Bodrumart Foça Sanat Festivali Başladı

Bodrumart Foça Sanat Festivali Başladı

Haber : Harika Ören

Foça ilçe merkezinde ressam Ferruh Başağa ve ressam Avni Arbaş anısına düzenlenen BodrumArt Foça Sanat Festivali 13-18 Haziran tarihlerinde yapılıyor.

Foça Belediyesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği değerle, Foça Büyükdeniz Limanında Heykel sanatçısı Eşber Karayalçın’ın yaptığı özgün heykelleri bulunan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş’ın Foça’da birçok eserleri bulunuyor. 1940’larda Akademi’de Leopold Levy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş son yıllarını Foça’da geçirmiş ve sanatlarını Foça’da sürdürmüşlerdir.

BodrumArt Foça Sanat Festivali Ferruh Başağa Anı Evi‘nin açılışıyla başladı. Ressam Ferruh Başağa‘nın atölye olarak da kullandığı ismini taşıyan Ferruh Başağa Sokak‘taki evi, kızı ve damadı Oya- Aykut Erol’un çabalarıyla restore edildi ve Foça Kaymakamı Ali Çetin, Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tarafından açılışı gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Ferruh Başağa’nın torunu Aslı Yörükoğlu’nun yaptığı söyleşiyle devam eden, Foça halkının ilgiyle izlediği, iki saat süren etkinlikte sanatçılar Bedri Baykam, Prof Dr. Devrim Erbil, Mustafa Altıntaş, Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, UKKSA Kurucusu Nevzat Metin, Yazar Ayşe Kulin, Zerrin Arbaş yer aldılar.

İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği Çalıştay ve Söyleşi iki değerli sanatçının Foça’ya olan sevgileri ve yaşanmışlıklarının gelecek nesile aktarılması için önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen BodrumArt Foça Sanat Festivali, BodrumArt Derneği tarafından geleneksel hale getirilecek.

18 senedir yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarıyla var olan Ressam Ferruh Başağa’nın kızı İnci Başağa Yörükoğlu’nun Sanat Danışmanlığını yaptığı Bodrumart Sanat ve Kültür Derneği üyeleriyle Foça’da yaşayan sanatçılardan oluşan çalıştayda üretilen eserler, Foça’daki galerilerde sergileniyor.

Tüm etkinliklerin Marsilya Meydanı’nda gerçekleşeceği Festival, 18 Haziran’da Ayşe Gencer Quintet‘in saat 20.30’da Demokrasi Meydanı’nda vereceği caz konseri ile sona erecek.

*****

Read Previous

Ressam Ferruh Başağa Anı Evi, açıldı

Read Next

17 Haziran 2022 Cuma Günün Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: