İBB Kültür Sanat Sezonu Açılışı Muhteşem oldu

İBB 2019-2020 Kültür Sanat Sezonu

Muhteşem Açılışı

Harika Ören İzledi – Yazdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2019 – 2020 Kültür – Sanat sezonu, 5 Ekim akşamı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen özel bir etkinlikle açıldı.

İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından organize edilen İBB 2019-2020 Kültür Sanat Sezonu açılışına sanatçılar, galeri sahipleri, iş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın mensupları, gazeteciler, yazarlar ve sanatseverler katıldılar.

İBB Orkestralar Müdürlüğü’ne bağlı Oda Müziği Topluluğu fuaye alanında klasik oda müziği eserlerinden oluşan bir repertuvarla konukları karşıladı. Zaman tüneli konseptinde oluşturulan sergiler, dans performansları, İstanbul’un kültürel dokusuna ve profiline çağdaş göndermelerin yapıldığı sergi, enstalasyon ve sahne performansları konuklar tarafından ilgiyle izlendi.

Sergi alanında, İBB Şehir Tiyatroları tarafından 1237 kez sahnelenen Lüküs Hayat operetinde kullanılan kostümler, aksesuarlar, afişler; besteci Cemal Reşit Rey’in Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğrafları; açılışından bugüne Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşen konser afişlerden örneklerle; Faik Şenol ve Hilmi Barın’ın yazı karakterleri kullanılarak, Atatürk’ün kültür – sanata verdiği değeri anlatan sözlerine yer verildi. Şahenk Arşivi’nden İstanbul fotoğrafları yer aldı.

Fuaye alanında ayrıca; Lüküs Hayat operetinin 1933’de ilk sahnelenişinde kullanılan sandalyenin etrafında gerçekleştirilen canlı performans ile Turgut Uyar’ın “Bütün mümkünlerin kıyısındayım” mısrasından ilham alınarak, yapay zekânın katkısıyla hazırlanan “İstanbul” video enstalasyonu konukların beğenisine sunuldu.

Önemli bir diğer enstalasyon çalışması “Kara Tahta” idi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kara tahta başında yeni harfleri öğrettiği fotoğraftan yola çıkılarak hazırlanan çalışmada, hattat ve yazı tasarımcısı Emin Barın’ın yazı karakterleri kullanılarak, Atatürk’ün kültür – sanata verdiği değeri anlatan sözlerine yer verildi.

Haliç Kongre Merkezi tüm salonlarını hınca hınç dolduran davetliler arasında Edip Akbayram, Müjdat Gezen, Metin Akpınar, Aysun-Ali Kocatepe, Demet-Sedef Akbağ, Doğan Hızlan, Aydın Karlıbel, Okay Temiz ilk göze çarpanlar arasındaydılar.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kapıdan girişiyle büyük bir alkış koptu. İmamoğlu tüm salonları dolaşarak davetlilerle selamlaştı. Bu sırada konuklara, tasarımcı Gönül Paksoy danışmanlığında sanat diline uyarlanan kokteyl ikramları yapıldı.

Sezon açılış etkinlikleri sahnede devam etti. Sunuculuğunu İBB Şehir Tiyatroları sanatçılarından Özgür Kaymak ve Ersin Umulu’nun üstlendiği gecenin açılış gösterisi, koreograf İbrahim Ulutaş tarafından sahneye konan “4153 Lüküs” çağdaş dans performansıydı. (Lüküs Hayat 4153 yılında, bambaşka bir dünyada bir kez daha sahnelenir; o dönemin “insanları” için dönüm noktası olur. İstanbul’un Fethi’nin tarihte dönüm noktası olmasından yola çıkılarak dans performansının ismi 4153 tarihi seçilmişti.)

Gösterinin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kürsüye çıkarak yaptığı konuşmada, “Yönetimde şehrin moderatörü olduğumuz gibi, kültür ve sanat yaşamının da moderatörü olacağız. Kültür ve sanata, sanatçıların işine karışmayacağız. Özgür sanat, güzel işler üretir. Keşke sahneye sanatçı olsam da çıkınca alkışlasanız ama sanatçı değilim. Sanat, çok büyük bir ayrıcalık. Hissedemediğim için böyle tarifliyorum. Kültür sanat hayatının bu tarihi kentte dünyanın en üst seviyelerinde olması için çalışacağız. Bu akşam İstanbul’un mevcut kültür ve sanat yaşamını ileriye taşıyacak, kentin ruhunu özümseyerek, ‘Her yerde, herkes için kültür ve sanat’ idealimiz için bir araya geldik” dedi.

Kadim bir şehir olan İstanbul’un, her noktasıyla bir zaman tüneli olma özelliği bulunduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Buram buram tarih kokan toprakların üzerinde yaşıyoruz. Her ilçe, hatta her sokak, yüzyıllardır kendi hikâyesini anlatıp duruyor bize. Böyle güzelliklerle donanmış İstanbul’u yönetme göreviyle onurlandırılmış biri olarak, kendimi çok, ama çok şanslı sayıyorum. Çünkü bu şehri bize kazandıran Fatih Sultan Mehmet’in ilk belediye başkanı Hızır Bey ile bir milleti ayağa kaldıran, bu gönül kentimizi işgalcilerden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk belediye başkanı Ali Haydar Yuluğ isimleriyle yan yana anılmaktan büyük onur duyuyorum. Onların bıraktığı eserlere yenilerini eklemek, sonraki nesillerin de bizi, onlar gibi güzel yâd etmesi için hizmet seferberliği anlayışında çalıştığımı söylemek isterim” dedi.

Sanatçılara “Lütfen yanımızda olun.” diye seslenen İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ürettiklerinizi bu kentin her noktasıyla paylaşmak için, biz, bu sürecin emrine amadeyiz. İş birliğiyle sanatın her alanını sevdirmek, geçmişten gelen gelenekleri, Darülbedayi gibi, Şehir Tiyatrolarımızı geleceğe taşımak, müziğin farklı alanlarında evrensel hedefler koyup senfoni orkestralarını büyütmek, geliştirmek, var etmek ve buna benzer birçok alanda güzel işler yapmak adına lütfen bizimle var olunuz. Biz, bu şehri, kültür ve sanatla kucaklaşmasına ve o değerlerle bütün dünyayla kucaklaşmasını servis etmeye etmeğe geldik. Biz, yönetimde şehrin moderatörü olduğumuz gibi, kültür ve sanat yaşamında da bir moderatörü olacağız. Kültür ve sanata, sanatçıların işine karışmayacağız. Özgür sanat, güzel işler üretir.”

İmamoğlu, yeni sezonun İstanbul’a hayırlı olmasını diledi.

İBB Şehir Tiyatroları oyuncuları; İstanbul’da yaşamak marifetinden dem vuran tiyatronun dünü ile şehrin bu günü arasında gidip gelen bir gösteriyle sahne aldı. Lüküs Hayat başta olmak üzere, İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmiş Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ve Şark Dişçisi oyunlarından şarkılar seslendirildi.

İBB 2019 – 2020 Kültür Sanat sezonun açılışı, duayen tiyatrocu Zihni Göktay başta olmak üzere, sanatçıların sahnede hep birlikte Lüküs Hayatı söylemesiyle son buldu. Göktay’ın ricasıyla son şarkıda Lüküs Hayat’ı icra eden orkestrayı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetti.

İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından organize edilen muhteşem sezon açılış programının sanat yönetmenliğini İBB sanat danışmanlarından Nurhan Turhan Keeler, konsept ve küratöryel yerleştirmelerini ise iç mimar İsmail Öklügil üstlendi.

İstanbul Sanat Magazin adına, büyük bir keyifle katıldığım ve gururla izlediğim sanat sezonu açılışının şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

*****

Read Previous

10 Ekim 2019 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

HALİKARNAS BALIKÇISI’NI BODRUM’DA ANIYORUZ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: