Balat’ta Kadınlar Günü Etkinliği

Balat’ta Kadınlar Günü Etkinliği

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Kadınlar Günü Etkinliği Balat Kültür Evi’nde düzenlendi.

Antonina Turizm işbirliği ile başlayan Balat Turu, hem Balat’ın tarihi dokusunu hem de güncel şehir hayatı ile ilgi çekici bir etkinlik oldu.

Balat sokakları , havanın da güzel olmasından dolayı iğne atsan yere düşmez bir durumdaydı. Rengarenk insanlar, grup grup sokaklarda turluyordu.

Rengarenk kafeler konuklarını misafir ederken , sokaklarda son derece modern giyimli insanların arasında , kara çarşaflılar, son derece mutaassıp yapıda insanlar köşe başlarında aniden çakışıyorlardı. Tarihi doku sanki güncel hayat ile geçmiş yaşamı birleştiriyordu.

Sanki bir bayram, neredeyse bir karnaval havası vardı.

Farklı yapıdaki insanların böylesine doğallıkla birleşmesi, bir arada buluşması , izleyenler için bir barış, dostluk umudu oluşturuyordu. Sanki siyasi bölünme olmasa insanlar böyle rahatça buluşacaklar, din , dil, ırk ayrımı olmadan huzur içinde yaşayacaklar.

Geçtiğimiz aylarda açılan Demir Kilise‘den başlayan tur, diğer tarihi kliseleri, İkonalari , yüzyıllardır zamana tanıklık eden taşları , kalben okşayarak devam ediyor.

Eski İstanbul’un Batı yakası tâm bir kültür mozaik’i

Büyük bir kültürel mirasın izleri , Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, onun içindeki Aya Yorgi Kilisesi , Fener Rum Lisesi (Kırmızı Lise), Mogolların Meryemi Kilisesi hafta sonu konukları misafir ediyor. Dimitri Kantemir evi de tur yolu üzerinde gezilen yerlerden biri.

Gezi bu kadarla sınırlı olsa da her sokakta ayrı bir öykü dolaşıyor, her sokağın kendine has bir sürprizi var.
Tabi böylesine güzel bir semti gezmek için iyi bir rehber de pekiştirici bilgilerle sizi mutlu etmeyi basaracak. Antonina Turizm bize böyle harika bir Kadınlar Günü hediyesi verdi. Fevkalede bir anlatımla Fener sokaklarında dolaştiktan sonra Balat Kültür Evi  Kadınlar Günü sergimize döndük.

Sergiyi düzenleyen, organizasyonu yapan Ayşe Badem ile beraber , Türkiye Soroptimist Klupleri Federasyonu Başkanı Nilgün Pakkan ve Yürütme Kurulu Başkanı Hülya Kesim , açılış konuşması yaparak , bu güzel gezi için Antonina Turizm yetkilisine Plaket ve Teşekkür Belgesi sundular.

25 sanatçının katıldığı sergi güzel bir kokteyl ve Balat Kültür Evi‘ nin çok meşhur gerçek ev limonatası ve mezelerinden oluşan bir büfe ile çok lezzetli bir şekilde açıldı.

Kadına karşı şiddeti simgeleyecek olan bir performans , tüm sanatçıların el izlerini baskı şeklinde vurgulayarak , kadın elinin bereketini ve dünyayı değiştirebileceği gerçeği ile yapıldı.

Sergi 17-30 Mart 2018

Balat Kültür Evi‘ne uğrayın. Hem sergiyi gezer hem güzel bahçede oturur, sonra da sokakları gezersiniz.
Bu güzel semtten kendinizi mahrum etmeyin. Çünkü hepimiz, tüm kadınlar , insanlar, canlılar, en güzel şeylere layıktır.
Barışa , sevgiye ve sanata muhtacız.

Sevgiyi yaydıkca dünyaya Barışın gelmemesi mümkün değil.

Sergiye katılan sanatçılar,

Alev Burhanoglu, Ayşe Gürdeniz Narin, Banu Biçen, Berna Kizildag, Burcu Yeşilcan Akkaynak, Didem Birkol, Elif Huriyel, Gulderen Gürtekin, Hicran Nurcan Güven, Jale Uygaç Dolunay, Meral Aybay, Nesligül Hasdemir, Nezahat Taylaner, Nihal Güres, Nur Yılmaz Sözeri, Oksana Samarina, Oya Gündoğdu, Perihan Özdabak, Perihan Sazyek, Reyhan Ayaz, Selmin Saruhan, Serap Erdem, Sinem Toma, Yasemin Aliköleoğlu, Yeşim Kurt.

BALAT KÜLTÜR EVİ ,  Vodina Caddesi 39-41 Balat

*****

Read Previous

Adaleti sorgulatan ‘Öldürme Arzusu’…

Read Next

K.Muzaffer Gençer & “Sonsuzluk”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: