HELEZONİK SARMAL…

Galeri İdil’de Resim-Heykel Sergisi:

HELEZONİK SARMAL…

Haber ve Fotoğraflar : Necati MUMAY

  • Helezonuk Sarmal isimli resim heykel sergisi bir ay süreyle izlenime açık tutulacak…

Nişantaşı Vali Konağı Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Galeri İdil, “Helezonik Sarmal” isimli karma Resim-Heykel sergisine ev sahipliği yapıyor. Usta sanatçılara ait eserlerin görücüye çıktığı serginin açılış kokteyli oldukça kalabalıktı. Serinin sunumunda verilen bilgilerde, özetle şunlar dile getirildi:

  • İnsan hep bilinmezin peşinden koşmuştur ve yaşamı boyunca önce kendi varoluşunu, sonra da, bununla bağlantılı olarak, içinde bulunduğu sonsuz evreni sorgulamıştır. Bilme çabası, önce bilinmezin tanımıyla başlar, ardından ulaşılmak istenen yerin belirlenmesiyle devam eder ve nihayet sorgulamaya evrilir. Sanat ise bir formla anlatılmaya çalışıldığında, akla gelecek ilk görüntü şüphesiz bir helezonik sarmal olacaktır.
  • Günümüz Türk sanatının 9 önemli isminin (Tomur Atagök, Bedri Baykam, Bubi, Deniz Gökduman, Mehmet Kavukçu, Tülin Onat, Bünyamin Özgültekin, Ferit Özşen, Nurcan Perdahçı) geçmişi, günümüzü ve geleceği kendi üsluplarıyla özgün şekilde yorumladığı Helezonik Sarmal sergisi, temelinde bu formun sanatta temsil ettiği, yaşamın her alanındaki çok katmanlı gerçekliği konu ediniyor.
  • Sanatın özündeki farklı okumaları, olasılıkları ve yorumları ustaca barındıran farklı disiplinlerdeki eserler, aynı çağın içinde yetişen, birlikte yol almış, birbirlerinin hayatlarına dokunmuş sanatçıları yeniden bir araya getirirken, sanatın ve kültürün birikimli ilerleyişindeki dönüm noktalarından birini izleyiciyle buluşturuyor.

Bir ay süreyle izlenime açık tutulacak olan ‘Helezonik Sarmal’ sergisinin insanın sanatla olan diyalogunu zaman, mekan ve uzam eksenlerinde inceleyen, tutkunun forma dönüştüğü anı gözler önüne seren, ezber bozan bir sergi olduğu belirtildi.

Sergi Yeri: Galeri İdil, Valikonağı Cad. No: 45/47 Nişantaşı – İstanbul

*****

Önceki

Eyüp Ataş “BAKIŞTA” Galeri/Miz’de

Sonraki

14 Nisan Cuma İDSO Fulya Sanat Merkezi’nde

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar