Mine Sanat’ta Cazın İmgeleri Sergisi

Bodrum Mine Sanat’ta Cazın İmgeleri Sergisi

Haber : Necati MUMAY

  • 1 Eylül 2018 Cumartesi günü açılan “Cazın İmgeleri sergisi 9 Eylül’e kadar Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak’ta izlenebilecek. 

“Cazın İmgeleri” sergisi Bodrum Caz Festivali kapsamında eş zamanlı olarak gerçekleşecek şekilde Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak‘da 1 Eylülde açıldı.

Askeri Mızıka Okulu’ndan mezun olarak 22 yıl Armoni Mızıkası ve Bandolar’da görev yapmış bir astsubay , Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nda Alto Saksafon Sanatçısı Reşat Demirkol ile Bodrum Jazz Festivali kapsamında gerçekleşecek “Cazın İmgeleri” sergisinde, DGSA – UESYO iç mimarlık ve endüstri tasarım bölümünden mezun, Ressam Atilla Atala “CAZ; Kutsanan bireyselliğin kusursuz kolektivizmi” söylemiyle caz sanatçılarını, Bizans ikonalarından esinlenerek yorumluyor. Sanatçı, ikonalardaki tasvirler üzerinden tanrıya yöneltilen saygı temelinde, caz sanatçılarının portreleri aracılığıyla solo performansların getirdiği “bireysellik” ve ortak çalışlardaki “birliktelik”i göz önüne alarak, caz müziğine yöneliyor. İkonaların plastiğindeki yüzeysellik, sanatçının resimlerinde siyah fon üzerindeki beyaz renkli düz geometrik alanlarla veriliyor. Siyah fon, cazın köklerindeki hüzne ve zor yaşam şartlarına gönderme yapıyor. Solo çalışlarında bireysellikleriyle öne çıkan caz sanatçılarının, kolektif icraları sırasındaki müzikal ahenk ve kusursuz uyum, tuvalde yer alan enstrümanlardaki gökkuşağı renkleriyle ifadesini buluyor. Müzikteki armoniyi çağrıştıran bu gökkuşağı renkleri, ikonalardaki yaldızlı fonla özdeşleşiyor.

Sanatçılar Reşat Demirkol ve Atilla Atala’nın bir araya geldiği “Cazın İmgeleri” adlı sergi 1 – 9 Eylül 2018 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Bodrum mekanında izlenebilir.

Açılış kokteyli 1 Eylül 2018, Cumartesi Günü, Saat: 19:00’da, Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Bodrum mekanında, sanatçıların ve Sanatseverlerin katılımıyla yapıldı. Askeri Mızıka Okulu’ndan mezun olarak 22 yıl Armoni Mızıkası ve Bandolar’da görev yapmış bir astsubay , Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nda Alto Saksafon Sanatçısı Reşat Demirkol sergi açılış gecesinde saksafonuyla gerçekleştirdiği özel performansıyla izleyicileyi büyüledi

Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak

Adres : Yalıkavak, Merkez Mah. Çökertme Cad. Özkan Sok., Yalıkavak Marina, Bodrum / MUĞLA

Tel: +90 (536) 553 50 66 / +90 (543) 816 10 34 E-posta: info@minesanat.com info@minesanat.com

A.Reşat Demirkol Kimdir?

1950 yılında Isparta’da doğdu. 1961 de ilkokulu bitirdi, aynı yıl yetiştirme yurduna verildi ve Erkek Sanat Enstitüsü Tesviye bölümünde beş yıl okudu. 1966 yılında Askeri Mızıka Okulu’na girerek, 1969’da mezun oldu. Bando astsubayı olarak orduda 22 yıl görev yaptı. Bulunduğu bandolar ve Armoni Mızıkası ile yurt içi ve yurt dışında birçok konserlere Alto, Tenor saksafon ve flütçü olarak katıldı. 1990 yılında Kent Orkestrası’nın açtığı sınavları kazanarak, 1991 yılında, Kent Orkestrası’nda saksafon sanatçısı olarak göreve başladı. Bir çok TRT, RADYO ve TV programlarına saksafon sanatçısı olarak katıldı. Kent Orkestrası’yla 1. Balkan, 5. Balkan, Bulgaristan ve Seoul festivallerine katıldı. ABB Kent Orkestrası’nda alto saksafon sanatçısı olarak çalıştı. 2015 yılında emekli oldu ve 50 yıl önce bıraktığı resme yeniden başladı.

Atilla Atala Kimdir?

Orta ve lise öğrenimini Vefa Lisesi’nde yaptı. 1979 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi – Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’ndan İç Mimar – Endüstri Tasarımcısı olarak mezun oldu. Ajansında iç mimarlık, fuar standı tasarımı ve grafik tasarım çalışmaları yapmaktadır. Karikatür çizmekte ve fotoğraf çekmekte. Homur Mizah ve Karikatür Grubu çizeri. RED Fotoğraf Grubu üyesi ve grubun sergilerine katılmakta. Resim çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir. “Caz İkonları” isimli 2 kişisel sergi gerçekleştirdi ve çok sayıda karma sergilere katıldı. Bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Logo, afiş, karikatür ve fuar standı tasarımı dallarında başarı ödülleri var.

www.atillaatala.com

*****

Önceki

Bodrum Caz Festivali Başladı

Sonraki

Eyüp Büyükbostancı Tablo Halılar Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar