“Primadonna ve Yalnızlık” Sergisi

Leyla Gencer “Primadonna ve yalnızlık” sergisi

Haber ve fotoğraflar: Nihal Güres

Küratörlügünü Prof.  Yekta Kara’ nin yaptığı PRİMADONNA VE YALNIZLIK/ LEYLA GENCER sergisi Borusan’ da açıldı.
İKSV Kültür ve sanat Vakfı Yönetim kurulu başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Yekta Kara” nin açılış konuşmaları ile açılan sergide , evrensel boyutta kariyer yapmış , 50 yıl baş tacı edilmiş Leyla Gencer , hasretle anıldı.
Dünya operasinin tartışmasız en önemli kurumu ‘ La Scala’ da , 50 yıl boyunca ‘Diva ‘ olarak adeta tapılacak derecede sevilen sanatçı , kariyerinin  son 25 yılında aynı zamanda şan öğrencilerini de yetiştirmek üzere emek sarfetmiş ve bunun için Yarışmalar düzenlenmişti.
Bu yarışmalarda Türkiye ve Dünya’ dan pek çok sayıda yeni yetenek sanat ve opera dünyasına kazandirilmisti.
İKSV nin düzenlediği ‘ Leyla Gencer,  Primadonna ve Yalnızlık sergisi vefatının 10. yılında büyük soprano Leyla Gencer’ in yaşamına samimi bir bakış sunuyor. Sanatçının incelikli,  duygu dolu kişiliğine saygı duruşunda bulunuyor. Prof. Yekta Kara” nin , Leyla Gencer’ in kişisel eşyalarindan hazırladığı özel bir seçkiyi,  yaşamının farklı kesitlerinden kayitlarla bir araya getirdiği sergi , Borusan Müzik Evi’ nde 10 Ekim 2018 tarihine kadar pazar hariç hergün 10.00 -18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilir.
Leyla Gencer’ in ‘ Turco Diva’ nin yaşamından özel bölümlere tanık olmak üzere, ses kayıtları ile birlikte bu sergide zevkle izlenebilir. Bilindiği gibi Diva , vefatinin ardından, vasiyeti üzerine , İtalya’da yakılarak Türkiye’ye getirilmişti. Dolmabahçe Rıhtıminda toplanan binlerce sevenleri onun aryalari eşliğinde , Savarona yatından , küllerinin denize, boğaza kavuşmasini,  bir Opera sahnesi koreografisi ile seyretmişti.
Bilindiği gibi , yakılmak en hızlı ‘ Yıldız tozuna’ dönüşme şekli. Bu şekilde karbona dönüşen beden ‘en hızlı şekilde başka  yıldızlarda yaşamaya devam ediyor.
Leyla Gencer,  araştırmacı kişiliği ile arşivlerde,  Kütüphanelerin tozlu raflarında sıkışıp kalmış bir çok operayi bulup yeniden yorumlayarak,  sanatın sonsuzluğa içinde kendi ruhunu ve bedenini yeniden yaratarak,  açtığı yolda pekçok genç sanatçıya ışık oldu.
Sanatın uzun ve ölümsüz cümlesi içinde , bu anlamlı sergide sevenleri ile yeniden buluşuyor.
Afiş için seçilen fotoğrafı da, sonsuz güzelliğini ve yüksek sanat anlayışı ve görüşünü , açıklıkla vurguluyor.

Önceki

Yıldız Serpintisi’ne Yoğun Katılım

Sonraki

13 Eylül Perşembe, Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar