Hasan Gediz’in İkinci Kitabı “Gölgenin Gölgesi” Çıktı

Hasan Gediz’in İkinci Kitabı

“Gölgenin Gölgesi” Çıktı

Haber : Kemal Gönüleri

Hasan Gediz Gölgenin Gölgesi’nde, içinde kaybolduğumuz gündelik çıkmazlara göz kırpıyor. Defalarca önünden geçtiğimiz ve ezberleyecek kadar içine düştüğümüz ama bir kere olsun dönüp bakmadığımız şeyler, kitapta özenle bir araya getiriliyor ve hepsine peş peşe göz atmak kesinlikle hayret uyandırıyor.

İroni, Hasan Gediz şiirlerinde ilk olarak dikkati çeken özellik, bunu akıcı bir dil ve özgün bir yaklaşım takip ediyor. İlk kitabı Mahşer Takımı’ndan aşina olduğumuz bakış açısı, Gölgenin Gölgesi’nde de kendini gösteriyor. Şair, masaya yatırdığı çıkarımları üzerine okurdan bir çırpıda onay alırken aynı zamanda her zamanki neşeli ve keyfi yerinde bakış açısıyla da yüreklere su serpiyor.

Kişisel yayıncılığın önde gelen markalarından Yazardan Direkt etiketiyle yayımlanan Gölgenin Gölgesi, Hasan Gediz’in ikinci şiir kitabı.

Tanıtım Yazısından

İnsan hayatın içinde gezinirken, maceradan maceraya atılıyor… Yeni olaylar, büyük sorunlar, bitmek bilmeyen telaşlar… Bu silsile böyle sürüp giderken, bir anlık bir aydınlık, geri kalan her şeyin üzerindeki örtüyü kaldırmaya yetiyor. Hasan Gediz, yeni şiirlerinde bir yandan bu aydınlığı ve örtüyü anlatırken diğer yandan da bambaşka bir şeye işaret ediyor: Neşe’ye… Çünkü belki de diğer her şeyin üstesinden gelebilmek için bize verilmiş en kullanışlı şey o. İngiliz anahtarı ya da İsveç çakısı gibi: Türk neşesi…

Gündelik yaşamın alıp verdikleri arasında her şeye hazırlıklı ve dayanıklı olmak fikri nasıl hissettiriyor? Hasan Gediz’in tam da günümüzün ritmi ve dinamiklerinden hareketle kaleme aldığı şiirlerinde, eleştirel aklın çıkmazlarını, kederin içindeki empatiyi, yalnızlığı kuş olup kanatlandıran kendinle muhabbeti keşfedeceksiniz.

Kitaptan

düşen her yaprakta kopup giden bir geçmiş saklı

bir resim bozulurken bir yenisi oluşuyor

neye inansak bilemiyoruz ki

elle tutulur gerçek bile bir anda masal oluyor

manzaranın derinliğine bakıyorum

içine girdikçe değişiyor

rengârenk hayat boşluk oluyor

*****

Read Previous

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu göreve başladı

Read Next

Cevat Varlı’dan Adana’da “Kök Kuşağı” konferansı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: