ERCİYES’de ZİRVE YAPMAK

ERCİYES’de ZİRVE YAPMAK

Haber : Harika Ören

          Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yılını çoşkuyla kutladık. ‘’Cumhuriyet Haftası’’ ilan ettik. Törenler, yürüyüşler, koşular, fener alayları, konserler yurdun ve dünyanın çeşitli yerlerinde bir kez daha Atamızın izini sürdük.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun il temsilcilikleri bünyesinde yapılan tırmanışlarla da kutlandı. TDF Erzurum İl Temsilciliği ve kulüpleri 70 sporcu eşliğinde Palandöken Dağı’na, Adana İl Temsilciliği Tezcan Dağı’na, Muğla İl Temsilciliği Akdağ’a, Adana, Mersin, Karaman İl Temsilcilik ve kulüpleri Bolkar Dağı’na, Kastamonu İl Temsilciliği Yaragöz Dağı’na tırmandılar.

Cumhuriyetimizin 94. Yıl kutlamaları dolayısıyla düzenlenen Uluslararası Erciyes Dağı Tırmanışı gurup sorumlusu Ertuğrul Tugay, gurup lideri İsmail Yılmaz, artçı gurup sorumlusu  Osman Kalaycıoğlu  ile birlikte, 27 Ekim Cuma günü başladı. Türkiye’nin değişik illerinden yola çıkan TDF’na bağlı kulüp sporcuları 28 Ekim Cumartesi günü Kayseri Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü’nden hareketle Saat 13.00 gibi Erciyes Dağ Tesisleri’ne ulaştılar. Katılım düşünülenden fazla olunca bir grup Süt Donduran’dan diğer grup Tekir Yaylası’ndan zirveye hareket ettiler. Tekir Yaylası’ndan yola çıkan gurup bir telesiyej yol alımı sonrası yürüyerek 15.00 gibi kamp alanına ulaştılar. Hava kararmadan çadırlarını kurdular. Gece boyunca şiddetli soğuk, kar ve fırtına devam ederken şiddetli rüzgara direnen çadırlarında dinlenmeye çekildiler.

Sabah Saat 03’de başlamasına karar verilen zirve yürüyüşü, kötü hava şartlarından dolayı , Saat 05’e ertelendi. Ekip kamp alanında toplanıp gecenin karanlığını kafa fenerleriyle aydınlatmaya çalışarak, tek sıra halinde zirve yürüyüşüne başladı. Sert havanın etkisiyle daha da zorlaşan tabiat şartlarıyla boğuşarak saat 10.15’de zirveye ulaşıldı. Türk ve Atatürk Bayrağı, Türkiye Dağcılık Federasyonu flaması açıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları,  şehitlerimiz ve gazilerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Türkiye’nin dağlara gönül vermiş 125 sporcusu belirledikleri hedefe varmanın huzuruyla İstiklal Marşımızı gururla seslendirdiler.

Dağcılık, yaşamlarına anlam yükleyen, yaşamın ritmini attıkları adımlarla yükselişlerinde uyumu yakalayan, ideal hedeflerinin izinde, disiplinli insanların etkinliğidir. Fiziksel ve teknik bilgi birikimi, antrenman önceliği, ekip sinerjisi, dostluk, güven ve omuz omuza mücadeleyi gerektirir.

Erciyes tırmanışına katılan Osman Özdemir kulüp bazında yürüyüşlerle başladığı etkinliklerine 10 yıldır dağ zirve tırmanışlarıyla devam ediyor. 29 Mayıs Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi ve  Samsun Tırmanış İhtisas Spor Derneği kurucularından. Arkadaşlarıyla, keşif, günübirlik yürüyüşler, treking, kamplı geziler düzenleyerek, gençleri spora teşvik çalışmaları yapıyorlar.

Samsun’da Spor Tırmanış Hakemliği’de yapan Özdemir; 29 Ekim 2017’de Erciyes Dağı Tırmanışı’nda zirveye ayak bastıkları an hissettiklerini ‘’ Sıcak yatağımızda yatmak yerine onca yolu olumsuz doğa şartlarına rağmen yol alıp; fırtınayla mücadele ederek Erciyes zirvesine çıkma savaşı verdik. Cumhuriyetimizin 94. Yılında Mustafa Kemal Atatürk’e minnet, sevgi ve saygımızı bu şekilde ifade etmeyi amaçladık. Kendi adıma Cumhuriyetimizin, Atatürk ilke ve inkilapları çizgisinde korunması ve sonsuza kadar devamı için her şartta mücadele edeceğimizin bir özeleştirisini yaptık. Gurur ve mutluluk duymaktayım.’’ Diyerek belirtiyor.

Dağcılık, ayrıcalıklı insanların işidir. ZİRVE YAPMAK deyimini bolca kullanırız ama somut anlamda zirve yapmak tehlikeleri, zahmeti, zorlukları sorgulamadan yol almaktır. ZİRVE YAPMAK doğaya tutkun olanların becerisidir. Doğayla bütünleşen, içten ve derinden isteyen, enerjisini hedefe atılan her bir adıma anlam katmak için harcayanların harcıdır.

’Nerede bir istek varsa orada bir yol vardır’’ der, Lobsang Rampa.

*****

Önceki

Pusula Sanat’ta Figürist-II Sergisi

Sonraki

Kurt Bullend ”Ben Senim” Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar