Türkoloji Alimi Kilisli Muallim Rif’at Bilge anıldı.

Türkoloji Alimi

Kilisli Muallim Rif’at Bilge anıldı.

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi Konferans Salonu‘nda Üniversite ve Kilis Yardımlaşma Derneği’nin ortak girişimleriyle “Kilisli Muallim Rıfat Bilge” konulu bir panel düzenlenerek; Türkoloji Alimi Kilisli Muallim Rif’at Bilge bir kez daha anıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Rektör Yardımcısı M. Ruhat Yaşar öğretim üyeleri, fakülte öğrencileri ve davetlilerin ilgiyle izlediği; moderatörlüğünü Doç. Dr. Muhammet Fatih Kanter yaptığı panelde Öğretim Üyesi Dr. Tuğba Biveren ile Araştırmacı-Yazar Mehmet Yahya Efe panelist olarak katıldılar.

Doç. Dr. Kanter, özünün ölümsüzlüğü arzulayan insanoğlunun fizik sınırlarını aşmasının yolunun kalıcı eserlerle mümkün olduğunu ve bunu başaranlardan birinin de Kilisli Muallim Rıfat olduğunu belirterek, paneli başlattı.

Panelist Dr. Öğr. Üyesi Bilveren, Türkçe’nin özellikle son bin yılda geçirdiği değişim ve dönüşümleri etkileştiği kültür ve coğrafyalar bağlamında değerlendirdiği ve İranlı Şair Şeyh Sadi-i Şirazi’nin hayâtı ve eserlerine de yer verdiği konuşmasında Kilisli Muallim Rıfat’ın çeviri ve derlemelerinin, özellikle “Şeyh Sadi’den Gülistan ve Bostan Tercümeleri”nin Türkoloji bilimi ve Türk Dünyası açısından önemine değindi.

Panelist, Kilis Yardımlaşma Derneği (KİLYAD) Genel Başkanı “Kilisli Muallim Rıfat Bilge” kitabının yazarı Mehmet Yahya Efe; Muallim Bilge’nin hayat hikâyesini anlattı. Türkçe, Farsça ve Arapça dil ve edebiyatları alanında ortaya koyduğu çalışmalarının ve Muallim Rıfat’ın Türk Dil Kurumu’nun 8 ciltlik Tarama Sözlüğü projesindeki üstün emeğinin değerini bir kez daha hatırlattı.

Panel bitiminde Rektör M. Doğan Karacoşkun, katılımcılara teşekkürlerini ileterek, hatıra belgelerini takdim etti.  Rektör M. Doğan Karacoşkun ve KİLYAD Genel Başkanı Mehmet Yahya Efe, gelecekte düzenleyebilecekleri etkinliklerle ilgili projeler geliştirme kararı alarak, etkinliklere yoğun bir şekilde devam etmeyi kararlaştırdılar.

*****

Read Previous

VİCDAN VE ADALETLE BAKMA SANATI

Read Next

KARS GÜNLÜKLERİ ; 1’inci GÜN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: