TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu göreve başladı

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu

göreve başladı

Haber : Necati MUMAY

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Kadın Gazeteciler Komisyonu yeni dönemin ilk toplantısını yaptı.

TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu’nun koordinatörlüğünü yaptığı Kadın Gazeteciler Komisyonu’nda 2019-2022 yılları arasında Ayşegül Aydoğan, Mesude Erşan, Nuray Özger, Esin Yolçınar, Şehriban Oğhan, Ayten Serin İnsel, Ümran Avcı görev yapacak.

Başkanlığını Ayşegül Aydoğan’ın yapacağı komisyonun yedek üyeleri ise Emine Munyar, Aybeniz Ece Uçan ve Çiğdem Yılmaz’dan oluştu.

Toplantıda TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş, TGC Kadın Gazeteciler Danışma Kurulu üyeleri Sultan Uçar, Sergül Keskin ve Yasemin Arpa da yer aldı.

TGC KADIN KOMİSYONU BUGÜNE KADAR NELER YAPTI?

Turgay Olcayto’nun başkanlığını yaptığı TGC Yönetim Kurulu’nun kararıyla 2013-2016 döneminde oluşturulan Kadın Gazeteciler Komisyonu, kadın gazetecilerin yaşadığı sorunları ortaya koymak ve medyada kullanılan eril dilin değişimine katkıda bulunmak için kuruldu. Komisyon ilk olarak Kadın ve Medya /Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nu hazırladı. Hazırlanan kılavuz 2 bin adet bastırılarak medya kuruluşlarına ve TGC üyelerine ulaştırıldı. Kadın Gazeteciler Komisyonu, Dünya Kadınlar Günü’nde her yıl TGC üyeleriyle toplantılar yaptı, Kadınlar Günü yürüyüşlerine katıldı. Medya kuruluşlarında ve İletişim Fakültelerinde gazeteci adaylarına yönelik medyada cinsiyet eşitlikçi dil eğitimleri verdi.

“Kadın ve Medya-Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu”na www.tgc.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

*****

Read Previous

20 Temmuz 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

Hasan Gediz’in İkinci Kitabı “Gölgenin Gölgesi” Çıktı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: