Bedri Baykam “Vatan Evladı” Ödülünü Aldı

Bedri Baykam

“Vatan Evladı” Ödülünü Törenle Aldı

Haber : Necati MUMAY

  • Azerbaycan Dede Korkut Vakfı tarafından dünyaca ünlü sanatçı Bedri Baykam’a, İstanbul’da yapılan törenle ‘Vatan Evladı’ nişanı ve pasaportu verildi.

Dünyaca ünlü Türk ressamı ve Uluslararası Sanat Dernekleri Başkanı Bedri Baykam’a, Dünya Sanat Günü’nde Türk kültürünü yaymak için yaptığı çalışmalar nedeniyle Azerbaycan Dede Korkut Vakfı tarafından İstanbul’da yapılan törenle ‘Vatan Evladı’ nişanı ve pasaportu verildi.

Bedri Baykam’a ödülünü Şişli Evlendirme Dairesi yanındaki sergi merkezinde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan, Dede Korkut Vakfı’nın Türkiye Temsilcisi, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Refik Aziz:

“Bugün bizim için çok değerli bir gün, çünkü Türk dünyasında gerçekten çok önemli bir iş başarmış, Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı olmuş. Baykam, Türkiye’nin gurur kaynağı olduğu gibi, sadece Azerbaycan’ın değil, tüm Türk dünyasının gurur kaynağı olmuştur. Bu nişanı kazanmak için kendisi bütün dünyada isim yapmış, daha sonra böyle bir büyük bir vazifeye tayin olmuştur. 1992 yılında kurulan Azerbaycan Dede Korkut Vakfı, Türk Cumhuriyetler arasında bir iletişim tesis etmek için ve önde gelen Türk iş insanlarını, siyasetçileri, sanatçıları birbirine daha yakından tanıtmak için Eldar İsmayil tarafından kuruldu. Vakfımızın Aksakallılar Şurası, Bedri Baykam’ı değerlendirirken fazla zaman kaybetmedi. Zaten çocukluğundan beri tüm dünya tanıyor, ama böyle Türk Dünyasının gururu olarak bu çapta büyük bir uluslararası örgütün başkanı seçilmesi, Türk dünyasında büyük bir yankı yaptı. Aksakallılar Şurası’na onun hakkında yapılan bu öneri en hızlı şekilde “teklifin imzası kurumadan” kabul edildi.

Biz de UPSD’nin 30. Yılında ve Dünya Sanat Günü’ne denk gelecek şekilde vakfımızın yönetimi tarafından kabul edilen bu kararı yayınladık ve bütün Türk Dünyası şimdi bu nişanın Sayın Bedri Baykam’a takdim edilmesini bekliyor.” dedi.

Azerbaycan Dede Korkut Vakfı Başkanı Eldar İsmayil “Bedri Baykam’ı bütün dünya tanıyor. Uluslararası Sanat Dernekleri Başkanı olarak, Türk dünyasında heyecan yarattı ve gurur kaynağı oldu. Türk insanının dünyaya tanıtımında ve Türk ülkeleri arasındaki kardeşlik ilişkilerini geliştirdiği için kendisini bu nişana layık gördük. Biz Türk dünyasının tek devlet ve tek bir millet olarak yaşamasını istiyoruz. Büyük Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda Türk dünyasının kalpten bir devlet olduğunu biliyoruz. Bu gibi sanat hareketleriyle Türk dünyasını bir araya getirdiğimiz için mutluyuz” dedi.

BEDRİ BAYKAM: TÜRK SANATÇILARI ADINA ALIYORUM

Bedri Baykam “Dünya Sanat Günü’nde bana verilen nişan Türk sanatçıları için gurur vericidir. Biz dünya sanatçıları ile ve Türk dünyasının değerli temsilcileri ile kalp köprüsü kurduk. Ödülü tüm sanatçı arkadaşlarım, meslektaşlarım adına alıyorum” dedi.

ELDAR İSMAYİL: BİRİNCİ NİŞANI ATATÜRK’E VERDİK

Dede Korkut Vakfı Başkanı Eldar İsmayil, Bedri Baykam’ın dünyada ‘Vatan Evladı’ nişanını alan, Türk milletine gurur veren 4.’cü kişi olduğunu belirterek Birinci nişanı Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu eşsiz insan Atatürk’e verdik. İkinci nişanı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve lideri Rauf Denktaş’a verdik. Üçüncü nişanı Türkiye başta olmak üzere Azerbaycan ve Türk ülkelerinde yüzlerce çocuğu okutan Bedrettin Dalan’a verdik” şeklinde konuştu.

ATATÜRK’ÜN ANNESİNE ‘MİHRİBAN ANNE” ÖDÜLÜ

1993’te kurulan ve Türk dünyasının tanıtımı için faaliyetlerde bulunan Azerbaycan Dede Korkut Vakfı Üyesi Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ressam Prof. Dr. Refik Aziz, nişanın hakiki anlamda vatan evladı olan kişileri verildiğini belirterek Bedri Baykam Türk dünyasında herkesin takdirini kazanan ve her yaptığıyla bizleri gururlandıran, heyecan veren Türk sanatçısıdır. Bu özellikleri ile nişana layık görüldü. Dede Korkut Vakfı olarak başarılı sanatçılara, hekimlere, işadamlarına verdiğimiz “Altın Kalp” ödülü, kadınlara verdiğimiz “Mihriban Anne’ (Şefkat Annesi) ödülü bulunuyor. ‘Mihriban Anne’ ödülünü sadece Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a verdik ve nişanı Bakırköy’de Türk Anneler Birliği Başkanı’na teslim ettik.

Baykam’a verilen Nişan için yapılan törene, Törene Dede Korkut Vakfı üyeleri, Azerbaycan Kültür Bakanlığı’ndan Samir Khalilov, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ressam Prof. Dr. Refik Aziz, eski Kültür bakanı Ercan Karakaş, eski Sarıyer Belediye Başkanı ve Baykam’ın dayısı İhsan Yalçın ve Uluslararası Sanat Dernekleri üyeleri ile çok sayıda sanatçı ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

*****

Read Previous

İpekyolu’ndan Beze Grup Başkanı Bengü Bilik’e ödül

Read Next

19 Nisan 2019 C U M A Günün Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: