Gustav Klimt Bodrum Arthill’de Anılacak

Gustav Klimt Bodrum Arthill’de Anılacak

Haber: Erol Ünal

  • Gustav Klimt 21 Temmuz 17:30’da Bodrum Ender Güzey Müzesi Arthill’de Anılacak.

Bodrum’un sanat mabedi ARThill Gustav Klimt eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ünlü Ressam Ender Güzey ARThill‘inde 21 Temmuz Cumartesi saat 17.30′da bu kez Avusturyalı ressamın büyük boy panolarda hayatını, eserleri sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 100 yıl önce aramızdan ayrılan bu istisnai sanatçının yaşamını ve eserlerini anmak amacıyla düzenlenen etkinlikte Klimt hakkında kısa film gösterimi yapılacak, ve Ender Güzey tarafından sanatçı hakkında açıklamalar yapılacak.

Avusturyalı Ressam Gustav Klimt‘i ve eserlerini tanıtan büyük boy panolardan oluşan sergi 15 Ağustos’a kadar telefonla alınacak randevu ile gezilecek. İstanbul Avusturya Kültür Ofisinin katkılarıyla yapılacak etkinliğin kokteylini Bodrum Avusturya Fahri Konsolosluğu üslendi. İstanbul & Vienna sergisi’nden sonra Ender Güzey Müzesi ARThill‘de açılacak bu serginin ilgi görmesi beklenmektedir.

Modern Akımın Öncüsü Gustav Klimt (1862-1918) günümüze dek büyüsünü ve etkisini koruyan Modern Akıma imzasını atmış olan isimdir. Özellikle Viyana’da kalıcı izler bırakmış olan sanatçı, aralarında Josef Hoffmann, Otto Wagner, Joseph Maria Olbrich, Richard Gerstl, Egon Schiele ve Oskar Kokoschka’nın da bulunduğu yol arkadaşları ile birlikte 1900’lere damgasını vurmuştur. Genç yaşlarda sembolizm ve art nouveau akımlarından ciddi derecede etkilenmiştir. Viyana Sezession grubunun önemli üyelerindendir. Tablolarının yanı sıra duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınır.

Ender Güzey Müzesi “ARThill” sanatçının 45 yıllık birikimini paylaşmak üzere Bodrum Alazeytin’den geçen Karya yolu yamacında kuruldu. Antik çağda “Ana tanrıçaya giden yol” / “Tanrıçalar geçidi” anlamına gelen ve Lelegler’in ilk yerleşkelerinden Syangela ‘nın karşı tepesinde yer alan  ARThill; Ender Güzey’in tasarladığı sıra dışı mimarisi, sergi salonu, atölyesi ve heykel parkı ile sanatçının “Bütünsel Sanat” anlayışını yansıtıyor. Müze; uluslararası sanatçıları da konuk ederek sergiler düzenlemekte ve farklı kültürel çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır.

2016’da 3200 m2 arsanın üstüne 335 m2 sergi mekanı, galeri, müze olarak inşa edilen proje ve konseptini Ender Güzey‘in yarattığı ARThill; bir sanat galerisinden çok daha fazlası. Düzenlediği sergiler ve bulunduğu yeri bir arada ele alan yaklaşımıyla müze, antik yerleşim alanı Syangela’nın tam karşısındaki tepede konuşlanıyor. Syangelayerli Leleg dilinde “Doğa Ana’ya giden yol” anlamına geliyor. Kurucusu Ender Güzey’in çalışmalarında sıkça rastlanan boğa boynuzunu andıran bir mimariye sahip müze binasının enerji ihtiyacı, tamamen güneş panellerinden ve rüzgâr güllerinden sağlanıyor; böylece müze çevreye olabildiğince az zarar veriyor. Burada sanat, içerideki salonlardan, ağaçlı tepelerle çevrili bahçedeki heykellere kadar uzanıyor.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.