“Dostluk” Film Festivali Ödül Gecesi renkli geçti

“Dostluk” Film Festivali

Ödül Gecesi renkli geçti…

Haber : Necati MUMAY

Fotoğraflar: Necati MUMAY – Şaheste GÜNDAY

  • Ödül gecesi renkli geçti. Çok sayıda davetli ve sanatçının ağırlandığı kokteylden sonra ödüller sahiplerini buldu…

II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali ödül gecesi renkli geçti. Festival düzenleme kurulu üyeleri, film yönetmenleri ve oyuncularının hazır bulunduğu etkinlik yaklaşık 4 saat sürdü…

Eski Emek Sinemasının yerine inşa edilen Grand Pera Cercle O’rient binasındaki ödül gecesi konukların ağırlandığı kokteylle başladı. Kalabalık olan kokteylde, katılımcılarla festivale emek verenlerin çok sayıda fotoğraf çektirdikleri gözlendi…

Daha sonra binanın tören salonuna geçildi. Burada Genel Koordinatör Lütfü Şen ve diğer yöneticiler yaptıkları konuşmalarda, festivalin geçirdiği evreler anlatılarak, emek verenlerden övgüyle söz edildi. Konuşmalarda ayrıca, festivalin dostluk üzerine yaratılmış; insan ile evrenin ilişkisini, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki film formunu seyirciyle buluşturmayı hedef aldığı dile getirildi…

Başarılı oyuncular Irmak Örnek ve Mert Yavuzcan’ın sunduğu ödül gecesinin açılışı Türk Halk Müziği Sanatçısı Emirhan Kartal’ın seslendirdiği Aşık Veysel türküleri ile gerçekleşti.

Jüri Üyeleri:

Jüri başkanı Reis Çelik, Jüri Üyeleri Feyyaz Duman, Nima Javidi, Vuslat Saraçoğlu ve Ado Hasanoviç‘ten oluşan Jüri yarışan filmleri değerlendirdiler.

Programın ikinci bölümünde filmlerden jenerikler izletildi, ardından ödül törenine geçildi. Törende derece alan yönetmen sanatçı ve diğer görevlilere ödülleri verildi. Ödül alan bazı isimlerin heyecanlanarak gözlerinin yaşardığı görüldü.

Törende onur ödülleri de verildi. Katkıları ile Jürinin dikkatini çeken Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e ‘Dostluk Onur Ödülü’ takdim edildi…

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl değerli ozan Aşık Veysel anısına 13-14-15 Aralık tarihlerinde ikincisini gerçekleştirildi. 62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl 50 kısa film ve 4 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamında filmler; Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gösterildi…

Ve Kazananlar : En İyi Film ‘Pantor’ oldu

Festivalin Birincilik Ödülü Türkiye’den Tahsin Özmen’in ‘Pantor’ filmine verildi. İkincilik Ödülü, İran’dan Shahram Maslakhi’nin ‘Piece Cemetery 85‘e filmine giderken, Üçüncülük Ödülü Fransa’dan Onur Yağız’ın ‘Toprak‘ filmine verildi.

Festival Jürisi bu yıl iki filmi de ödüle layık buldu. İran’dan Vahid Alvandifar’ın ‘Cover‘ ve Çin’den Cheng Chao’nun ‘Angel’s Mirror‘ filmlerini mansiyonla ödüllendirdi.

Festivalde bu yıl ilk kez verilen ‘Kızılay Dostluk Ödülü‘ İran’dan Lida Fazlı’nın ‘This Side, Other Side (Bu Taraf ve Karşı Taraf)’ filmine, Teknik Destek Ödülü ise Fono Film tarafından, Türkiye’den Yılmaz Özdil’in ‘Barê Giran – Ağır Yük‘ filmine verildi.

*****

Read Previous

16 Aralık 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

Denizli “Keloğlan Mağarası” ve “Bağbaşı Yaylası’’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: