Mehmet Özenbaş Piramid Sanat’ta

Mehmet Özenbaş Piramid Sanat’ta

Haber ve Fotoğraflar : Necati MUMAY

  • Mehmet Özenbaş’ın son çalışmaları Bedri Baykam’ın Taksim’deki mekanı Piramid Sanat galerisinde düzenlenen sergide sanatseverlerin beğenisine sunuldu…
  • Sergi 6 Mayıs tarihine kadar Piramid Sanat galerisinde gezilebilecek.

Tabloları sanat camiasında beğenilen Resim Sanatçısı Mehmet Özenbaş’ın yeni serisinden oluşan kişisel sergisi Bedri Baykam’ın Taksim’deki Piramid Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılış kokteyli çok sayıda davetli sanatçı ve sanatseveri buluşturdu…

İDEOLOJİLER SENTEZİ…

Etkinliğin sunumunda yapılan açıklamada, “Dünya sürekli değiştiği halde hiçbir şey hissetmemek, dönüşümün farkına varamamak… Özenbaş’ın eserlerinin birçok ideolojiyi sentezlediğinin belirtildiği belirtilerek, Beyoğlu atölyesinde çalışmalarını sürdüren Özenbaş’ın çevre sorunlarına işaret ettiği yeni serisinde kendinizi içinde kaybedeceğiniz Dionysiac Jungle ve doğal olarak getirdiği kaosu hissedeceksiniz” denildi.

Bedri Baykam da Özenbaş’ın çalışmaları konusunda şunları söyledi:

“Özenbaş’ın yapıtlarının bize düşündürdüğü ilk soru “Ben neye bakıyorum?” oluyor. (…) Baktığımız sahne, kendi çapında çarpıcı ve abartılı bir biçimde gerçekçi gözükebilir. Nedir bu? Yoğun ve vahşi bir “cangıl”ın ortasında mıyım? Peki o zaman kuş seslerini neden duymuyorum? Kaplan nerde? (…) Birçoğu, geçici bir algı içinde sonsuzluğun eviymiş gibi, sessiz ve zamanaşırı bir doğa tasviri olarak okunabilir. Bu hiçbir maksatla bir süsleme parçası olmayan özgür bir ülkenin evi… Başka bir algı şekliyle de soyut sanatın Amerikalı kahramanı Jackson Pollock’ın resimleriyle olan organik bağ ve paralellik de kaçınılmaz bir şekilde hissediliyor. Ama bana güvenin, bu asla Pollock’ın bir taklidi olduğu anlamına gelmiyor. (…) Öte yandan her ne kadar şaşırtıcı gelebilse de, bu yapıtlar beni Anselm Kiefer hakkında da düşünmeye itiyor. Ortaya çıkan bu durum bir hayli ilginç”

Sergiyi izleyen sanatseverlerin sanatçı Özenbaş ve mekan sahibi Baykam ile anı fotoğrafı çektirmek için adeta yarıştıkları gözlendi.

Serginin 6 Mayıs tarihine kadar izlenebileceği bildirildi.

Adres: Piramid Sanat, Feridiye Caddesi No: 23 Taksim/İstanbul

*****

Önceki

31 Mart Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Ünlü Ressamlar Galatea Art’ta

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar