‘’DÜNYAMIZ ÇOCUKLARIMIZ ‘’ Sergisi

“DÜNYAMIZ ÇOCUKLARIMIZ” Sergisi

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

          23 Nisan 2017’de Saat 16.00’da Kadıköy Kozyatağı Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde  ‘’Dünyamız Çocuklarımız’’ temalı sergi açıldı. Anne, baba, anneanne, babaanne ve dedeler bu kez 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte, çoşkuyla  kutladılar.

Mustafa  Kemal Atatürk’ün  ‘’Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyet’i biz kurduk. Onu yüceltecek ve yaşatacak olan sizsiniz.’’ Sözüne öykünerek düzenlenen serginin ikincisine yoğun bir katılım vardı. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Hastane Çocuk Sınıfı, kağıt eserleri; Günseli Partanaz, Pınar Partanaz, Renk Büyüktopbaş, üç nesil; Tuğba Dağdelen ikizleri Arda ve Bora’nın eserleriyle; Azniv Çoban torunları Letisya Özer ve Lusin Yeniyorgan’ın eserleriyle; K.Muzaffer Gencer torunu Kıvanç Güner ile; Harika Ören torunu Ozan Demir’in desenleriyle; Tülay Boğa, Ada Selin Boğa yapıtlarıyla sergiye katıldılar.

Selen Azizağaoğlu, Nisan Bal Atalay, İdil Kocamemi, Beliz Abdioğlu, Defne Atkan, Ceren Ayeri, Ramona kemer, Melahat Asan, Nehir Yıldız, Nilay Yılmaz ve Ülkü Cılızoğlu’da eserleriyle sergide yer aldılar.

Küratör Ülkü Cılızoğlu ‘’Dünyamız Çocuklarımız’’la birlikte 23 Nisan bayramı 
coşkusunu yaşıyoruz. Büyüklerinin eserleriyle, çocukların eserleri sergimizde yan yana sergileniyor.  Anne çocuk, baba çocuk, anneanne, babaanne, dede torun yan yana sergimizde yer alıyorlar. Biz büyükler bugün, çocuklarımızın torunlarımızın eserlerine eşlik ediyoruz. Gün çocuklarımızın günü. Katkıda bulunan tüm değerli ressam arkadaşlarıma ve sevgili çocuklara teşekkür ediyorum’dedi.
Basın Danışmanı Harika Ören, serginin amacını “İlk defa bir sergide çocuklar ve ebeveynler aynı salonu, iç içe paylaşmaktalar. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden tek ülke Türkiye’dir. Dünyada ülkesinin çocuklarına bayram hediye eden tek lider Atatürk’tür. Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. 23 Nisan 1920 Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür. Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Atatürk çocuklara ”Bugünün küçükleri yarının büyükleridir”gözüyle bakardı.  Bizde bugün yarınımızın büyüklerine yoldaşlık ediyoruz. Gururluyuz. Onurluyuz.’’ diye özetledikten sonra ;

‘’Aileler sanatı artık yaşamlarına alıyorlar. Sergileri, müzeleri çocuklarıyla geziyorlar. İnsan beyni kazandığı alışkanlıklara bağlanır. Sanat aşığı bir çocuk yetiştirmenin yolu çocuğun ilgisini, yaşamın içindeki estetik unsurlara çekmektir. Yaratıcı düşüncelerini teşvik etmek, çizim ve renklerine samimi övgülerde bulunmak, detaylarını öğrenmek için çalışmalarıyla ilgili sohbet etmek gerekir. Yaşamın içinde tabiatın renk ve şekillerinden örnek vererek, çocuğun merakını uyandırmak, ilgi duyduğu alanları sanatla bağdaştırmasını sağlamak en güzel yoldur. Sanatçılarla tanıştırmak, yarışmalara katılmasını teşvik etmek; özgüven gelişimini de pekiştirecektir. İşte burada tam da bunu yapıyoruz.’’ diyerek sözlerini devam ettirdi.

Sergide yer alan İstanbul Üniversitesi Onkoloji Hastane Enstitüsü Hastane Çocuk sınıfının öğretmenleri Ömer Baran ile gerçekleştirdikleri çizimleri, ilgiyle izlendi. Çocuk sınıfının kapak desenlerini yaptığı defterler kapışıldı.

Çocuklar, mini kokteylin ardından, Katılım Sertifikası’nı  ressam Ülkü Cılızoğlu’nun elinden, minik birer hatıra hediyelik ile birlikte aldılar. Ebeveynleriyle  bolca fotoğraf çektirdiler.

 ‘’Dünyamız Çocuklar’’ sergisi 7 gün açık kalacak.

*****

Önceki

Nermin Toy MİRAS Sergisi BASAD’da

Sonraki

Yalıda Uluslararası Caz Günü Kutlanıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar