DÜNYA SANAT GÜNÜ KUTLANIYOR

DÜNYA SANAT GÜNÜ

KUTLANIYOR

Harika Ören Yazdı

  • Dünya Sanat Günü bu yıl ilk defa ‘’Uluslararası Unesco Günü’’ olarak kutlanıyor.
  • UPSD Başkanı Bedri Baykam’ın resmi Instagram hesabı @bedribaykam’dan 15 Nisan Çarşamba günü, saat 20.00’den itibaren bu yılın ödülşleri canlı dağıtılacak. 

2011 yılında Meksika’nın Guadalajara kentinde düzenlenen 17. Dünya Sanat Birlikleri (UNESCO resmi partneri/IAA) Genel Kurulu’nda Türkiye temsilcisi olarak UPSD Başkanı Bedri Baykam tarafından önerilen Leonardo da Vinci‘nin doğum günü 15 Nisan, Dünya Sanat Günü olarak belirlenmişti.

2012’den bu yana Los Angeles’tan Haiti’ye, Meksika’dan Türkiye’ye, Paris’ten Hindistan’a dünyanın her yerinde hem toplum hem de önde gelen müze ve galeriler tarafından kutlanan Dünya Sanat Günü, IAA Dünya Başkanı Bedri Baykam’ın girişimi, 15 ay boyunca süren görüşmeler ve UNESCO toplantıları sonucunda 2019 Kasımı’nda UNESCO Genel Konferansı’nda resmi olarak Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri ilan edildi.

Türkiyeli sanatçılarımızın 2011’de başlattıkları girişim, 8 yılın ardından dünyaya mal oldu ve 2020 tarihinden itibaren sürekli kutlanacak “Uluslararası UNESCO Günleri” arasındaki yerini aldı.

Karar, UNESCO’nun 206. Yönetim Kurulu toplantısının karar metinleri çerçevesinde bir hafta önce UNESCO’nun internet sitesinde yayınlandı. Bu yılın Kasım ayındaki UNESCO Genel Konferansı’nda, alınan kararlar olağan prosedürle onaylanıp açıklandıktan sonra 2020’den itibaren “Dünya Sanat Günü” olarak tüm dünya ülkeleri tarafından kutlanacak

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği bu yıl ilk resmi kutlama için özel bir düzenleme yapıyor. 15 Nisan Çarşamba günü, saat 20.00’den itibaren Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam’ın resmi Instagram hesabı @bedribaykam’dan sanatçılarla sanatseverleri canlı yayınla buluşturuyor. UPSD, düzenlediği ‘’Dünya Sanat Günü/Wallace Hartley Onur Ödülleri’’ 6 dakikalık bir Dünya Sanat Günü mini-belgeseli olarak Dünya ile buluşuyor.

5 dalda düzenlenen ‘’Dünya Sanat Günü/Wallace Hartley Onur Ödülleri sahipleri; Yılın Sanatçısı Meriç Hızal, Sanat İnsanı Onur Ödülü Hasan Bülent Kahraman, Basın Onur Ödülü Abdülkadir Günyaz, Yılın Sanat Kurumu Ödülü Pera Müzesi, Yılın Genç Sanatçısı Ayşe Bezenmiş olarak belirlendi.

Wallace Hartley ve Grubu’nun ödüllere adını vermesinin ilginç ve önemli bir nedeni var; Titanic’in battığı, Wallace Hartley ve arkadaşlarının da öldükleri tarih, 15 Nisan. Leonardo’nun doğum günü 15 Nisan.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam

Bedri Baykam ’’ Bu sene, Dünya Sanat Günü Onur Ödülleri’ni Wallace Hartley ve Grubu’na adıyoruz.’’ Diyerek konuya şöyle açıklık getirdi. ‘’Wallace Hartley ve Grubu, 1912 tarihinde trajik bir şekilde batarak 1514 kişinin ölümüyle sonuçlanan Titanik faciasında, dev gemi sulara gömülene kadar vazgeçmeden çalmaya devam etmiş, bu olay korkunç dramın en unutulmaz anekdotu olarak tarihteki yerini almıştı. Sanata olan tutkuyu ve inancı dünyaya kanıtlayan Wallace Hartley ve Grubu, artık her yıl, Dünya Sanat Günü Ödülleri’ne adını vererek, “the show must go on” (gösteri devam etmeli) sloganının en çarpıcı örneği olarak bize ışık tutuyor; yolumuzu aydınlatırken, her şartta, ne olursa olsun sanatçıların bir kırılma yaşamadan insanlığa eser sunmaya devam edeceklerinin bir kanıtı olarak tarihteki yerini alıyor. ‘’

Leonardo da Vinci’nin ‘’Resmin kız kardeşi müzik’’ tanımlamasını hatırlayarak John Frederick Preston Clarke, Georges Alexandre Krins, John “Jock” Law Hume, Roger Marie Bricoux, Percy Cornelius Taylor, W. Theodore Ronald Brailey, John Wesley Woodward ve onun tarihe geçen unutulmaz orkestrasının diğer fertlerini anmak adına; ne kadar zor günlerden geçersek geçelim, sanat her zaman bizimle olacak.

*****

Read Previous

Aşık Seyfi Metin’den “Yaralı Kalbim”

Read Next

Sağlık Çalışanları bu kez TRT Çocuk’ta Alkışlanacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: