Nesren Jake Sergisi Uniq Hall’de

Nesren Jake Sergisi Uniq Hall’de

Haber : Kemal Gönüleri

  • Nesren Jake 5. Kişisel Sergisi “Lunatic Asylum” ile Maximum Uniq Hall’de
  • 21. yüzyıl pop kültürünün sanat çıktılarını heyecan verici bir sanatçı karması ile temsil eden RED ART İstanbul’dan yeni bir solo sergi.

Sanatsal tasarım ve düşüncelerini 2010 yılında aktif olarak hayata geçirmeye başlayan ve Türkiye’nin pop art alanındaki en çarpıcı sanatçıları arasında gösterilen Nesren Jake, beşinci kişisel sergisi Lunatic Asylum, 1 Haziran‘da Maximum Uniq Hall’de Sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Markaların dayattığı ideal yaşam tarzları ve hepimizi birer süper kahraman olduğumuza inandıran kimlik sunumları benlik algımızda bozulmalara sebep oluyor. Lunatic Asylum, görsel kapitalizmin yarattığı bu illüzyonu eleştirel bir bakış açısıyla incelemeyi ve sorgulamayı amaçlıyor.

Nesren Jake 5. kişisel sergisi için; ‘Lunatic Asylum’da kahramanları kapitalizmin ikonik markaları ile bir araya getirerek bu figürlerin nasıl birer meta haline geldiğini ve kapitalizmin yarattığı delilik atmosferini eğlenceli bir hale getirdim’ derken,

2017 yılından bugüne sanatçının üretimine tanıklık eden RED ART İstanbul kurucularından Yiğit Aydın; “‘Lunatic Asylum’un geldiğinin sinyallerini çok önceden almaya başlamıştım. İçinde yaşadığımız dünyada toplumların soytarıları, diktatörleri ve dolandırıcıları vs. nasıl yücelttiğini kendi yarattığı sanat dünyasında bir süredir izleyen sanatçının, bu yozlaşmışlığı yine kendi tarzıyla ne zaman sanata dökeceğini merakla bekliyordum. Lunatic Asylum sergisinde yer alacak olan Nesren Jake eserlerinin tamamını gördüğümde, sanatın tükenmiş dünyada bize bir şeyler anlatmaya çalışan ne kadar güçlü bir araç olduğunu bir kere daha hatırladım.’ diyerek sergiye dikkat çekiyor.” dedi.

Sergi 5 Temmuz‘a kadar Maximum Uniq Hall’de Sanatseverler tarafından izlenebilecek.

Maximum Uniq Hall

Adres : Maslak Ayazağa Caddesi No.4 Maslak/Sarıyer

Gizem Bu Sergide Son Bulacak

İçinde yaşadığı bu yozlaşmış güruhun her birimiz gibi etkisinde kalmaktan tabi ki nasibini alan Nesren Jake, tüm sanat hayatı boyunca ‘eserlerim benden daha önemlidir’ diyerek yüzünü kimseye göstermemişti. Sanatçının, artık bir şeyleri saklamaya direnci kalmadığı için Lunatic Asylum sergisinde sanat severler ile şahsen buluşacak olması, bu sergiyi 20 yıllık bir gizliliğin bitişi konulu kocaman bir performans haline getiriyor.

Tam da bu sebeplerden dolayı sanatçının bu güne kadar yaptığı sergiler içinde en iyisi olmaya aday olan Lunatic Asylum, izleyenlere anlaşılması zor ama multidisipliner ilginçliklerle dolu bir seyir keyfi sunuyor.

Nesren Jake Hakkında

1984 doğumlu olan sanatçı, sanatsal tasarım ve düşüncelerini 2010 yılında aktif olarak hayata geçirmeye başladı.

Kullandığı popüler kültür imgelerinin verdiği, bilinçaltımıza gömülü toplumsal mesajları

kendine özgü yöntemleri ile eleştiri ve alay çerçevesinde yeniden irdelememize yardımcı olan Nesren Jake, yaklaşık 15 yıldır Street Art ve Pop Art eserler üretiyor.

İlk kez Pekin Bienali’nde sergilenen eseri ile büyük beğeni toplayan Nesren Jake, sırasıyla “Über Alles”, “Sins”, “Patron Çıldırdı” ve “Candy Shop” isimli dört kişisel sergi düzenlendi ve eserleri yedi kez Contemporary Istanbul’da yer aldı.

Türkiye ve yurtdışında 200’e yakın karma sergiye katılan, son olarak

Miami Art Week 2023 ve New York Art Week 2024’te işlerini sergileyen Nesren Jake,

5. kişisel sergisi ‘Lunatic Asylum’ ile Maximum Uniq Hall’de.

Nesren Jake 2017 yılından beri RED ART İstanbul sanatçısıdır.

****

Önceki

14 Haziran 2024 Cuma Günün Sergisi

Sonraki

Bodrum Merqezart Sergileri Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar