Ressam Ferruh Başağa Anı Evi, açıldı

Ressam Ferruh Başağa Anı Evi, açıldı

Haber : Harika Ören

Ressam Ferruh Başağa‘nın İZMİR Foça’daki ev-atölyesi düzenlenen törenle “Ferruh Başağa Anı Evi” olarak açıldı.

2010 yılında hayatını kaybeden Ressam Ferruh Başağa‘nın atölye olarak da kullandığı ismini taşıyan Ferruh Başağa Sokak‘taki evi, kızı ve damadı Oya- Aykut Erol’un çabalarıyla restore edildi ve Foça Kaymakamı Ali Çetin, Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tarafından açılışı gerçekleştirildi.

2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülen ve birçok ödülü daha olan Başağa’nın anı evinin açılışında sanatçılar, Bedri Baykam, Mustafa Altıntaş, Ender Güzey, Prof. Dr. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi (UKKSA) kurucusu ve Nevzat Metin, Zerrin Arbaş, basın mensupları ve Foçalı sanatseverler hazır bulundular.

Açılış Ferruh Başağa’nın torunu Aslı Yürükoğlu‘nun sunumuyla başladı. Kızı Oya Erol, “İsminin ve sanatının yaşaması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Kitaplarını, gazetelerde çıkan yazıları, hepsini inceleyip, mümkün olduğu kadar babamın hayatını yeniden öğrenerek bir şeyler yapmaya çalıştık” dedi.

Damadı Aykut Erol “Ferruh bey insan olarak inanılmaz bir kişiydi. Herkesle çok rahat konuşurdu. Sokaktan birisi geçse resimden bahsederdi. Devletin en üst makamıyla bile en rahat şekilde, sokakta gördüğü kişiyle konuştuğu kadar rahat konuşurdu. Dağınıktı ama o dağınıklık içinde her şeyi eliyle koymuş gibi bulurdu. 1935’lerden beri bütün çizimlerini, desenlerini, eskizlerini, aşağı yukarı hepsini ve verdiği, açtığı sergilerin davetiyelerini saklamış. Bunları onunla yaşarken değil; evi düzenlerken öğrendik” diye konuştu.

*****

Read Previous

Faize-Sevim’in Jübile Defilesi Hala Konuşuluyor

Read Next

Bodrumart Foça Sanat Festivali Başladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: