“Mavi Blue” Berrin Kurt Sergisi Açıldı.

“Mavi Blue” Berrin Kurt Sergisi Açıldı.

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

Ressam Berrin KURT‘un “Mavi Blue” adını verdiği resim sergisi Çiftehavuzlar’daki Büyük Klüp‘te açıldı.

Bu serginin çağrısını aldığımda görseldeki “MAVİ BLUE” yazısını görünce;

Ömer Bedrettin UŞAKLI‘nın “Deniz Hasreti“ni, Krzysztof KIESLOWSKI‘nin “Üç Renk Mavi“sini, Luc BESSON‘un “Derinlik Sarhoşluğu“nu düşünmeden edememiştim.

Ressam Berrin KURT’unMavi“sini çok merak ediyordum.

Sergi salonuna girdiğinizde “Mavi” elbiseler giyinmiş violin ve flut sanatçısı iki kadınla karşılaşıyorsunuz. Açılış onların seslendirdiği parçalarla başlıyor. Sergiye ilgi yoğun.

Nasıl olmasın ki; son yıllarda gördüğüm en iyi sergi organizasyonu.

Sergiyi gezince Berin KURT’un (z)engin “mavi” dünyasına tanık oluyoruz. Berrin, konularını biçim ve renkle iyi harmanlamış. Tuvale egemen. Sanata yıllarca dışarıdan bakmış. İyi gözlemler yapmış. Belli ki entellektüel birikimiyle sanatını zenginleştirmiş.

Sergi için özenle hazırlanmış katalogdaki sergi duyurusu şöyle:

“Global denizcilik firmalarının kaliteli ve performanslı ürün ve hizmetlerinin Türk Distribütörü olan ESKO Marina ve Ressam Berrin KURT “Denizcilik” temalı bir resim sergisi için işbirliği yapmış, “MAVİ” adlı resim sergisini düzenlemişlerdir. 3 Şubat – 9 Şubat tarihleri arasında Denizcilik sektörü temsilcileri ve sanatseverleri biraraya getiren sergide 55 resim sergilenmiştir.

Mavi, kırmızı, sarı, yesil, beyaz, siyah, ama en çok da mavi…

Yol, yolculuk, sükûnet, huzur, karmaşa, umut, cesaret, alın teri, emek, düş kırıklığı,idealler, hayaller…

Gemiler, yelkenler, martılar, balıklar, ağlar, kotralar, tulumlar, tersane işçileri, balıkçılar…

İstanbul ve Sinop… ve daha nice memleketler…

Berrin KURT, deniz temalı bu son sergisinde, deniz kenarı memleket(ler)deki kişisel deneyim ve gözlemlerini, sudan yansıyan izlenimleri, tanıklıkları tuvale taşıyor. Akan, durgunlaşan, hiddetlenen, derinleşen suyu mesken ediyor, suyun yarattığı imgeleri açığa çıkarıyor.”

Serginin süresi kısa. 9 Şubat‘a kadar görülebilir. Sergi hergün 10.00 – 19.00 saatleri arası açıktır.

BÜYÜK KLÜP

Adres : Cemil Topuzlu Caddesi No: 42 Çiftehavuzlar/Kadıköy

Berrin KURT Kimdir?

Berrin KURT 1968 İstanbul doğumludur. Nişantaşı Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur.

Amatör olarak ilk gençlik yıllarıdan itibaren resim yapmakta olan sanatçı, Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş.’deki çalışma hayatı boyunca tanıklık ettiği sanat ve tasarım çalışmalarının da katkısıyla, emekli olduğu son 7 yıldır resim sanatına profesyonel olarak devam etmektedir.

Yurtiçinde ve dışında karma sergiler ile çalıştaylara katılan Berrin KURT’un, hem Türkiye’deki, hem de ABD, Fransa ve İtalya başta olmak üzere birçok ülkedeki özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

*****

Önceki

4 Şubat 2023 Cumartesi Günün Sergisi

Sonraki

Yaşayan ‘Mumyalar’…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar