Faruk Cimok’un “İstanbul Resimleri” Galeri İDİL’de

Faruk Cimok’un

“İstanbul Resimleri” Galeri İDİL’de

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Hepimizin hayallerindeki nezih İstanbul görüntülerini nakşeden Faruk Cimok‘un “İstanbul Resimleri” Sergisi İDİL Galeri‘de izleyenleri ile buluştu.

Kendine özgü üslubu ile sanatseverlerin gönlünde farklı bir yeri olan akademisyen ressam Faruk Cimok, tablolarına eşlik eden çocuk figürleri ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yeni açılan sergisi ile kutladı.

Nostaljik İstanbul görüntüleri, Tarihi Çiçek Pasajı, Tramvaylar, güvercinler, Teşvikiye kahvesi’nin önünde 1960’lı yıllardan kalma kırmızı bir otomobil figürleri ile dolu olan sergi salonu izleyicilerin yoğun beğenisini topladı ve eserler sanatseverler tarafından adeta kapışıldı.

Fotoğraf canlılığında resimler yapan Faruk Cimok 1979 DGSA mezunudur. Sanat yaşamında çok başarılı sergilere imza atan sanatçı, tablolarında sıklıkla kullandığı ‘Güvercin’ figürleri nedeniyle ‘Kuşçu ressam’ olarak da anılıyor.

Sergi açılışında torunu ve ailesi ile bulunan sanatçı torununa olan sevgisini dile getirdi.

İDİL Sanat Galerisi Sahibesi İdil Doğan Yılmaz‘da Serginin başarısından dolayı çok memnun olduğunu belirtti.

Atölyesini Nişantaşı‘ndan Suadiye‘ye taşıyan sanatçı, şöyle bir anektod anlatıyor;

Atolyesindeki çaycıdan resim yapmasını istiyor. Adam “resimden anlamam, yapamam” diye cevaplıyor. Fakat ısrar üzerine soru işareti, nokta gibi şeyler çiziyor , sonra Faruk Cimok da resme bir şeyler ilave ediyor ve çerçeveletiyor. Sonra bu sanat piyasasından bir kaç kişiye resmi gösteriyor ve İsviçre‘li önemli bir ressamın tablosu diyor. Duayenler de hemen yorum yapıyorlar ve övgüler yağdırıyorlar.

Faruk Cimok , kinaye yaparak acaba biz mi anlamıyoruz diyor, modern sanat böyle abuk sabuk olabiliyor diye yorumlar aldığını ifade ediyor.

Sanatta böyle hoş ve komik öykülerin olması da kaçınılmaz değil mi?

Sanatseverler Suadiye‘de yeni atölyesinde çalışmalarını sürdüren sanatçıdan Kadıköy nostaljik görüntülerini beklediklerini ifade ettiler.

Faruk Cimok “İstanbul Resimleri” sergisi 16 Mayıs tarihine kadar Galeri İDİL‘de Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Galeri İDİL

Adres : Valikonagi Caddesi 45/47 A Nişantaşı

*****

Read Previous

24 Nisan 2019 Çarşamba Günün Sergileri

Read Next

ERA Kolejleri “Yetenek Show’’ Finali 27 Nisan’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: