BALABAN 97. Yaşını kutluyor

BALABAN 97. Yaşını kutluyor

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Türk sanatının efsane isimlerinden Balaban 97 yaşını baskı resimlerinden oluşan geniş kapsamlı bir sergi ile kutladı.

Astoria AVM de yer alan CORPUS Galeri‘de açılan sergide dostları , arkadaşları, yazarlar, ressamlar, tiyatro oyuncuları, oğlu ve torunları sanatçıyı sevgiyle kutladı.

Nazım Hikmet‘in Bursa cezaevinden hapishane arkadaşı olan Balaban, Nazım‘ın önerisiyle resim yapmaya başlıyor.

Semiha Berksoy , binbir güçlükle Nazım’ı ziyaret etmek için izin istiyor ve alıyor. Sonra son derece özenli bir şekilde süslenerek cezaevine ziyarete gidiyor.

Orada hem Nazım‘ı hem de Balaban‘ı ziyaret ediyor. Hapishane koşulları o kadar üzücü ki , sonra bu kadar süslenmiş olduğu için utanıyor (bizzat kendisi anlatmıştı).

Balaban 1921 yılında doğuyor. Daha 16 yaşındayken hapse düşüyor. 3 yıl cezaevinde kalıp çıkıyor,  fakat aradan çok geçmeden babasının öldürülmesi ile başlayan kan davasında hasmını öldürerek yeniden cezaevine düşüyor. 10 yıl hapis cezası alıyor.

Neyse ki Nazım Hikmet de bu cezaevinde kalıyormuş, onunla beraber , resim, sanat, sanat tarihi , felsefe ve tarih dersleri çalışıyor ve öğreniyor. Cezaevinden çıktıktan sonra artık bir sanatçı kimliği ile köyüne dönüyor ve uluslararası sergiler açan büyük bir sanatçı olarak ismini sanat tarihine ve gönüllere kazıyor.

Ayrıca yayınlanmış birçok kitabı bulunuyor ve bir kitabı Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Ayşe Emel Mesci tarafından sahneye konuldu.
Tekirdağ Belediyesi tarafından , Tekirdağ’ da İbrahim Balaban Müzesi açılma çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca CORPUS yayınları, içerisinde Emre Zeytinoğlu, Barış Acar, Orçun Çadırcı ve Övünç Demiray‘ın yazılarının yer aldığı BALABAN sanatçı kitabının Savaş Çekiç tarafından yürütülen tasarım çalışmaları da halen devam etmektedir.

Balaban‘ in oğlu Hasan Nazım Balaban da ressam olup , babası ile birlikte pek çok sergiler açmıştır.

BALABAN BASKI RESİMLERİ SERGİSİ, 18 Temmuz/ 18 Ağustos 2018 tarihleri arasında Corpus Galeri – Astoria AVM de Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Adres : Büyükdere Cad. Astoria AVM no 127 kat B2/03 Şişli

İletişim, Özgenur Gens ( 0534 737 19 21)

CORPUS YAYINLARI-www.corpusyayin.com

corpusyayinlari@gmail.com

*****

About Nihal Güres

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.