23 NİSAN EN BÜYÜK BAYRAM

23 NİSAN EN BÜYÜK BAYRAM

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı.

 

Cumhuriyetin doğuş günü bugün, kutlu olsun 23 nisan. Çocukların, insanların, börtü böceğin, ağacın bitkinin, taşın toprağın var oluşun günü bugün mutlu olsun insan. Çocukların, büyüklerin, hepimizin bayramı 23 Nisan sevinçli, tatlı, güllü, ballı olsun. Her yer donansın çiçeklerle, dallarlarla 23 Nisan kutlansın coşkuyla meydanlarda, alanlarda. Şiirler okunsun, konuşmalar yapılsın, anılsın kurtuluş savaşçıları, şehitleri, gazileri, Yüce Atatürk… Tam yaşansın 23 Nisan…

Çetin, zorlu, dikenli yollardan geçip gelmişti Ankara’ya Atatürk ve arkadaşları. Ankara kasaba görünümündeydi, yatacak, kalacak yer yoktu. Ulusalcı delegeler toplandı Ziraat Mektebi’nde. Kurtuluş Savaşı’nın izlencelerini yaptılar. 23 Nisan 1920’de Ulus’ta taş yapıda açtılar TBMM’ni. Kuruldu ulusalcı hükümet, ant içti düşmanı kovmaya.

Her yerde düşman vardı. Anzavur, Çapanoğlu, Delibaş (…) işbirlikçileriyle kuşatmışlardı ülkeyi. Anadolu, kalktı ayağa, kadını erkeğiyle yürüdü düşman üstüne. Mersin, Adana, Antep, Maraş, Urfa’dan Fransızlar, Ege’den Yunanlılar, Antalya’dan İtalyanlar. İstanbul’dan İngilizler kovuldu.

Lozan Barışı imzalandı, çizildi ülkenin sınırı.

Kuruldu Türkiye Cumhuriyeti, devrimler yapıldı. Yeni Türk harfleriyle okur yazar edildi ülke. Seçme, seçilme hakkı tanındı kadınlara. Çok eşlilik kaldırıldı. Şapka giyildi, giyiniş değişti. Şeker, Tekel, bez, kumaş fabrikaları kuruldu. Yollar, köprüler yapıldı. Yabancılara verilen ayrıcalıklar kaldırıldı.

Atatürk, çocuklar için “Bugünün küçüğü yarının büyüğü” dedi. TBMM ‘nin açılış gününü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan etti. Binlerce şiir, yazı yazıldı. Sinema, tiyatroda canlandırıldı.

Dünyada ilk çocuk bayramı bizde.

Dünya çocukları geliyorlar.

Ne büyük sevinç bu.

Bugün bayram, donat evinini, yolunu, okulunu. Şiirler oku, söylevler ver. Canlandır bayramı. Her yerde, her alanda duyur sesini. Oku, öğren, öğret, çalış, buluşlar yap, yaşa, yaşat, sev insanları…

En büyük bayram bu bayram.. Bayramınız kutlu olsun.

*****

Önceki

23 NİSAN KUTLU OLSUN

Sonraki

23 Nisan Pazartesi Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar