Şişmanoğlu’nda Muhteşem Sergi

Şişmanoğlu’nda Muhteşem Sergi

Haber ve Fotograflar: Nihal Güres 

  • Selanik Aristoteles Üniversitesi Trikoglios Kütüphanesinden Jean Pascal Sebah& Polycarpe Joaillier”in İstanbul’u (1890- 1900) anlatan fotograflar Şişmanoglu Megaro’da sergileniyor.

İstanbulda geçmişe zevkli bir yolculuk yapmak için Yunan Konsolosluğu Şişmanoglu Megaro‘da açılan fotoğraf sergisine gitmelisiniz.

Küratörlüklerini Theodoris Markoglou, Antonis Saragiotis ve Maria Farmaki’nin yaptığı Jean Pascal Sebah & Polycarpe Joaillier (1890-1900) İstanbulu Fotoğraf Sergisi  ; 1 Aralık‘a kadar ziyaret edilebilecek.

Süryani- Ermeni kökenli fotoğrafçı Pascal Sebah’ın (1823-1886) oğlu olan Jean Pascal Sebah (1872-1947) babasının ölümünün ardından 1888 de kardeşi Cosimi’nin devraldığı fotoğraf stüdyosunda aile geleneğini devam ettirerek fotoğrafçılık kariyerine başlamıştır.

Birkaç yıl sonra ise , Fransız fotoğrafçı Polycarpe Joaillier (1848- 1904) ile birlikte Sebah& Joaillier fotoğraf stüdyosunu kuran Sebah, çoğunlukla İstanbul’daki anıtları, gündelik hayatı fotoğraflamakla ilgilenir.

1860 lardan itibaren İstanbul’a gelen ziyaretçilere fotograflar, albüm halinde satılmak üzere hazırlanır.
Kartpostal özellikleri taşıyan fotoğraflar aynı zamanda kompozisyonda ışık ve gölge ile oynama girişimleri de dikkat çekmektedir.
Sergide yer alan fotoğraflar 1963 yılında Selanik Aristoteles Üniversitesine bağışlanmıştır.

*****

Önceki

Seval Meray’dan Atatürk Resimleri

Sonraki

“Ben/I’m–84,5×66” Karma Resim Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar