Bodrum’da İlk kez Minyatür-Tezhip Sergisi açıldı

Bodrum’da

İlk kez Minyatür-Tezhip Sergisi açıldı

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Nergis Orhon Soydaner

Bodrum’da, tezhip ve minyatür sanatçısı Mihaela Alpayer‘in 39 eserinden oluşan “Bodrum Minyatür Buluşması” adlı sergisi Bodrum Ticaret Odası’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

“Bodrum Minyatür Buluşması” çok seçkin bir davetli topluluğu eşliğinde açıldı. Osmanlı ve İstanbul konulu eserlerin sergilendiği sergiye sanatseverler ilgi gösterdiği görüldü. Romanya’da doğan ve 20 yıldır Türkiye’de yaşayan Mihaela Alpayer, 1999 yılında Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul’a olan sevgisinden dolayı tezhip ve minyatür sanatına merak salmış. Daha sonra Bodruma yerleşip, bir atölye açıp çalışmalarına Bodrum’da devam eden sanatçı geleneksel Türk süsleme sanatına ilgisi nedeniyle önce tezhip sonra da minyatür eğitimi almış.

Romanya asıllı Mihaela Alpayer Türkiye’ye geldikten sonra Kubbealn Nakışhanesi‘nde Gülnur Duran‘dan “tezhip” derslerini almaya başladı. Semih İrteş ve Mamure Öz hocaların eğitim verdikleri Topkapı Sarayı Türk Süsleme Sanatları Tezhip Kursu‘na devam etti. Semih İrteş Hocayla Tezhip İhtisas sınıfında çalışmalar yaptı. Klasik Türk Sanatları Vakfı Minyatür Ana Sanat Dalında Taner Alakuş hocayla “minyatür” çalıştı.

İlk kişisel sergisini 2013’de “İstanbul Güzellemeleri” adıyla Beyoğlu Sanat Galerisinde açtı. Daha sonra 2015’de Saraybosna’da “Büyüleyici İstanbul” Sergilsini açtı ve 2010’da Taner Alakuş ve öğrencileri Minyatür Sergisi ve İSO Odakule Sanat galerisinde düzenlenen “Murakka” Minyatür sergisine katıldı. 2009’da “Kapalıçarşı-Nuruosmaniye” isimli minyatürü ile ödül aldı. 2010’da Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından düzenlenen “İstanbul ve Erguvan” konulu yarışmada “Erguvan İmparatorluğu” isimli eseriyle ve Kapalıçarşı’nın ticaret hayatını ve esnaflarını anlatan minyatürüyle ödül aldı. 2009’da yaptığı “Kapalıçarşı-Nuruosmaniye” minyatürü “İstanbul Minyatürleri” kitabında yayınlandı ve sergilendi. 2010’da Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından düzenlenen “İstanbul ve Erguvan” konulu yarışmada ‘‘Erguvan İmparatorluğu” isimli eseri de kitapta yer aldı ve sergilendi.

2011’da Klasik Türk Sanatları Vakfınca düzenlenen ”İstanbul’un yüzü” adlı yarışmada Kapalıçarşı’nın ticaret hayatını ve esnaflarını anlatan minyatürüyle ödül kazandı. 2013’da İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi’nin hazırlamış olduğu “Türkiye’nin yüzü Minyatür koleksiyonu” kitabı için “Fatih ve Fatih Camii” konulu minyatürü hazırladı. 2012-2013 yılarında Almanya-Berlin’de düzenlenen Berlin-İstanbul sanat festivallerine minyatür dalında katıldı. 2018’de Business Channel Türk TV kanalı tarafından ödüle layık görüldü, Business Akademi ödülü aldı.

Sergi 30 Eylül‘de sona erecek.

*****

Read Previous

SANAT DEMEK ; İstanbul demek!

Read Next

16 Eylül 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: