23 NİSAN KUTLU OLSUN

23 NİSAN KUTLU OLSUN

Harika Ören Yazdı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

Mustafa Kemal, Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde milli birliğin temellerini atar. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışı gerçekleşir. Başkanlığa Mustafa Kemal’in seçilmesiyle Ulusal Egemenlik Savaşı başlar. Bu tarihten itibaren Osmanlı egemenliği sona erer.

Kolordulara (14’üncü Kolordu Komutan Vekilliğine), 61’inci Tümen Komutanlığına, Refet Beyefendiye,Valiliklere, Bağımsız Sancaklara, Müdafaa-i Hukuk Merkez Hey’etlerine, Belediye Başkanlıklarına giden 19 Mart 1920 Mustafa Kemal imzalı genelgenin yer aldığı telgrafın içeriği şöyledir;

‘’Türkiye Büyük Millet Meclisi toplanıyor….. Nihayet, gelebilmiş olan milletvekilleriyle yetinerek, Meclis’in, Nisanın 23’üncü Cuma günü açılmasına karar verdik….. 21 Nisan 1920 tarihinde bütün memlekete yaptığım tebligat metnini, o günün duygu ve düşüncelerine ne kadar uymak zorunda kalındığını gösteren bir belge olmak bakımından aynen bilgilerinize sunuyorum.

1 -Tanrının lûtfuyla Nisan’ın 23’üncü Cuma günü, Cuma namazından sonra, Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

2 – Vatanın istiklâli, yüce Hilâfet ve Saltanat makamının kurtarılması gibi en önemli ve hayati görevleri yapacak olan Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü cumaya rastlatmakla, o günün kutsallığından yararlanılacak ve bütün sayın milletvekilleriyle Hacı Bayram Velî Câmi-i Şerifinde cuma namazı kılınarak Kur’an’ın ve namazın nurlarından da feyz alınacaktır. Namazdan sonra, Sakal-ı Şerif (118) ve Sancâk-ı Şerif (119) alınarak Meclisin toplanacağı yere gidilecektir. Meclise girmeden önce bir dua okunarak kurbanlar kesilecektir. Bu merasimde Câmi-i Şeriften başlayarak Meclis binasına kadar Kolordu Komutanlığı’nca askerî birliklerle özel tören düzeni alınacaktır.

3 – Açılış gününün kutsallığını belirtmek için bu günden başlayarak vilâyet merkezinde, Vali Beyefendi Hazretlerinin düzenleyeceği şekilde, hatim indirilmeye ve Buhari-i Şerif (120) okunmaya başlanacak ve Hatm-i Şerifin son kısımları uğur getirsin diye Cuma günü namazdan sonra Meclis’in toplanacağı yerin önünde tamamlanacaktır.

4 – Kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde bu günden itibaren aynı şekilde Hatm-i Şerifler indirilmesine ve Buhari-i Şerif okunmasına başlanarak, cuma günü ezandan önce minarelerde salâ verilecek, hutbe okunurken, Halifemiz, Padişahımız Efendimiz Hazretleri’nin mübarek adları anılırken, Padişah Efendimizin yüce varlıklarının, şanlı ülkesinin ve bütün tebaasının bir an önce kurtulmaları ve saadete kavuşmaları için ayrıca dua okunacak ve cuma namazının kılınmasından sonra da hatim tamamlanarak yüce Hilâfet ve Saltanat makamı ile bütün vatan topraklarının kurtuluşu için girişilen Millî Mücadele’nin önemini ve kutsallığını, milletin her bir ferdinin, kendi vekillerinden meydana gelmiş olan bu Büyük Millet Meclisi’nin vereceği vatani görevleri yapmaya mecbur olduğunu anlatan vaazlar verilecektir. Daha sonra, Halife ve Padişahımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, selâmeti ve istiklâli için dua edilecektir. Bu dinî ve vatanî merasim yapıldıktan ve camilerden çıkıldıktan sonra, Osmanlı vilâyetlerinin her tarafında, hükümet konağına gelinerek Meclis’in açılmasından dolayı resmî tebrikler yapılacaktır. Her tarafta Cuma namazından önce uygun şekilde Mevlid-i Şerif okunacaktır.

6 – Yüce Tanrı’dan tam bir başarıya ulaştırması niyaz olunur. Hey’et-i Temsiliye adına Mustafa Kemal ‘’

Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul’dan kaçmayı başaran 78 mebus Ankara’ya gelirler. Malta’dan katılan 14 mebuslada ilk ‘’Büyük Millet Meclisi’’ meydana gelir.

23 Nisan 1920 Cuma günü açılış yapılan meclis Türk ulusunun gerçek temsilcisi ‘’TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’’ adını alır.

1922 yılında Ankara’da yapılan 23 Nisan kutlamalarına öğrencilerde katılır. Yetim ve öksüz çocuklar için yardım amaçlı  rozetlerin satışını yaparlar. 1925’te, 23 Nisan’ın “Çocuk Günü” , 1926 yılındaysa  “Çocuk Bayramı” olarak kutlanması uygun görülür. Atatürk’ün himayesinde  ilk çoşkulu “Çocuk Bayramı” kutlamaları  1927’de yapılır. 23 Nisanlar, 1929 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı olarak kutlanıyor.

Çocukların parlak geleceklerinin bir ülkenin geleceği olduğu bilincinden hareketle 23 Nisan Dünya’nın birçok ülkesinde de “Türk Kültürel Mirası ve Dünya Çocuk Günü” ilan edilerek, şenlikler yapılıyor.

Unutmayalım; Atatürk , geleceğin büyükleri çocukları çok önemser ’’ Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır’’der.

*****

Önceki

Müzehher Aloğlu Sergisi ‘Nefes’ 

Sonraki

23 NİSAN EN BÜYÜK BAYRAM

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar