HALİKARNAS BALIKÇISI’NI BODRUM’DA ANIYORUZ

HALİKARNAS BALIKÇISI’NI

BODRUM’DA ANIYORUZ

Haber: Erol Ünal

Halikarnas Balıkçısı’nı 46. ölüm yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle Bodrum’da anııyoruz. Balıkçı’nın mezarıyla bir anı evinin olduğu Gümbet’te bulunan Gönültepe’de anma etkinlikleri düzenlenecek.

Etkinlikler 12 Ekim Cumartesi günü saat: 20.00 ‘de Bodrum Deniz Müzesi’nde Harun Özakıncı Yazıp-Sahnelediği, Selçuk Aydın’ın Işık Yönetmenliğini yaptığı Tek Kişilik Sahne Gösterisi; “Bodrum İşeleri: Halikarnas Balıkçısı Provaları” ile başlıyacak.

13 Ekim Pazar günü saat: 11.00’de Halikarnas Balıkçısı’nın mezarıyla bir anı evinin olduğu Gümbet’te bulunan Gönültepe’de anma etkinlikleri düzenlenecek. Saat 16.00’de Bodrum Deniz Müzesi’nde Metin Erdoğan’ın “Efsane Çevreci, Balıkçı” kitabının Söyleşi & İmza günü etkinliği yapılacak. Saat: 20.00’de Harun Özakıncı’nın Yazıp-Sahnelediği, Selçuk Aydın’ın Işık Yönetmenliği yaptığı Tek Kişilik Sahne Gösterisi “Bodrum İşeleri: Halikarnas Balıkçısı Provaları” sergilenecek.

Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek ve yoğun talep üzerine iki güne çıkarılan tek kişilik sahne gösterisi için müze yönetimi rezervasyon yapılması gerektiğini ve gösterinin ücretsiz olduğunu duyurdu.

Bodrum”u adında yaşatan Halikarnas Balıkçı’sını her daim seven ve anan Bodrumlular, Balıkçı’nın doğum ve ölüm yıl dönümlerinde olmak üzere senede iki kere kentte yapılan çeşitli anma etkinliklerine ve yıl boyu Bodrum Deniz Müzesi’nde yapılan çeşitli programlara katılarak Balıkçı’yı her sene yaşatmaya devam ediyorlar.

HALİKARNAS BALIKÇISI – Cevat Şakir Kabaağaçlı 

Bodrum’a olan aşkı ile tanınan ünlü roman ve hikaye yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı 17 Nisan 1886 yılında Girit’te dünyaya geldi. Babası tarihçi, yazar ve vezir Mehmet Şakir Paşa Girit’te yüksek komiserlik görevinde bulunuyordu. Annesi İsmet Hanım’dır. Cevat Şakir baba tarafından Şakirpaşa Ailesi olarak tanınan köklü bir Osmanlı ailesine mensup olup, amcası II. Abdülhamit’in sadrazamlarından Cevat Şakir Paşa’dır. Çocukluğu babasının elçilik yaptığı Atina’da geçmiştir. 1904’te Robert Kolej’ini bitirdi ve yüksek öğrenimini 1908’de İngiltere’de Oxford Üniversitesi Yeni Çağlar Tarihi Bölümü’nde dkudu. 1913’te evlendiği İtalyan eşiyle bir süre İtalya’da kaldı. Bu sırada resim dersleri aldı. İtalyanca ve Latince öğrendi. Yurda döndükten sonra 1910-1925 arasında Resimli Ay ve İnci gibi dergilere yazılar yazdı; kapak resimleri, süslemeler, karikatürler çizdi. Zekariya Sertel ’in çıkardığı Resimli Hafta’da Hüseyin Kenan takma adıyla yazdığı “Hapishane İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler” adlı öykü yüzünden İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı ve 1925’de Bodrum’da 3 yıl sürgün cezasına çarptırıldı.

Cevat Şakir Kabaağaçlı, Bodrum’un antik çağlardaki adı olan Halikarnasos’tan esinlenerek Halikarnas Balıkçısı ismini aldı. Bir buçuk yıl sonra cezası affa uğrayınca İstanbul’a dönmedi, çok sevdiği Bodrum’da kaldı. Bodrumda meyvecilik, süngercilik, balıkçılık, bahçıvanlık, turist rehberliği yaptı ve denizle ilgili eserler yazdı. 1926’dan sonra deniz hikayeleriyle tanındı. Konularını Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi kıyı ve açıklarında gelişen, denize bağlı olaylardan çıkardı. İçinde yaşadığı, en küçük ayrıntılarına kadar bildiği hür ve asi denizi, kaderleri denizin elinde olan balıkçıları, dalgıçları, sünger avcılarını ve gemileri zengin bir terim ve mitologya hazinesinden güçlenerek, denize karşı sonsuz bir hayranlıktan gelen şiirli, yer yer aksayan, ama sürükleyip götüren bir anlatımla hikaye ve romana geçirdi. 1947’de İzmir’a yerleşerek hayatını gazetecilik ve turist rehberliğiyle kazandı.Kültür Bakanlığı’nca 1971 Devlet Kültür Armağanı verildi. Cevat Şakir Kabaağaçlı 13 Ekim 1973’te kemik kanserinden İzmir’de öldü. Vasiyeti üzerine Bodrum’da gömüldü. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Suat Kabaağaçlı ve İsmet Kabaağaçlı Noonan adlı çocuğu vardır. İsmet Kabaağaçlı Noonan İzmir Amerikan Kız Koleji’nde okudu. Amerikalı John Noonan ile evlendi.

*****

Read Previous

İBB Kültür Sanat Sezonu Açılışı Muhteşem oldu

Read Next

Muazzez İlmiye Çığ Atatürk Hitler’e kafa tuttu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: