Maide Bulak’tan “Herakles” sergisi

Nişantaşı F-Sanat Galeride açıldı…

Maide Bulak’tan “Herakles” sergisi

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Maide Bulak’ın Herakles isimli sergisi F-Sanat Galerisinde izlenime açıldı.
  • Sergi 31 Mart tarihine kadar açık tutulacak…

Nişantaşı’nda faaliyet gösteren F-Sanat galerisi, Soyut Ekspresyonist akımın önde gelen genç kuşak temsilcilerinden Maide Bulak’ın ‘Herakles’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin açılış kokteylinde çok sayıda davetli sanatçı ve sanatsever hazır bulundu…

Maide Bulak sergisinde, mitolojinin en popüler kahramanlarından biri olan Herakles Herkül’ün 12 görevi -ya da dayatılan emirler- üzerinden M.Ö. 2000’li yıllardan günümüze güç, iktidar, kahramanlık, öfke, şiddet kavramlarının toplumsal, kültürel ve siyasi psikoloji açısından çok da değişiklik göstermediğini bir kez daha resim ve heykeller aracılığıyla plastize ediyor. Serginin sunumunda daha sonra şunlar anlatılıyor:

HERAKLES

“Herakles, mitolojide önemli bir karakterdir. Gücü, cesareti, kurnazlığı ve yarı-tanrı kimliğiyle tanınır. Aslında, Tanrıça Hera yüzünden cinnet geçirir ve karısı ve çocukları uyurken, onları ani gelişen bir canilik ve öfke sonucunda öldürür. Bunlardan pişman olan Herakles, Zeus’tan onu affetmesini ister. Zeus Herakles’i Kral Eurystheus’un emirlerini yerine getirmek şartıyla bağışlayacağını söyler. Yani Herakles Eurystheus’un hizmetine girer ve onun isteklerini yerine getirmeye çalışır. Böylece Eurystheus, Herakles’e o çok meşhur olan 12 görevi verir. Bu mitte Herakles, verilen emirler üzerinden bir kahramanlık hikayesi yaratmıştır çünkü 12 görevi de başarıyla gerçekleştirmeyi başarmıştır. Nemea Aslanı, Lerne Ejderhası, Erymanthos Yabandomuzu, Keryneia Geyiği, Stymphalos Gölü Kuşları, Kral Augeias’ın Ahırları, Girit Boğası, Kraliçe Hippolyte’nin Kemeri, Geryoneus’un Sığırları, Diomedes’in Kısrakları, Kerberos, Hesperidler’in Altın Elması başlıkları altında toplanan bu emirleri, Maide Bulak bu sergisinde kendi sanatsal tekniğiyle, günümüzün sosyal değerleri üzerinden yorumluyor. Son yıllarda tüm dünyada emir-komuta zincirinin giderek adaletten uzaklaşmasına, demokratik değerlerin yitirilmesine, şahsi cinnet vakaları sonucu kadınların gördüğü şiddete, çocukların öldürülmesine kendi sanatsal ifadesiyle dikkat çekmeye çalışıyor”

Maide Bulak, kendi geliştirdiği teknikle çalışmalarını fotoğraf kağıdı üzerine gerçekleştiriyor. Resmin genelinde elde ettiği monokrom bir dilin üstünden ilerliyor. Bu kağıdının üzerinde yarattığı tonajlarla, kompozisyonlarında bir bütünsellik elde ediyor. Siyahın ve grinin onlarca tonunu elde ettiği zemin üzerine, figür ya da nesnelerin organik bir şekilde yer almalarını sağlayıp, renklerle ilişkiye geçirip, organik dokular elde ediyor.

Sergide 13 adet resim çalışmasının yanı sıra bu seri için özel olarak tasarladığı Altın Boynuz, Altın Kayık ve ‘Hesperidler’in Altın Elması’ isimli üç heykel çalışması da yer alıyor.

Sergi 31 Mart tarihine kadar izlenime açık tutulacak.

Serginin adresi şöyle: F-Sanat Galerisi, Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak. Polat Apt. No:38/2 – Nişantaşı/İstanbul…

*****

Önceki

EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Sonraki

Sibel Sicimoğlu’ndan “Ayşegül”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar