SANAT DEMEK ; İstanbul demek!

Sanat demek;

İstanbul demek!

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

Eylül İstanbul’u müthiş bir sanat dalgasıyla vurdu. Contemporary İstanbul kapılarını 14. Kez Dünya sanatseverlerine açtı. 12-15 Eylül 2019 tarihleri arasında görülebilecek olan 14. Contemporary 2019 İstanbul Türkiye’den ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden çağdaş sanat galerileri, ve sanatçıların eserlerinden seçkilerle haftayı sanata boyuyor.

Bölgesinde en önemli sanat fuarı konumunda olan bu yıl İstanbul ekibine yeni isimler, yeni sergi projeleri katarak gücünü arttırdı. 13 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda düzenlenen CI sanat direktörlüğünü bu yıl Anissa Touati yapıyor. Plugin sergisinin küratörlüğünü Esra Özkan üstleniyor. Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirileceği “Recent Acquisitions I / Collectors’ Stories” sergisinin küratörü Hasan Bülent Kahraman.

Fransız bağımsız küratör ve sergi düzenleyicisi Anissa Touati, Sanat Direktörü olarak 12-15 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda gerçekleştirilen 14. Contemporary İstanbul’un; genel estetiğini ve kavramsal vizyonunu belirlemekten sorumlu. Yeni stratejik ortaklıkların inşası, yerel ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin güçlendirilmesi konularında Cİ ekibiyle çalışmanın kendini heyecanlandırdığını belirten Touati öncesinde ‘’ Akdenizlilik kavramı üzerinde düşünerek, geçmişten günümüze Akdeniz havzasının bütünleşik doğasını keşfe çıkacağız’’ mesajını vermişti.

Paris’te yaşayan Touati, yıl boyunca aralıklarla İstanbul’a geldi. İstanbul’u ve dünyadaki sanat başkentlerini izledi. Türkiye ve Türk Sanatı hakkında kitaplar okudu. “Çok iyi sanatçılarınız var çok kötü sanatçılarınız da. İyileri doğru düzgün pazarlayamıyorsunuz” görüşünde olan Touati’nin en beğendiği sanatçılar; Güneş Terkol, Argun Okumuşoğlu, Leyla Gediz, Deniz Gül, Gülsün Karamustafa, Tarık Töre, Ebru Döşekçi ve Sercan Apaydın.

Anissa Touati İsim hafızası olmadığı için sanatçıları ‘‘işleriyle’’ tarif ediyor. Demek ki ‘’Gerçek sanatçı-işi ile imza koyar.’’ Görüşü tek geçerli olan ‘’Sanatçı’’ tamını olmayı sürdürüyor, sürdürecek.

Dört yıl yaşadığı Meksika’nın sanatına belirgin bir ivme kazandıran Touati, çok sevdiği Meksika’dan sonra ülkemizde de başarı yakalamayı hedefliyor.Türkiye’nin yurt dışındaki imajının kötü olduğuna değiniyor. Bu imajı silmek için İstanbul’a her geldiğinde, sanat dünyasının önemli isimlerden oluşan 10 kişilik bir heyetle getiriyor. Meksika Tamayo Çağdaş Sanat Müzesi Direktörü Juan Andres Gaitan’ın da Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirten Touati, “Amaç Türkiye ile uluslararası sanat dünyası arasında sağlam köprüler kurmak. Atölyeler ziyaret edildi, galeriler gezildi, İstanbul anlatıldı. Bu işin ilk ayağıydı ve bu konuda başarıyı yakaladık.’diyor.

Anissa Touati  14. Contemporary Istanbul fuarında arzuladığı ‘’Değişim Dalgasını’’ yakaladı mı? Bunu fuarı gezip, görüp, değerlendiren yetkili ağızlardan dinleyeceğiz.

CI sanat fuarı kapsamında Siemens Ev Aletleri’nin sponsorluğunda düzenlenecek olan ve yeni medya ve dijital sanatlara odaklanan, bu yıl yedincisi gerçekleştirilen olan Plugin sergisinin küratörlüğünü bu yıl Esra Özkan üstleniyor. Plugin, uluslararası bir sanat fuarının geleneksel formatı içinde yeni medyanın farklı sunum olasılıklarını araştıran bir sergi.

Sanatsever ve kolleksiyonerlerin heyecanla beklediği Contemporary Istanbul, bir kez daha yurtiçi-yurtdışı dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini Avrupa ve Asya’nın buluşma noktasında bir araya getiriyor. Dünya metropolü İstanbul, 13 yıldır şehrin gelişen sanat sahnesi, büyüyen sanat pazarı ve koleksiyonerler için mükemmel bir platform oluşturuyor. Sanatsal çeşitlilik kavramıyla çağdaş sanatın gelişmesi, yurtiçinde devinim yaratırken, yurtdışında hakkıyla tanıtılması; Türkiye’nin dünyanın başlıca uluslararası sanat merkezleri arasında yerini alabilmesi için de çalışmalarını sürdürerek, farklı projeler ile yıl boyunca sanatseverler ile buluşuyor.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi‘nde gerçekleşen fuarda, 22 ülkeden 74 galeri, 510 sanatçı ve 1400’den fazla çağdaş sanat eseri yer alıyor. Contemporary Istanbul Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı (CI-SKEV) ve Art o Rama işbirliğiyle “Dialogues 2019” ismiyle gün boyu düzenlenecek paneller Delfina Vakfı Yardımcı Direktörü Salma Tuqan yönetiminde gerçekleşiyor.

Tarımsal Düğümlenmeler“,in moderatörlüğünü Sveva D’Antonio üstleniyor. Andrea Bagnato ve Jumano Manna, Invernomuto ve Ayeesha Hameed‘in konuşmacı oldukları “Siyah Akdeniz” panellerinin moderatörü Ismail Einashe. Tara Londi‘nin “Gaia Binlerce İsme Sahip”, Farshad Mehdizadeh‘nin ana konuşmacı oldukları “İçeriğin Yapısı” ve Reşat Moral‘in moderatörlüğünde Lawrence M. Kaye’nin konuşmacı olduğu “Sanat Hukuku” panelleri de “Dialogues 2019” kapsamında Contemporary Istanbul‘un etkinlikleri arasında yer alacak.

İstanbul’da sanat nefes almanın adresi Lütfü Kırdar. Hafta sonu Contamporary İstanbul’u ziyaret etmeyi unutmayınız…

*****

Read Previous

15 EYLÜL 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Read Next

Bodrum’da İlk kez Minyatür-Tezhip Sergisi açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: