TGC: Doğan Koloğlu’nu sevgi ve saygı ile anıyoruz

TGC: Doğan Koloğlu’nu

sevgi ve saygı ile anıyoruz

Haber : Necati MUMAY

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 13 Kasım 2013 tarihinde yitirdiğimiz önceki Onur Kurulu Başkanlarından usta gazeteci Doğan Koloğlu’nun ölümünün 6. yılında bir anma mesajı yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı:

“Değerli üyemiz, Basın Şeref Kartı ve 1998 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, önceki Onur Kurulu Başkanlarından Doğan Koloğlu çok değerli ve başarılı bir gazeteciydi. Türk sporuna futbolcu, yönetici, teknik adam ve spor yazarı olarak hizmet verdi. Çalıştığı gazetelerde muhabirlikten yazı işleri müdürlüğüne kadar her alanda değerli hizmetler veren Koloğlu’nu ölümünün 6. yılında özlemle ve saygı ile anıyoruz.”

DOĞAN KOLOĞLU KİMDİR?

1927 yılında Sürmene’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Galatasaray’a futbolcu, yönetici ve teknik adam olarak hizmet verdi. Milli Takım’da oynadı. Milli Takım Seçici Kurulu’nda görev yaptı. Futbol oynarken 1948’de Ali Oraloğlu’nun yayınladığı Galatasaray Mecmuası’nda “Lokal Penceresi” başlıklı imzalı köşe yazılarıyla Bab-ı Ali’ye adım attı. Havadis, Yeni İstanbul, Akşam, Milliyet, Sabah, Vatan ve Hürriyet gazetelerinde yönetici olarak çalıştı. TGC Onur Kurulu Başkanlığı, Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Hücum futbolu düşüncesiyle yeni bir akımın öncülüğünü yaparak Türk futboluna düşünce değişikliği getirdi. Kardeşi Orhan Koloğlu ve oğlu Sina Koloğlu da gazeteci.

*****

Read Previous

17 Kasım 2019 PAZAR Ediz Hun&On Küçük Zenci 

Read Next

Pera Müzikali 17 Kasım’da Tim Show Center’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: