Gustav Klimt sergisi kapanış töreni

Gustav Klimt sergisi kapanış töreni

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

  • Avusturya Kültür Ofisinde Gustav Klimt sergisi kapanış törenindee Mirjam Sögner dans performansı çok beğenildi.

Avusturyalı Koreograf ve performans sanatçısı Mirjam Sögner , Solo Çağdaş Dans Festivali kapsamında Ankara’da gerçekleştireceği ‘Dancer of Thé Future ‘Geleceğin Dansçısı- adlı gösterisini Gustav Klimt sergisi kapanış töreninde gerçekleştirdi.
Modern dansın öncülerinden Isadora Duncan‘ı konu alan techno müzik üzerine kurulu bu gösteri ilk olarak 2017 yılında Salzburg’ da sahnelenmistir.

3 Temmuz 2018 Salı günü saat 19.30 da gerçekleştirilen performans izleyiciler tarafından ilgi ile izlendi.

Gustav Klimt sergisi buradan Bodrum’a , Ender Güzey ARThill ‘müzesine gidecek , 21 temmuz’da açılışı yapılacak. Avusturya Kültür Ofisinde yaz boyunca konser programları devam edecek.

Gustav Klimt sergisi sanatçının 100. Ölüm yıldönümü dolayısıyla, yaşamını ve eserlerini anmak amacıyla düzenlenmişti.

Gustav Klimt modern sanat akımının öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Genç yaşlarda sembolizm ve Art Nouveu akimlarindan ciddi derecede etkilemiştir. Tablolarının yanısıra duvar resimleri, eskizleri ve ÖPÜCÜK tablosu ile tanınır.

Eskizleri sergide yer aldı.

Yapıtlarının bir çoğunda gerçek altın kullanması ile ünlüdür. Altın çağının doruk noktası “Öpücük’ resminde ortaya çıkmıştır. Altın dönemi 1907 de Adele Bloch-Bauer‘ in portresi ile doruğa ulaşmıştır. Bu portreler aynı zamanda sanatçının en önemli kadın portrelerindendi.
14 temmuz 1862 tarihinde doğan sanatçının babası altın Gravürcüsü Ernst Klimt idi. 6 Şubat 1918 de bir inme sonucu hayata veda ettiğinde ‘Johanna Staude’ nin portresi ve ‘Gelin ‘ tabloları yarım kalmıştı.

DANAE ‘adlı mitolojik tablosunda güzel eşini model olarak kullanmış fakat söylentiye göre genç ve güzel eşi 16 yaşında aşktan ölmüştür.
Yaşamının bir dönemini geçirdiği Venedik’te Murano adasındaki cam işlerinden etkilenmiş olup yapıtlarındaki küçük rengarenk yuvarlaklar, şekiller bu dönemin yansıması olarak kabul edilmiştir.

*****

Önceki

Mine Sanat iki atölye açıyor

Sonraki

7TemmuzCumartesi Festivalde Bugün

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar