Mümtaz Soysal için  TGC’den baş sağlığı mesajı

Mümtaz Soysal için 

TGC’den baş sağlığı mesajı

Haber : Necati MUMAY

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu; Dışişleri eski Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal’ın vefatının ardından baş sağlığı mesajı yayınladı.

Mesajda “TGC Sedat Simavi Ödülleri Sosyal Bilimler Seçici Kurul üyelerinden Mümtaz Soysal’ın vefat ettiğini üzüntüyle öğrendik. Cemiyetimize 1994-2013 yılları arasında Sosyal Bilimler Seçici Kurul üyesi olarak hizmet eden Mümtaz Soysal’ın ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyoruz” denildi.

Mümtaz Soysal 13 Kasım 2019 Çarşamba günü İstanbul’da Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İstanbul Sanat Magazin Ailesi olarak bizde; merhuma Allahtan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Allah Rahmet eylesin..

MÜMTAZ SOYSAL KİMDİR?

1929 yılında Zonguldak’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Bir dönemin efsanevi kitabı Anayasaya Giriş’in de yazarıydı. Uluslararasi Af Örgütü’nün Başkan Yardımcılığına seçilen ilk Türk oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın danışmanı olarak önemli çalışmalar yaptı. Hukukçuluğunun yanısıra Forum, Akis, Yön, Ortam gibi dergilerde, Yeni İstanbul, Cumhuriyet, Ulus, Barış, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1979 yılında BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün Uluslararası İnsan Hakları Öğretimi Ödülü’nü aldı. Mümtaz Soysal ayrıca Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri Sosyal Bilimler Dalında Seçici Kurul Üyesi olarak uzun süre görev yaptı. Türk edebiyatının önemli isimlerinden, öykü yazarı, 40 yaşında vefat eden Sevgi Soysal ile evliydi, iki çocuk sahibiydi.

*****

Read Previous

Gülsin Onay ve Ender Güzey Yılın Sanatçısı Seçildi

Read Next

12 KASIM 2019 S A L I  Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: