Prof. Dr. Turan Erol Yaşama Veda Etti.

Prof. Dr. Turan Erol Yaşama Veda Etti.

Harika Ören Yazdı

Devlet Sanatçısı, akademisyen, ressam, emekli öğretmen, Türk Resim Sanatı’nın duayen sanatçısı Prof. Dr. Turan Erol tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti.

16 Şubat 2023’de bir saat arayla Ankara’da vefat eden Turan Erol ve eşi Türken Erol’un ölümü aileyi ve Türk Sanat Camiası’nı yasa boğdu.

Turan Erol, sanatıyla ölümsüzlüğe adım atarken, kendisine rahmet, acılı ailesine başsağlığı diliyorum.

Turan Erol Hakkında ;

1927’de yaşama gözlerini açan Turan Erol, Muğla’nın Milas ilçesinde doğdu. 1951’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Bedri Rahmi Atölyesi’nden mezun oldu.

1963-1964’de 4489 sayılı yasa ve Fransız Hükümeti bursuyla Paris’te çalışmalarda bulunan Turan Erol, 1963-1973 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde, 1965-1987 yılları arasındaysa Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğretim üyeliği yaptı.

1978-1979’yılları arasında, Kültür Bakanlığı Plastik Sanatlar Kurul Başkanlığı görevini üstlenen Erol, bu kez 1983-1987 yılları arasında da Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. 1987 yılında profesör olarak geçtiği Hacettepe Üniversitesinden kendi isteğiyle 1990 yılında emekli oldu.

Devlet Sanatçısı unvanını 1991’de alan sanatçı, Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü(1980), Hacettepe Üniversitesi 50. Yıl Hizmet Ödülü, Mimar Sinan Üniversitesi 50. Yıl Hizmet Ödülü, Gazi Üniversitesi Hizmet Ödülü, ODTÜ Senatosu Onur Ödülü‘nün de sahibiydi. Erol, çok sayıda karma sergilere katıldı ve kişisel sergiler açtı.

96 yaşında hayatını kaybeden, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde adını taşıyan Turan Erol Galerisi’nin açılışında bulunmuş olan Turan Erol, ÇAĞSAV ve BRHD kurucu üyesi ve ilk Yönetim Kurulu Başkanıydı.

Akademisyen olarak duruşu ve mesleğine verdiği önemli sayısız değerli öğrenci yetiştiren Erol, örnek kişiliğiyle takdir görmüş; sanatçı kişiliğine ek olarak yazar ve eleştirmen olarak sanata dair görüşlerini aktarırken, çok sayıda makale, günlük yazı ve sergi değerlendirmelerine imza atmıştır.

*****

Önceki

18 Şubat 2023 Cumartesi Günün Sergisi

Sonraki

DEPREM DESTANI

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar