TGC: Nezih Demirkent’i saygıyla anıyoruz.

TGC: Nezih Demirkent’i saygıyla anıyoruz.

Haber : Necati Mumay

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 11 Şubat 2001’de vefat eden önceki Başkanlardan Nezih Demirkent’in ölümünün 18. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı: “Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin Önceki Başkanlarından basınımızın unutulmaz isimlerinden Nezih Demirkent’i ölümünün 18. yılında saygıyla, özlemle anıyoruz.

Gazeteciliğin hemen her dalında görev yapan daha sonra Dünya Gazetesinin sahibi olan Nezih Demirkent sahada çalışan bütün gazetecilerin sorunlarına yardımcı ve onların koruyanı oldu. Meslek Örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ve yerel basının gelişmesi yolunda önemli çabalar harcadı. Ölümünün 18. yılında bir kez daha kendisini sevgiyle, minnetle hatırlıyoruz.”

NEZİH DEMİRKENT KİMDİR?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından Nezih Demirkent, 50 yıl gazetecilik mesleğinin içinde bulundu. Uzun bir dönem TGC‘nin Başkan Yardımcılığı görevinde hizmet verdikten sonra 18 Kasım 1982 günü Başkanlığa seçildi. 10 yıl sürdürdüğü bu hizmetten, seçimde adaylığını koymayarak çekildi. Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfını yönetti. TGC‘nin yayın organı Bizim Gazete‘nin aylık olarak yayımını başlattı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu TGC Hikmet Memduh Kızılağaç Huzurevi ile TGC Basın Müzesi projelerini gerçekleştirdi.

Nezih Demirkent 1930 yılında İstanbul’da doğdu. F.Sabiha ve A.Nurettin Demirkent’in oğlu, Haydarpaşa Lisesi’ni ve İÜ Hukuk Fakültesi bitirdi. 1950 yılında Son Saat Gazetesinde mesleğe başladı. Yeni Sabah, Yeni Gazete ve Hürriyet’te, mesleğin çeşitli dallarında çalıştı. Hürriyet Gazetesinde Genel Müdürlük yaptı. Daha sonra Dünya Gazetesinin sahipliğini üstlendi. Fransızca biliyordu. “Sayfa Sayfa Gazetecilik”, “Medya Medya” ve “Salı Yazıları” isimli kitapları yayımladı. Işın Demirkent ile evli ve bir çocuk babasıydı. TSYD kurucu üyesiydi ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nın Başkanıydı. Basın Şeref Kartı taşıyordu. 11 Şubat 2001’de vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Adres : Türkocağı Caddesi No.1 Cağaloğlu-İstanbul

Tel : 0212 513 83 00

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

Rekreasyon Derneği’nden Yılın ilk Toplantısı

Read Next

Dibeklihan’ın Kurucusu Cenap Tezer’i Kaybettik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: