Görevin Ötesinde Sergisi

Görevin Ötesinde Sergisi

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

  • Görevin Ötesinde – Holokost Karşısında İspanyol Dış Temsilciliklerinin verdiği insanı tepki –

2. Dünya Savaşı sırasında bazı İspanyol diplomatların , hem kendi hem de Sevdiklerinin hayatını ve güvenliğini riske atarak giriştikleri kurtarma eylemlerini konu alan Görevin Ötesinde Sergisi , 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde açıldı.

Küratörlügünü Jose Antonia Lisbona‘nın yaptığı sergi Konsolosun konuşması ile açıldı. İspanyolların yanı sıra bazı Türk diplomatların da bu konuda yardımcı olduğunu ifade eden konsolos, Türk diplomatlara da ayrıca teşekkür etti.

İnsanlığın yitirildiği savaşların belgesel fotoğrafları her zaman barışın gerekliliğini vurguluyor. İnsanlığın yitirildiği yollarda hayata tutunmaya çalışan insanların iç burkan yolculuk fotoğrafları , savaşların isimleri değişse de yıkımın hep aynı olduğunu yeniden hatırlatıyor.

George Orwell , 2. Dünya Savaşı sırasında yazdığı kısa bir deneme yazısında , medeniyetimizin , özünde sapkın bir şekilde tüm siyasi , kültürel veya dini toplulukları karakterize etmeyi önleyici “psikolojik vitaminden” yoksun olduğunu ve aşırı durumlarda bunların imha edilmesi yollarının aradığını kaleme almıştır. Yazara göre antisemitizmin ya da daha korkunç bir ifade ile Holokost“un çıkış noktası bu kollektif eksikliğin sonucudur.” Jose Manuel Garcia-Margallo Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Holokost Avrupa’ sında görev yapan İspanyol Dışişleri yetkililerinden oluşan bir grup onurlu diplomat binlerce Yahudiyi sınır dışı edilmekten ve imhadan kurtardı.

Görevin Ötesinde Sergisi , 4- 17 / ocak tarihleri arasında Neve Şalom Kültür Merkezi’nde Sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

*****

Önceki

4 Ocak Perşembe Günün Sergileri

Sonraki

Arif Nihat Asya’nın Beşocak Bayrak Şiiri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar