VUSLAT EMANET Sergisi Uzatıldı

VUSLAT EMANET Sergisi Uzatıldı

Harika Ören Yazdı

Tophane-i Amire binasının Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleşen VUSLAT EMANET Sergisi , 30 Temmuz 2024’e kadar kadar uzatıldı.

Tophane-i Amire binasında Ebru Yetişkin küratörlüğünde İstanbullu sanatseverlerle buluşan Vuslat Doğan Sabancı’nın VUSLAT EMANET Sergisi, ilk olarak geçen sene Bayburt Baksı Müzesi‘nde 13 Haziran- 30 Kasım 2023 tarihlerinde açılmıştı.

Sanatçının en çok dikkat çeken ve merak uyandıran çalışmasının kalın zincirlerden meydana gelen, devasa “Yaşamın Göbek Bağı” olduğunu belirtmeliyim. PLA üzerine 3D baskıyla hazırlanan, kubbeye doğru uzanan kalın, spiral formda zincir oluşum karşısında çok uzun zaman geçirdiğimi, yapımı 6 ay süren anneannesinin kendisine emanet ettiği altın zincirden esinlenerek yarattığı bu eserin etrafında döne döne, hayranlık ve şaşkınlıkla izlemekten kendimi alamadığımı itiraf etmeliyim. Vuslat, füzen çalışmalarıyla, baba ve anne tarafının nesillerdir yaşadığı coğrafyadan (Bayburt) aldığı toprakla yoğurduğu hayalleriyle, hünerlerini, sadakat ve güven duygusunu kattığı eserleriyle anlatıyor.

Doğan Vuslat Sabancı, 15 sene öncesinden hemhal olduğu sanatıyla bizleri şaşırtıyor. Kulaklıklardan anneannesinin serçe masalını dinleyip; “Her şey serçenin emanet ettiği bir dikenle başladı” cümlesinin anlamını çözünce, köklerine inme çabasıyla yapılan çalışmaları bambaşka bir gözle izlemek mümkün oluyor.

Tophane-i Amire binasının büyük kubbesi altından yukarı uzanan “Yaşamın Göbek Bağı” bir yaşam taşıyıcısı olarak SU’dan, doğuyor. Bayburt yöresi yerel taşlarından yapılmış kaideler üzerinde yer alan doğal boyalı şifacı sığır kuyruğu bitkileri, muskalar, büyük boyutlu seramikler, gümüş kaplama objeler, Bayburt doğal toprak ve taşlarıyla betimlenen eserler, tekstil üzeri üretim birbirine bağlanarak sanatçının etkileyici yöntemini ortaya koyuyor.

İstanbul Sanat Magazin Sanat Editörü olarak gezdiğim sergiden çıkarken “En çok neyi kime emanet etmek isterdim? Bireysel ve toplumsal olarak neler emanet kapsamına girer? Emanet alan ve emanet eden tarafların ayrı ayrı sorumlulukları nelerdir?…’’ Aklımda karmaşık, deli sorular.

Mutlaka gidin ve görün, derim. Anlatmakla olacak gibi değil, duyumsamak gerekiyor. Sanatseverleri böylesine anlamlı bir sergiyle buluşturduğu için Vuslat Doğan Sabancı’yı tebrik eder, İstanbul Sanat Magazin Ailesi olarak başarılarının devamını dileriz.

****

Önceki

Ressam Çevirgen, “Sanatçı Yaşayan Bir Vicdandır”

Sonraki

Ahmet Özol SOYUTLAMALAR-I- Resim Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar