Gülsin Onay ve Ender Güzey Yılın Sanatçısı Seçildi

Gülsin Onay ve Ender Güzey

Yılın Sanatçısı Seçildi

Haber: Erol Ünal

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı” bu sene “Yılın Sanatçısı” ödülünü Müzik dalında Gülsin Onay’a, Plastik Sanatlar Dalında Ender Güzey’e verdi. 25 yıldır devam eden ve her sene Kasım’da verilen ödül töreninde; Basın Yayın dalında Yeni Adana Gazetesi, Bilim ve Araştırma dalında Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, Edebiyat dalında Ayşe Kulin, Gösteri Sanatları, Tasarım ve Görsel Sanatlar dalında Oya Çölen, Müzik dalında Gülsin Onay, Plastik Sanatlar dalında Doç. Ender Güzey, Topluma Hizmet dalında İlhan Koçulu ödül alan isimler oldu.İstanbul Maslak TIM Show Center’da organize edilen “Globalleşen dünyada birleşim ve barış yolunda insanlığa verilecek spiritik mesajlar ve tavsiyelerkonulu panel Doç. Dr. Ahmet Kurtaran tarafından yönetilirken Brezilya’dan Teresinha De Jesus Nacli Napoli, Kanada’dan Prof.Dr. Stffan Panajotoff; ABD’den Prof. Dr. Gerald Harvey Pollack ve Japonya’da Prof. Dr. Shinichi Takemura panelist olarak yer aldı.

Müzik Dalında Yılın Sanatçısı ödülünü alan Gülsin Onay; “Hepimizin ortak düşü olan barış ve kardeşliği odağına koyan bir vakıftan ödül aldığım özel bir gece yaşadım. Müzik insanlık yararına, insanları birbirine yaklaştıran en güzel araç. Dünyamıza müzikle barış ve kardeşlik getirmek benim de en önemli gayem. Müzik dalında evrensel kardeşlikten dünya barışına çağrı ödülü için Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’na teşekkürlerimle…dedi

Plastik Sanatlar Dalında Yılın Sanatçısı ödülünü alan Ender Güzey; “Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfının “Yılın Sanatçısı” ödülüne laik görüldüm. Özellikle Mevlana felsefesini benimsemiş olanlar tarafından benim ve sanatımın takdir edilmesi beni çok onurlandırdı. Ayrıca beni bu ödülün haricinde bir o kadar mutlu eden başka bir olay da Galata Mevlevihanesi Müzesi müdürü sayın Yavuz Özdemir tarafından yazılan Galata Mevlevihanesi Müzesi isimli kitapta doğduğum ve çocukluğumun geçtiği ev olan Galata Mevlevihanesi bahçesinde çocuk dönemime ait fotoğrafların kullanılmış olmasıdır. Mevlevihane bahçesinde ilk resimlerimi yaparken çekilen bu fotoğrafların kitapta yer alması benim için ayrı bir mutluluk oldu. Bir Mevlevihane kapısının solunda bulunan iki mavi çam doğum günümde ailem tarafından dikilmişti. O çamlar benimle yaşıt…dedi.

GÜLSİN ONAY Kimdir?

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir.

Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır

ENDER GÜZEY Kimdir?

Ender Güzey 1951’de İstanbul’da doğdu. 1969 -1973 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde resim ve heykel öğrenimi gördü. 1975’de Yüksek Lisansını tamamladı. 1975 -1977 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof.Mac Zimmermann’ın asistanlığını yaptı. 1982’de Mönchengladbach VHS’de Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. 1982 -1988 yılları arasında Münih, Ammersee’de, atölyesinde özgün çalışmalar yaptı. Kunst-Galerie Herrsching Sanat Galerisini kurdu ve yönetti.

Çağdaş Sanatın uluslararası isimleri ile sergiler gerçekleştirdi. 1990’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde “Performans” dersleri verdi. 1996‘da Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fak.’sinin Büyükada‘da kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi. 2006’de USA Montana Üniversitesi performans, Obje dersleri Verdi. “Ender Güzey, Ateş’ten Doğan” isimli bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi.

2007’de “Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi” ismi altında kişisel Müzesini Bodrum’da 200 yıllık tarihi bir bina’da kurdu. 2009’da Bodrum Merkez ve Kadıkalesinde “Güzey Art Lounge” ismi altında Ender Güzey eserlerinin sergilendiği iki sergi salonu kuruldu. 2009’da Bodrum’da Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi görevinde bulundu. 1982’den bugüne çalışmalarını Münih, İstanbul ve Bodrumdaki atölyelerinde sürdürmektedir.

*****

Read Previous

ADANA’DA RESİM VE FOTOĞRAF SERGİLERİ

Read Next

Mümtaz Soysal için  TGC’den baş sağlığı mesajı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: