ANADOLUM TOPRAĞIM ÇİÇEĞİM

ANADOLUM TOPRAĞIM ÇİÇEĞİM

Haber : Harika Ören

Fotoğraflar Sevcan Birgören

 İlkezgi Sanatevi Sultanahmet Sanat Galerisi ‘’Anadolum Toprağım Çiçeğim’’ isimli karma resim sergisi ile 13 Mayıs günü 18.30 da açılışını yaptı. Sergide 38 sanatçının eseri yer aldı.

Sergiyi düzenleyen Müzeyyen Karaçiftci,  7 yıl Konya’da İlkezgi Kitabevini çalıştırdı. Sinema arşivciliği yaptı.   Konser, tiyatro organize etti, yazarlarla imza günleri ve söyleşiler düzenledi.  1990 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde  lisans ve  yüksek lisansını tamamladı. Milli Eğitimde resim öğretmenliği yaptı. 14 yıl Konya Çimento Güzel Sanatlar lisesinde resim öğretmeni ve iki dönem bölüm başkanlığını sürdürdü.

 ‘’Anadolum Toprağım Çiçeğim’’ Karma Resim sergisi açılış konuşmasını  Müzeyyen  Karaçiftci , Doç.Dr. Zuhal Arda ve Doç Dr. Erol Yıldır yaptılar. Karaçiftci ‘’25 Mart tarihinde Anadolum Toprağım Çiçeğim karma resim sergisinin 1.sini Konya İlkezgi Sanat Evi’mizde gerçekleştirdik.  İkincisini İstanbul’da gerçekleştiriyoruz.  Sergimize,  İzmit, Ankara, Denizli, Balıkesir,  İstanbul ve Konya’dan sanatçılar katıldı. Mustafa Kemal Atatürk sanat politikasında, sanatçıların bir kısmını sanat eğitimi için yurtdışına gönderirken, bir kısmını da  Anadolu’nun aydınlanmasına ışık tutacak araştırmalar yapmaları  için, Anadolu illerine  göndermiştir. Bizim sanat politikamız, Anadolu -İstanbul arası sanatsal hareket  ve kültürel alışverişin olması üzerinedir. ‘’ dedi.

Doç. Dr. Zuhal Arda  “Galeriler yok olurken bu koşullarda yeni bir galeri açma cesareti gösteren arkadaşım Müzeyyen Karaçiftci’yi kutlarım. Erol Yıldır hocamız Konya’da bu işleri başlatandır. Biz bayrağı devraldık. Konya’da 1990 yılında Güzel Sanatlar alanında ilk yükseköğretim kurumunu kurduğumuzda şu anda yanımızdaki arkadaşlar ilk öğrencilerimizdi. 27 yıl sonra Konya’dan Anadolu’nun bağrından çok güzel bir sanat potansiyelinin filizlendiğini, ülkemize ve yurt dışına yayıldığını görmenin gururunu yaşıyorum. Artık Anadolu deyince çağdaş sanatın en güzel örneklerinin verildiğini görüyoruz’’ dedi.

 Ekrem Kahraman ve İbrahim Balaban’ın eserlerinin de olduğu sergide eseri bulunan diğer sanatçılar, Adviye Bal, Ahmet Hakan Yılmaz, Ayşegül Türk, Betül İlbiz Akıncı, Betül Serbest Yılmaz, Birsen limon Yörükoğlu, Demet Biramen, Derya Şimşek, Elif Şeyma Okumuş, Erol Yıldır, Fatoş Özbilgin, Gül Özaydın, Gülay Yavuzdemir, Güler Arık, Hafize Çapkan,  Hafize Pektaş, Handan Canan Savacı, Hasan Nazım Balaban, Hikmet Şahin, Işık Çuhacıoğlu, İlyas Sevindik, İsmail Sarı,  Muharrem Keskin, Mustafa Harputlu, Mümtaz Refik Kınay, Müzeyyen Karaçiftci, Nilgün Akder, Nilüfer Usta, Selma Yanal, Serap Güven, Sevgi Ertürk, Sevcan Birgören, Tolga Boztoprak, Tülin Ulu, Yasin Dağ ve  Zuhal Arda’dır.

Sergi,  İlkezgi Sanat Evi Sultanahmet Sanat Galerisi’nde 2 Haziran tarihine kadar gezilebilir.

*****

Önceki

21 Mayıs Pazar GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

KİTAP EN GÜZEL HEDİYEDİR

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar