Merhaba cüce Şubat

Merhaba cüce Şubat

Harika Ören Yazdı

Bugün takvim yaprakları Şubat 1 diyor. Bir kez daha yazmayayım. Hikayesini bilirsiniz. En az güne sahip Şubat ayı, normalde 28 gündür ama 4 yılda bir 29 gün çeker.

29 Şubat doğumluysanız, cezalısınız demektir. Doğum gününüzü 4 yılda bir kutlayabilirsiniz. Mesela Muhsin Ertuğrul, Nejat İşler her ikisi de 29 Şubat doğumludur. Rahmetli Erol Büyükburç, o da 4 yılda bir doğum günü kutlayanlardandı. Bir sohbetimizde ‘’Aslında doğanın bana bir nimeti, 4 yılda 1 yaş alıyorum’’ demişti. Çok gülmüştük. Akıllı adamdı.

Daniel Panzac, 1778 yılı Şubat ayında İstanbul’un eşine az rastlanır bir salgınla, Veba Salgınıyla sarsıldığını yazar. Öyle ki maddi durumu iyi olan Galata ve Peralılar Boğaziçi’ndeki semtlere göçerler. On ay süren salgın sonunda 200 bine yakın can kaybı yaşanan şehrin bu sayı o zamanki nüfusunun üçte biri demektir.

2020 Şubat’ında farkına vardığımız Covid-19’da Dünya insanını çok sevdi. Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan Covid-19 nedeniyle Şubat ayında binlerce kişi hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü risk seviyesini Şubat ayında iki kez yükselttiyse de 2021 Ocak ayı itibariyle salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 229 bin 505’e ulaştı. Ülke, din, dil ırk dinlemeden, uluslar arası yolculuğuna devam eden Covid-19, mutasyona uğrayarak bir insandan diğerine çok daha kolay zıplıyor. Pasaportmuş, vizeymiş, böyle dertleri yok ve yolculuğu uzun süreceğe benziyor.

Dünya Kanser, Sigarayı Bırakma, Radyo ve Sevgililer Günü’de cüce Şubat içinde yer alırlar. Birde İzcilik Günü var. 28 Şubat Sivil savunma Günü’nü de unutmayalım. Geçmiş yılların Şubatlarında sörfe çıkarsak; 1978 yılı Şubat ayında Thomas Edison, fonografın patentini alır. 1915 Şubat’ında I. Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı başlar. 1959 Şubat’ında Birleşik Krallık, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanır. 1986 Şubatı’nda Sovyetler Birliği, Mir uzay istasyonunu uzaya gönderir.

1 Şubat 1914’de Arkeolog Jale İnan, Beyaz Perde jönü Clark Gable yaşama gözlerini açarken; Türkiye’nin ilk kadın rektörü, Kimyager Ayşe Saffet Alpar, Jeolog Aykut Barka, Piyanist Galip Boransu, Abdi İpekçi, Barış Manço yaşama veda ederler.

Hüzün verir gidişler hele bir de doğal akışında değilseler.

2020 Şubat ayı ise Van- Bahçeşehir ‘de düşen çığ ile 41 kişi hayatını kaybederken; Pegasus Havayollarına ait uçak İzmir’den İstanbul’a geldiğinde pistten çıkarak 3 parçaya bölünür.

Suriye İblid’den Bahar Kalkanı Harekatı’nda Şubat ayında 54 Mehmetçiğimiz şehit düşer. Yürekler yanar.

Her ne kadar Covid-19 salgınında gereken ilgiyi görmese de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ‘’Hayalet Şehir’’ Kapalı Maraş açılımı dünya kamuoyunda geniş yankı bulur.

Cüce Şubat deyip geçmesek iyi olur. İçeriği müthiş zengin.

***

1999 Şubat ayında toprağa verdiğimiz, Anadolu rock müziğinin efsane ismi Barış Manço’yu bugün 22 yıl sonra bir kez daha saygıyla anıyoruz. Önceki senelerde kendi adını taşıyan vapurla yapılan özel bir etkinlikle, Barışseverleri şarkıları eşliğinde Kanlıca mezar başına kadar ulaştıran geleneksel sefer, salgın dolayısıyla mümkün olmuyor.

Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programcısı Barış Manço için bu yıl pandemi nedeniyle farklı bir anma programı düzenleniyor. 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan Barış Manço’nun, Kadıköy Belediyesi’nin Manço ailesiyle ve Halkbank’ın desteğiyle müze haline getirdiği Moda’daki evinden online olarak yayınlanacak.

Anma programında, Barış Manço’yu yaşatmak için kurulan İzmanço ve İlelebet Barış Manço derneklerinden solistlerle, Manço’nun kendi piyanosunda Kurtalan Ekspres’in üyesi, Mançoloji albümünün aranjörü Eser Taşkıran yer alıyor. Sanatçının evinde düzenlenen konser 1 Şubat Saat 17.00’de Kadıköy Belediyesi’nin Youtube, Facebook ve Twitter hesaplarından yayınlanacak.

Pandemi nedeniyle kısa zamanda büyük ilgi gören sanal tur kervanına Barış Manço’nun her ölüm yıldönümünde ziyaretçi akınına uğrayan; bu yıl pandemi nedeniyle ziyarete kapalı olan evi de katılıyor. Moda’nın Barış Manço ile özdeşleşmiş müze evi artık online gezilebilecek.

***

Kova burcu Ocak ve Şubat aylarında doğanların burcudur. İlk yarısı olan Ocak ayının son günü 31 Ocak’ta bendeniz bir yaş daha aldım. Her ne kadar Covid-19 gölgesindeysek de, yeni projeler gündemde; yepyeni bir platform WONDERFUL PLUS ART ile özgür sanatla kol kola yola çıkacağım Nisan ayını sabırsızlıkla bekliyorum.

Sağlığıma duacı olarak ilk dileğim biran önce Covid-19 salgınının son bulması; ülkemin ve dünyamın dirlik, düzen, ve barış içinde yaşamına devam etmesi… 31 Ocak 2021

*****

Read Previous

1 Şubat 2021 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

Ressam Veysel Kubat Ayrılmış Dünyamızdan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: