Ahmet Özol SOYUTLAMALAR-I- Resim Sergisi

Ahmet Özol SOYUTLAMALAR-I- Resim Sergisi

Harika Ören Yazdı

Anadolu serisi ve Kibele konusunda üslupsal değerleri içinde barındıran yeni tasarımlarıyla Özol’un son dönem çalışmalarından oluşan sergide göz kamaştıran 30 adet eseri bulunuyor.

İstanbul Sanat Magazin Sanat Editörü olarak sanatçı Ahmet Özol’un Beykent Üniversitesi Taksim Yerleşkesi Sanat Galerisi’nde açılan SOYUTLAMALAR –I– resim sergisini (04 Haziran-04 Temmuz 2024) ziyaret ettim.

Soyut formların dokulu tabanlara oturtulan, kontur çalışmalarıyla belirginleştirilen, renk uyumlarıyla zenginleştirilerek, içlerine yer yer ebru çalışmalarının yerleştirildiği eserler sanatseverleri can alıcı noktalarından yakaladığı işler haline gelmiş.

Ahmet Özol hocamla yaptığımız sohbette; Karakalemle hazırlanan taslakların, çini mürekkebiyle kağıtlarda yer aldığını ve daha sonra renklenerek, sanatçının fırçasından tuvallere döküldüğünü öğreniyorum. ( O çalışmaların da bir gün sergilenmek üzere saklandığını paylaşayım.) Her bir eserini titizlikle anlatan Özol’un tuvallerine aktardığı soyutlamaların insanı duygu olarak yakaladığını rahatça söyleyebilirim. Ustalıkla kullanılan renk sıkalası, kontraslarla patlayan soyutlamalar, kontur ve gölgelerin etkisiyle labirentler arasında keyifli bir dolaşım yakalanmış. Ankara Gazi Eğitim Enstitüüsü Resim Bölümü mezunu Ahmet Özol (1967), Fransız Hükümeti sanat bursuyla Paris ECOLE NATIONALE SUPERIEUR DES BEAUX-ARTS’da bir yıl (1973) kalır.

Dünya Bankası Projesiyle USA Arizona Üniversitesi’ne gider (1997).

1999’da Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Resim Eğitimi Anabilim Dalı’nda Profesör olur.

2010’da Marmara Ün. Atatürk Eği.Fak. emekliye ayrılır.

2012 Ocak ayında “Sanat Eğitimi ve Tasarımda Temel Değerler” isimli kitabını yayınlayan sanatçının müzelerde ve devlet arşivlerinde eserleri bulunmaktadır. Halen İstanbul Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ayazağa Yerleşkesi’nde öğretim üyesi olarak görevinde bulunan Ahmet Özol , Kadıköy Ziverbey’de ki atölyesinde eserlerini üretmeye devam etmektedir.

Sayın Ahmet Özol’a misafirperverliği için teşekkür eder, İstanbul Sanat Magazin Ailesi olarak başarılarının devamını dileriz.

****

Önceki

VUSLAT EMANET Sergisi Uzatıldı

Sonraki

2 Temmuz 2024 Salı Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar