalım.

Değerli dostlarım, bir melodinin tınlaması, bir konser, bir sinema, bir tiyatro, bir sergi yani herhangi bir sanat etkinliği eğlence unsuru değildir. Yüreklerin vatan aşkı gibi, bayrak sevdası gibi, toprak bütünlüğü gibi sevgiyle bir araya gelerek ruhların gıdalanması, kültürden nemalanması, kalplerin aynı yöne bakarak çarpmasıdır. Bazen yanılgıya düşerek, yada gözden kaçırarak Sanatın birleştirici gücünü unutuyor yada önem sırasını öteleye biliyoruz.

Sanatın Sanatının farkındalığı ile güzel bakan sanat yüreklerinizi, güzelleştiren gönüllerinizi, sevgiyle çoğaltan kalplerinizi gönülden sevgi, saygı ve selamlarımla selamlıyor, Yağlıboya resmimin bir görselini, ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yer alan Segah makamı bir şarkımı “Her gün beni arıyordu” yüce gönüllerinize bırakıyorum. Yine yeniden barışa, umuda, sanata merhaba diyerek, bir sonraki yazı dili ile sohbetimizde buluşmayı ümit ediyorum.

*****

“Her gün beni arıyordu” şarkısını dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

Yeni yılınız barışla, sevgiyle, huzurla, mutlulukla, dostlukla ve güzelliklerle dolu geçsin.

Perihan KOCA 15.12.2019

BİR YILIM DOLDU 

Eskiterek aldın bana sormadan

Ömrümden eksilttin üste koymadan

Yanımda dolaşan gölge bulmadan

Katmadan gençliğe bir yılım doldu

****

Sabahın ışığı yüze doğunca

Aldığım her nefes umut olunca

Gözlerim gecede rüya bulunca

Saymadan gençliğe bir yılım doldu

****

Yapraklar döküyor takvimler yine

Yüzüme çizdiğin çizgilerine

Akları doldurdun saçım teline

Doymadan gençliğe bir yılım doldu

(Doymadan gençliğe yaş günüm oldu)

Perihan KOCA 25.12.2014 Kadıköy

perihankoca.com 

sanatinrenkleri.com

perihankoca9@gmail.com

Perihan_koca@hotmail.com

İnstagram & Twitter & Facebook ve diğer

*****

Read Previous

Soner Tire’nin Çevreci Sergisi “Alt-Üst” açıldı

Read Next

16 Aralık 2019 Pazartesi “On Küçük Zenci” Bursa’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: