VİCDAN VE ADALETLE BAKMA SANATI

VİCDAN VE ADALETLE BAKMA SANATI

Perihan Koca Yazdı

Değerli dostlarım; Gözlerimizden akan yaşlar yüreklerimizin yangınlarını söndürmedi, söndüremez de. Vicdanlarımız Adaletiyle bakmayı öğrenirken; eşitliğin, adaletin, laikliğin, renkliliğin, ilmin, bilimin, insanlığın, imanın, medeniyetin yani bu cennet Vatanımızın bağrında yaşayan yüce Milletimizin, topraklarımızın bütünlüğünü bozmadan, bayrağımızın altında huzurla, ahlakla yaşama hakkını korumaları milli irade gereğidir.

Yaşayarak gördüklerimizin arkasında yatan görünmeyenler, görünür hale getirilip, hukukun adil terazisinden geçip, halkla paylaşıldığında kutuplaşmalar, restleşmeler, iç çekişmeler aklıselime erecektir.

Yaşayarak gördüklerimizin arkasında yatan görünmeyenler, görünür hale getirilip, hukukun adil terazisinden geçip, halkla paylaşıldığında kutuplaşmalar, restleşmeler, iç çekişmeler aklıselime erecektir.

Ülkemizin üzerinde oynanan kirli oyunlar karşısında hepimizin birleşeceği öncelikli husus;

Toprak bütünlüğüyle Vatanımız,

Atalarımızın şehitliğiyle şekillenen Bayrağımız,

Laik düzenimiz,

Yönetim biçimimiz Cumhuriyetimiz,

Mili irademiz,

Vazgeçilmezimiz özgürlüğümüz ve Özgür irademiz yaşamımızda, Ülkemizin coğrafik, sosyolojik, ekonomik yapısının yanı sıra, geleceğimizi aydınlatan geçmişimiz tecrübelerimizle belleğimizde, Atatürk sevdamız ilmi ile yüreğimizde, Bilim, teknoloji, sanat, eğitim, öğretim, ilim geleceğimizi güvencesi ve ilerlemenin aydın yolu ile ufkumuzda, Ahlak, Kültür, erdem, onur, vicdan, adalet, hukuk eylemlerimizde, Önceliklerimize ekleyeceğimiz manevi değerler ile birlikte sıralamayı izninizle özetle kısa tutmaya çalıştığım bu değerlerimiz, kalkanımız olarak bireyden bütüne varan önemli savunmamız olacaktır. Siyaseten de ihanet, gaflet, ihtiras, hırs gibi şahsi istek, tercih ve arzularla yıpratılmadan, örselenmeden, eksiltilmeden Türk’ün şanlı tarihini, bayrağını, toprağını aldığımız miras gibi gelecek nesillere miras bırakabilmeliyiz.

Değerli dostlarım hepimizin içinde bulunduğumuz bu süreçte, sanatın ışığında, sanat aşkımla çıktığım içsel yolculuğumda bir kez daha yineleyerek; ‘’Sanat yüz çevrilerek değil, yüzünü sanata dönerek doğru okunur, doğru anlaşılır. Tarihe, kültüre değerler katarak ülkelerin dokusunu kuvvetlendireceği gibi etkileşimler sağlar ve kültürel miraslarla çıtasını bir hayli yükseklere taşır.’’ Ve, ‘’İnsan’ın var oluşundan günümüze uzanan yaşam yolculuğunda SANAT aktarımlarda en güçlü olanıdır. Tarihin yazılmasında, genetik kodların ipuçlarında, sosyolojik, biyolojik, ekonomik, ekolojik, politik, coğrafik, mitolojik, teolojik, teknolojik, kültürel, ahlaki, vb.. sayısız alanlarda SANAT Işık tutarak, yönlendirerek, dikkat çekerek ( pozitif ve negatif), görünmeyeni görmeyi sağladığı gibi estetikle, yaratıcı ruhuyla, çarpıcı tavrıyla kuşaklara aktarımlar yapar. Sanatın varlığını yadsımak, varoluşun doğasına aykırıdır. Sanatın bilimle yakınlaşması da doğası gereğidir diye düşünüyorum.’’ diyorum.

”Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltraşlık, bina ile olursa mimarlık olur. ”Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin verdiği güç ve cesaretle sanatın ışığında; renkliliklerimizi, renklerin dilini, anlattıklarını yüreğimin renkleri ile giydirerek, şiirin renklerle ifadesi olan resimlerimde buluşturup, an’ların anılarda kalacak izlerini boyamaya, mısralarda çizmeye, makalelerimde resmetmeye gidiyor, Gökkuşağı Yağmuru’yla şimdilik veda ediyor, güzel kalplerinize sevgi, saygı ve selamlarımı bırakıyorum. ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimle ve bir Bestem (Buselik Şarkım-Seni gördüm büyülendim) ile bir sonraki sayıda görüşmek üzere, Sevgi ve barışın özlenen değil daimi olması dileklerimle, sevgiyle, barışla sanatla kalın. Perihan KOCA 22.02.2019

*****

Perihan Koca’dan “Seni gördüm büyülendim” dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

Perihankoca.com , sanatinrenkleri.com ,

Perihan_koca@hotmail.com, perihankoca9@gmail.com,

Instagram , facebook ve diğer

 

GÖKKUŞAĞI YAĞMURU

Aralansın bulutlar uzat elini

Doldurayım sevgiyle tüm renklerimi

Götür de yıldızlara at her birini

Gökkuşağı yağmuru getirsin sana

 

Seyredeyim ruhumda yansımasını

Gözlerime nakşolan eşsiz adını

Uzaklarda arama kalp atışını

Ay ışığı yağmuru getirsin sana

 

Sor cevabın gönlünde sen de bulursun

Baktığın her yerdedir sırla dolusun

Misafirsin tapusuz toprak olursun

Aşk kuşağı yağmuru getirsin sana

Perihan KOCA 24.07.2014 Kadıköy

*****

Read Previous

Halikarnas Balıkçısı’nın Görülmemiş Fotoğrafları

Read Next

Türkoloji Alimi Kilisli Muallim Rif’at Bilge anıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: