İsmet Yedikardeş Retrospektifi “Formreform”

İsmet Yedikardeş Retrospektifi “Formreform”

Haber : Kemal Gönüleri

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi ŞEN‘in yaptığı İsmet Yedikardeş Retrospektifi “Formreform” Sergisi 20 Ocak 2022 Perşembe Saat: 19.00‘da Kazlıçeşme Sanat‘ta Sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

İsmet Yedikardeş Retrospektifi “Formreform” Sergisi 6 Mart‘ kadar Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Küratör Mehmet Lütfi ŞENİsmet Yedikardeş‘in Retrospektifi “Formreform” Sergisi hakkında yaptığı yazılı açıklamada  ;

“Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Sanat Galerisi, 2022 yılı ilk projesinde sanat çevrelerini Sanatçı İsmet Yedikardeş Retrospektif sergisiyle buluşturuyor. Açılışı 20 Ocak Perşembe Saat:19.00’da gerçekleşecek sergide sanatseverler; seramik, resim ve heykel gibi çok yönlü üretimleri olan bir sanatçının tüm dönemlerinden ve farklı sanat disiplinlerinden eserlerini görebilecek. Birçoğu daha önce sergilenmemiş çalışmalar ilk kez bu sergi ile izleyici ile buluşuyor. .

Formreform” İsmet Yedikardeş Retrospektifinde sanatçının ilk dönem çalışmaları ve özellikle Stuttgart Güzel Sanatlar Akademi dönemi koleksiyonundaki eserleri izleyiciyle buluşuyor. Retrospektif sergisi, sanatçının çocukluk döneminde babasının çömlekhanesi’nde seramikle buluştuğu dönem fotoğrafları ve burada yaptığı seramik heykellere ilişkin bilgiler ve tüm sanat hayatının önemli kesitlerinin yer aldığı biyografi bölümünün yanı sıra 4 ana bölümden oluşuyor.

Öze Dönüş Serisi

Figüratif seramik heykel çalışmaların yer aldığı bu ilk bölümde özellikle sanatçının son dönem yaptığı daha önce hiç sergilenmemiş 14 eseri yer alıyor. İsmet Yedikardeş bu bölüm çalışmalarını “İnsanlık topraktan zuhur ediyor. Mağara duvarlarından da yola çıkarak hem ilk eseri inceledim hem yapıtları. İnsanlığın ilk üretimlerinin neredeyse tamamının ana malzemesi toprak olmuştur. Bu anlayış doğrultusunda seramik heykel çalışmalarımı sürdürdüm. Ve mağara resimlerinde bulunan içerikleri yorumlayarak çalışmalarımda suret ve figür formlarına yer verdim.” şeklinde ifade ediyor.

İlk Ve Son Serisi

Retrospektifin ikinci bölümünde Kaya Özsezgin’in Yedikardeş’in en önemli eserleri olarak altını çizdiği deri üzerine yağlıboya çalışmalarından oluşan İlk ve Son serisinden önemli başyapıtlar yer alıyor. Sanatçı bu bölümle ilgili olarak “Bugün bilinen dünyanın en eski yerleşim yeri Urfa Göbeklitepe’dir. Deri üzerinde ilk insanla çağdaş insanın yaptıklarının sentezini resimlerime taşıyorum. Sürrealistle soyut karışımı bir tür. İlk insanla çağdaş insanın yaptıklarını kıyaslayarak sanatın bugüne gelişini yorumluyorum.” diye açıklıyor.

Mardin Resimleri Serisi

Prof. Dr. Metin Sözen’in “Ressam-heykeltıraş, seramik sanatçısı İsmet Yedikardeş, kendisine Mardin konulu yeni bir dünya yaratmıştır. Bu dünyanın içinde dün, bugün, gelecek vardır.” Şeklinde ifade ettiği Retrospektifin bu bölümü için Yedikardeş Mardin resimlerini bir vefa borcu olarak 10 yıldan fazla zamanını ayırarak şehrin eşsiz mimari dokusunu, kültürel bir aradalığını ve medeniyet zenginliğini yansıtmak için yaptığınının altını çiziyor.

Sultanlar Serisi

Retrospektifin son bölümü yine sanatçının medeniyet değerlerine bir vefa olarak yaptığı Osmanlı Sultanları portrelerinin bir bölümünden oluşuyor. Bu çalışma serisinde sanatçı 36 Osmanlı Padişahını portresi, tuğrası ve yaptırdığı mimari eserlerden birisiyle birlikte resmediyor.

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’nin üstlendiği sergide birçok eser ilk kez sanatseverlerle buluştuğu FORMREFORM İsmet Yedikardeş Retrospektifi, 20 Ocak – 6 Mart tarihleri arasında Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Sanat’ta ziyaretçilere açık olacak. Proje için hazırlanan katalogda sergilenen tüm eserler, Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in ve Prof. Dr. Metin Sözen’in sanatçı üzerine yaptığı değerlendirmeler, ayrıca bu retrospektif için Samet Karagöz’ün kaleme aldığı kapsamlı makalesi yer alıyor.” dedi.

İsmet Yedikardeş Hakkında

1947’de Mardin’de doğan İsmet Yedikardeş ilk, orta ve lise eğitimini Mardin’de tamamladı. İlk olarak Sakarya İlköğretim Okuluna kaydoldu. İsmet Yedikardeş’in doğuştan gelen resim yeteneğini buradaki ilkokul öğretmeni keşfetti. Yaptığı bir sonbahar resmine hayran olan ilkokul öğretmeni ona “Sen ressam olacaksın” diyerek isabetli ve teşvik edici bir öngörüde bulunmuş oldu. İlkokuldan itibaren baba mesleği olan çömlek atölyesinde öğrenim hayatı boyunca çalışarak ileride zirveye çıkacak olan seramik-heykel kabiliyetini geliştirdi.

Çocukluğundan beri tarih ve arkeolojiye meraklı olan Yedikardeş, çalıştığı çömlek atölyesinde tarih kitaplarında gördüğü eski heykel ve figürleri çalıştı. Bu çalışmaları, onun tarih öncesi döneme olan ilgisini arttırdı.

Resim, heykel, çömlek ve tiyatroyla iç içe geçen ilk, orta ve lise eğitiminden sonra İstanbul’da okumak isteyen ve İ.Ü. Arkeoloji bölümüne giren Yedikardeş, dönemin siyasi istikrarsızlık ve öğrenci olayları nedeniyle ancak bir süre okula devam edebildi. Ardından Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisindeki bir Alman hocanın tavsiyesi ile Almanya’ya gitmeye karar verdi. 1972’de Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisine, Prof. U.Gunther’in başkanı olduğu Seramik ve Heykel Bölümüne girdi. Bu bölümü 1977’de bitirdi. Almanya’daki eğitimi süresince seramik, resim, heykel çalışmalarına aralıksız devam etti. Almanya’daki çalışmalarını 5 karma ve 4 kişisel sergiyle sanatseverlerle paylaştı.

İlk insanların mağara resimlerinden esinlendiği çalışmalar ve Almanya’da sergilediği seramik eserler bu dönemin ürünleridir. 1979’da 2. İstanbul Sanat Bayramı kapsamında İstanbul Resim ve Heykel Müzesinde Alman sanatçılarla birlikte karma bir sergiye katıldı. Çeşitli konulardaki resim ve seramik çalışmalarının yanı sıra on yıldır Mardin kent dokusunu ve Mardin kültürünü merkez alan resim çalışmaları ile Mardin mimarisini, taş işleme sanatını, kent doku ve kültürünü sanatı aracılığı ile özellikle genç nesillere tanıtmaya çalışan Yedikardeş, evrensel düzeyde Mardin’e dikkat ve ilgi çekmeye çalışmaktadır.

1991 yılı 15 Eylül’de sanatçı İsmet Yedikardeş Gürpınar Sanat Atölyesi’ni açmıştır. Bu açılış vesilesiyle sanatçı dostları Zühtü Müridoğlu, Abidin Dino, Ferenc Balkay, Burhan Uygur, Helmut Neitzert, Ergin İnan, Utku Varlık, Devrim Erbil, Cem Sağbil, Erol Deneç, Frandisek Vorel, Mehmet Güler, Remzi Köklü ve kendi eserlerinin de olduğu çok önemli bir uluslararası karma sergi gerçekleştirmiştir.

Resimlerinde özellikle son elli yılda yaşanan kültür erozyonundan payını alan Mardin’i, mevcut haliyle değil, bozulmadan önceki asli halini dikkate alarak kendine özgü tasavvur ve sanat gücüyle tuvale aktaran İsmet Yedikardeş, özelde Mardin’e, genelde ülkemize ve evrensel düzeyde de dünya kültürüne olan borcunu ödemektedir.

Bugüne kadar Almanya’dan ABD’ye birçok ülkede çalıştaylar, karma sergiler ve kişisel sergiler açan sanatçı, çalışmalarını İstanbul’da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

*****

Önceki

Bodrum’da Mandalina Şenliği

Sonraki

19 Ocak 2022 Çarşamba Kubilay Karslı İle Söyleşi/Gösteri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar