Metin Akpınar’dan İmza Günü

Metin Akpınar’dan İmza Günü

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

Gazeteci ve yazar Zeynep Miraç’ın, usta oyuncu ve tiyatrocu Metin Akpınar’ın hayat hikayesini anlattığı okurlar tarafından büyük ilgi uyandıran Sahneye Adanmış Bir Ömür: Metin Akpınar geçtiğimiz günlerde Mundi Kitap etiketiyle yayınlandı. Şimdi de kitap, Metin AKPINAR ve Zeynep MİRAÇ‘la okurlarla buluşmaya devam ediyor.

Kitap daha önce;

  • 28 Mayıs’ta; Penguen Kitapevi / Suadiye’de,
  • 04 Haziran’da; Minoa Kitapevi / Beşiktaş’ta “imza günleri”yle okurlarla buluşmuştu.
  • Bugün de; (11 Haziran) Levent / Kanyon‘daki Remzi Kitapevi‘nde “imza günü“yle okurlarla buluştu. İmza günleri sürecek…

İmza gününe ilgi yoğundu. Daha imza  etkinliğinin başlamasına, 20-25 dakika varken, Remzi Kitapevi‘nden Kanyon girişine doğru, uzun bir kuyruk oluşmuştu. Ucuz ekmek kuyruklarının yaşandığı günümüzde, kitap kuyruklarının olması da çok sevindirici.

Kitap hakkında:

Aksaray’da kalabalık bir konakta doğan, etrafı gözleyerek büyüyen, her duyduğunu zihnine kaydeden bir çocuk… Daha lisedeyken öğretmenine, “Sen en iyisi tiyatrocu ol oğlum,” dedirtecek kadar mayasını belli eden, gizli cevher bir genç… Eşiyle altmış iki yıl aynı yastığa baş koyacak kadar derin bir âşık… Türkiye’de kabare kültürünü başlatan, yüzlerce temsilde yer alan, Yeşilçam’da da birbirinden unutulmaz karakterlere hayat vermiş bir oyuncu… Karşınızda her yönüyle Metin Akpınar.

 Zeynep Miraç, muhatabını nasıl konuşturacağını biliyor, hem ince hem dikkatli sorular sormayı başarıyor ve Metin Akpınar’ı bir zaman tüneline sokarak onun tiyatro tutkusunu, en yakını Zeki Alasya’yla olan dostluklarını, eşi Göksel Akpınar’la olan aşkını, Anadolu’daki turnelerini, Ulvi Uraz’dan Haldun Taner’e “hoca”larını bir bir anlatıyor bize. Üstelik karşımızdaki manzara yalnızca Metin Akpınar’ın hayatı değil, aynı zamanda bir Türkiye tarihi kesiti; muhtıralar, ihtilaller, sansürler, davalarla belki örselenen, ama asla tutkusundan vazgeçmeyen tüm sanat emekçilerinin çok iyi bildiği bir direnme hikâyesi bu anlatılan. Ne de olsa Metin Akpınar’ın hayatı, sahneye adanmış bir ömür…”

Metin Akpınar Hakkında :

Metin Akpınar, 2 Kasım 1941 tarihinde Nadide- Mustafa Akpınar çiftinin oğulları olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Metin Akpınar’ın Kariyeri:

Pertevniyal Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur.

İlk olarak 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” profesyonel oyununa imza atan Akpınar, 1967 yılında Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer almıştır. Kurulduğu andan itibaren kapanana kadar tiyatronun idari müdürlüğünü yapmıştır.

Birçok filme de imza atan sanatçı, Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle hafızalara kazınmıştır.

Metin Akpınar’ın Oynadığı Tiyatro Oyunları:

Ulvi Uraz Tiyatrosu

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım

Devekuşu Kabare Tiyatrosu

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Vatan Kurtaran Şaban, Astronot Niyazi, Ha Bu Diyar, Haneler, Keşanlı Ali Destanı, Aşk Olsun, Deliler, Geceler, Yasaklar, Beyoğlu Beyoğlu

Metin Akpınar’ın Rol Aldığı Filmler:

Kafalar Karışık, Eve Giden Yol 1914, Kısık Ateşte 15 Dakika, Amerikalılar Karadeniz’de 2, Döngel Karhanesi, Çat Kapı, Eğreti Gelin, Lorkestra, Rus Gelin, Abuzer Kadayıf, Baykuşların Saltanatı, Güle Güle, Propaganda, Yerim Seni, Biz Bize Benzeriz, Namus Düşmanı, Patron Duymasın, Yanlış Numara, Davetsiz Misafir, Dönme Dolap, Baş Belası, Şaka Yapma, Vay Başımıza Gelenler, Köşe Kapmaca, Petrol Kralları, Cafer’in Çilesi, Sivri Akıllılar, Aslan Bacanak, Hasip İle Nasip, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Nereye Bakıyor Bu Adamlar  Güler Misin Ağlar Mısın, Nereden Çıktı Bu Velet, Beş Milyoncuk Borç Verir Misin, Hasret, Mirasyediler, Mavi Boncuk, Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner, Oh Olsun, Canım Kardeşim, Yalancı Yarim, Tatlı Dillim, Deliler.

Metin Akpınar’ın Rol Aldığı Diziler:

Aşk Laftan Anlamaz, Aşkın Halleri, Papatyam, Çat Kapı, Yerim Seni, Hastane

Sehneye Adanmış Bir Ömür: METİN AKPINAR

  • MUNDİ Yayınları
  • Derleyici: Zeynep Miraç Taner
  • Yayın Tarihi: 17.05.2022
  • Sayfa Sayısı: 176
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm

*****

Read Previous

750 Kişilik Gençlik Orkestrası’ndan İlk Konser

Read Next

Mehmet Kapçak’ın Sergisi Mugla’da Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: