TMMOB’de 37. Grafik Sergisi

TMMOB’de 37. Grafik tasarım sergisi

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi sanat galerisindeki Grafik Tasarım Sergisi’nin açılış kokteyline yoğun bir katılım vardı.

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından düzenlenen ve 163 tasarımcının katıldığı yarışmada finale kalan 426 tasarımdan oluşan sergi Karaköy’deki TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde izlenime açıldı…

Serginin açılış kokteyli çok sayıda davetli sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleşti. Konuyla ilgili olarak edinilen bilgiye göre, bu yıl geleneksel olarak 37’ncisi düzenlenen Grafik Tasarım Yarışması’nda 28 kategori ödülü ve 9 özel ödül verilmesi kararlaştırıldı.

İŞTE YARIŞMA KATEGORİLERİ:

Açık Hava Grafik Tasarımları, Afiş Tasarımları, Satış ve Reklam Pazarlama Malzemesi (P.O.P.) Tasarımları, Ambalaj Üzeri Grafik Tasarımları, Basın Kampanyaları, Broşür/Katalog Tasarımları, CD/Plak Kapağı Tasarımları, Dergi Kapağı Tasarımları, Direct Mail/Flyer Tasarımları, Faaliyet Raporu Tasarımları, Hareketli Görüntü (Motion Graphics) Tasarımları, İlan Tasarımları, İllüstrasyonlar, Jenerik (Title Sequence) Tasarımları, Kişisel (Self Promotion) Tanıtımlar, Kitap Kapağı Tasarımları, Kitap Tasarımları, Kurumsal Kimlik Tasarımları, Logo Tasarımları, Menü Tasarımları, Mobil Uygulama Tasarımları, Sergileme Tasarımları, Süreli Yayın Tasarımları, Takvim/Ajanda Tasarımları, Tanıtım Eşyası Üzeri Grafik Tasarımları, Tebrik Kartı/Davetiye Tasarımları, Tekstil Ürünü Üzeri Grafik sarımları, Tipografi, Web Sitesi Tasarımları, Yazı Karakteri Tasarımları ve Öğrenci Projeleri…

GMK ÖDÜLLERİ SEÇİCİ KURULU

GMK Ödülleri Seçici Kurulu: Atilla Karabay (Happy People Project), Ayşe Karamustafa Türksoy (Karamustafa Tasarım), Haluk Tuncay (Grafik Tasarımcı), Perim Öktem (Grafik Tasarımcı), Selçuk Öziş (FMV Işık Üniversitesi Öğr. Gör.), Taner Ardalı (Grafik Tasarımcı), Zafer Lehimler(Atatürk Üniversitesi, Öğr. Üyesi) yer alıyor.

Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu!nda; Ervin Esen (HaritaMetod Kurucusu), Özge Güven (TBWA), Teoman Fıçıcıoğlu (Editoryal Ltd. Kurucusu)

Özel Ödül Seçici Kurulu: Emin Barın Logotayp Özel Ödülükategorisinde jüri üyeleri Ayşe Barın, Tevfik Barın, Barın Ailesi Temsilcileri, İhap Hulusi Afiş Özel Ödülü kategorisinde jüri üyesi Kurukahveci Mehmet Efendi Satış Koordinatörü Cahit Çetinsu, Sait Maden Tipografi Özel Ödülü kategorisinde jüri üyesi Grafik Tasarımcı, Tipograf Osman Tülü yer alıyor.

ÖDÜLLER

GMK ödülleri sergide yer alacak tüm kategorilerde veriliyor. Bikem Özsunay Vakfı Afiş Özel Ödülü Bikem B. Özsunay Vakfı tarafından, Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından verilmekte. 10.000 TL değerindeki bu ödül, seçici kurulun oylamaları sonucu birbirinden farklı işlerle en çok ödülü alan 30 yaşını aşmamış tasarımcıya veriliyor. Emin Barın Logotayp Özel Ödülü Barın Ailesi tarafından veriliyor. İhap Hulusi Afiş Özel Ödülü Kurukahveci Mehmet Efendi tarafından veriliyor. Sait Maden Tipografi Özel Ödülü Tipograf tarafından verililiyor. TÜYAP Kitap Kapağı Özel Ödülü TÜYAP Fuarcılık A.Ş. tarafından veriliyor. GMK Tipografi Özel Ödülü Tevfik Aydın Saat işbirliği ile Tipografi kategorisinde jüri tarafından en iyi illüstrasyon olarak seçilen çalışmaya veriliyor. GMK Yazı Karakteri Özel Ödülü Tevfik Aydın Saat işbirliği ile Yazı Karakteri kategorisinde jüri tarafından en iyi yazı karakteri olarak seçilen çalışmaya veriliyor. GMK Öğrenci Projeleri Özel Ödülü Tevfik Aydın Saat işbirliği ile Öğrenci Projeleri kategorisinde jüri tarafından en iyi öğrenci projesi olarak seçilen çalışmaya veriliyor…

GRAFİK TASARIMCILAR MESLEK KURULUŞU

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) 1978 yılında Grafikerler Meslek Kuruluşu ismi altında İstanbul’da kuruldu. Reklam ajanslarının ve tasarım stüdyolarının yaratıcı kadrolarından, akademisyenler ve öğrencilere uzanan bir üye yelpazesine sahip kuruluş; Türkiye’de grafik tasarımın gelişmesi, bu alanda üretim yapan tasarımcıların bir araya gelmesi ve mesleki haklarının korunması amaçlarını taşıyor. Kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği etkinliklerle tasarımcıları farklı üretim alanlarından profesyonellerle buluşturuyor. Her yıl düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi’nde, o yıl içinde üretilen grafik ürünlerden kapsamlı bir seçki oluşturan ve onları ödüllendiren GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (Ico-D) üyesidir. Grafik tasarımın gelişmesi, özgürleşmesi, kitlelere tanıtılmasına ön ayak olmayı amaçlayan GMK, mesleki hakların korunması konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir. Grafik tasarımın eğitim ayağında da rol oynayan GMK, gerçekleştirdiği “GMK Seminerleri” ve çeşitli atölye çalışmalarıyla da öğrencileri mesleğe hazırlayarak ve profesyonellerle buluşturarak öğrencilere destek olmayı amaçlıyor. ..

Serginin 18 Kasım akşamına kadar TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda izlenebileceği bildirildi.

Adres: Kemankeş Caddesi No:31 Karaköy/İstanbul

*****

About Necati Mumay

Siirt'te doğan Naceti Mumay; Siirt ESE mezunu. Gazeteciliğe 1963 yılında yerel medyada başladı., 1986’de ulusal medyaya geçiş yaparak Türk Haberler Ajansı (THA), Günaydın, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah ve Akşam gazetelerinde çalıştı. İki oğlu ve bir torunu da gazeteci olan Mumay, halen İstanbul Sanat Magazin, İstanbul Flaş, Vatan, Son Söz gazetesi, Pervin Özen Art ve Magazin Duayeni haber sitesi gibi yayın organlarına kültür sanat haberleri yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.