Bodrum’da Mandalina Şenliği

Bodrum’da Mandalina Şenliği

Haber: Erol Ünal

  • Bu yıl 15´incisi gerçekleştirilen “Bodrum Mandalina Hasat Festivali” Bitez Mahallesi Köyiçi mevkiinde yapıldı.

Bodrum’da “15. Bodrum Mandalina Hasat Festivali” düzenlendi. Festivali yoğun katılımla gerçekleşti. Festivale Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, üreticiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar; “Arzumuz turizmin gölgesinde kalmış tarım ürünümüzü hayatta kalmasına yönelik çabalarımız. Üreticilere önerilerimiz oldu, çalıştaylar yapılıyor. Bu ürünü gelecek nesillere aktarıp Bodrum ekonomisine katkı sağlamasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum mandalinası aroması yönünden diğer narenciye çeşitlerine göre çok farklıdır. Özellikle sofralık olarak tüketilen bir ürün. Turizm ve Bodrum´a olan yatırım cazibesinden dolayı, mandalina bahçelerini kaybetmeye başladık. Kalan ağaçlarımızı korumaya çalışıyoruz. Yaklaşık 15 yıldır festival yapıyoruz. Önemli olan mandalinanın katma değerli ürünlere dönüştürülerek kolonya gibi, reçel gibi ürünlere çevrilerek satılması gerekiyor” dedi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak; ”Yaklaşık 170 bin mandalina ağacımızla 3 bin 500 dönümlük bir alanda, bu sene 4 bin ton civarında bir mandalina rekoltesi hesaplandı. Geçtiğimiz yıla göre daha iyidi. Coğrafi işaretli ürün olan Bodrum mandalinasının çok uzun yıllar, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi bu yerel tadın aromanın torunlarımıza bırakılması için hep birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bir daha ki Bodrum Mandalina Hasat Şenliği’ni gelin hep birlikte yapalım. Şenlik ve festivallerimiz hem bir sosyal hareketlilik yaratmakta hem üretilen katma değerli ürünlerin tanıtımına ve pazarlanmasına aracılık etme anlamında bugünki şenlik bizim için çok önemli” dedi.

Festivalin açılışında davul zurna eşliğinde girilen bahçede mandalina toplandı. Festivalde yöresel lezzetlerin yer aldığı stantların yanı sıra müzik ve yöresel dans gösterileri yapıldı. Vatandaşlar açılan stantlardaki yöresel ürünleri ve mandalina ile yapılan kek, lokum gibi yiyecekleri hem tattı hem de satın aldı.

Festival, Sanatçı Ender Kasal’ın yöresel türküleri, Bodrum Folklor Araştırma ve Turizm Derneği Kulübü (BOFAD) ile Bodrum Halk Eğitim Merkezi‘nin halk oyunları ile devam etti.  Ayrıca “Bodrum Mandalinası’nın Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu kısa bir belgesel gösterimi gerçekleşti.

Festival, Didem Kasal ve Suzan Kardeş’in konseri ile sona erdi.

*****

Önceki

18 Aralık 2021 Salı Tiyatro Rehberi

Sonraki

İsmet Yedikardeş Retrospektifi “Formreform”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar