Usta Grafiker-Yazar İsmail Biret Vefat Etti

Usta Grafiker-Yazar İsmail Biret Vefat Etti

Erol Ünal Yazdı

Hacivat Karagöz kahramanlarının olduğu likör etiketlerini yapan ve 1976 Tekel yarışmasını kazanan İsmail Biret‘i kaybettik.

İsmail Biret İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümü Nurullah Berk Atölyesini bitirdi. İstanbul’da grafiker, art-direktör, metin yazarı, çevirmen, eleştirmen ve karikatürist olarak reklam ajanslarında, çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı.

İsmail Biret “Sektörde bir okul” olarak addedilen İlancılık Reklam Ajansı’nda çalışmıştı. Emin Küçükserim İlancılıkta çalıştığı yıllar hakkında; “İsmail Biret’e ben çok takılırdım. Cam kenarındaki masalarda karşılıklı otururduk. Hep pipo içerdi. Ama değişik saatlerde değişik pipolar kullanırdı. En büyük zevki de yemekten sonra kahveyle büyük bir piposu vardı, onu içerdi. Masanın üzerinde pipo ayaklığı vardı. Sabah tek tek o pipoları doldurup, dizerdi. Yemekten sonra içtiği o büyük pipo çikolata, karamel gibi kokardı.

Bir gün öğlen bu dışarıdayken oturdum mukavvadan kocaman bir davlumbaz yaptım, masasının üzerine yukarı monte ettim, borusunu da camdan dışarı çıkarttım. Üzerine de “İSMAİLİN YERİ” yazdım. Bay İzidor Barouh geldi, görünce gülmekten kırıldı. İsmail abi görünce şöyle bi baktı, gülerek kafasını salladı. Pavlo Masanoviç (Pavli) çok takılırdı, vayyy papaz ne haber derdi.

Bir gün gene öğlen yemeğe çıktığında o büyük pipoyu aldım, tütünü boşalttım, bizim odada kollu bir kalemtraş vardı, içindeki talaştan biraz doldurdum, üzerine de kendi tütününden biraz koydum. Neyse, yemekten döndü, oturdu masasına, bu ara Enver de kahvesini getirdi. Aldı o malum pipoyu, başladı çop çop çop yakıp, nefes çekmeye. Güzel kokular yayılmaya başlarken birden ortalığı duman ve orman yangını gibi bir koku sarmaya başladı. Hemen söndürdü pipoyu ve bana gülerek eşşolueşşek dedi.”

İsmail Biret

İSMAİL BİRET kimdir?

İsmail Biret 1934 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümü Nurullah Berk Atölyesini bitirdi. İstanbul’da reklam ajanslarında, çeşitli gazete ve dergilerde; oyuncu yönetmen olarak da tiyatrolarda çalıştı.

Reklam sektöründe metin yazarlığı yapan İsmail Biret’in karikatürleri 1975 Akşehir Nasreddin Hoca Uluslararası Karikatür Yarışması’nda Türk Haber Ajansı Ödülü, 1976’da Hacivat Karagöz Serisi 50cl Likör Etiketleri tasarımı Ödülü,1978 Kartal Yaz Şenlikleri’nde Karikatür Heykel Ödülü, 1991 TCDDY Karikatür yarışmalarında çeşitli Ödüller kazandı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro bölümünü bitirdi.

Çeşitli tiyatro topluluklarında amatör ve profesyonel olarak oyunculuk, yönetmenlik, dekoratörlük yaptı. Sinema filmlerinde rol aldı. 1981’de İsviçre’ye yerleşti. 1999’da ülkede başından geçen trajikomik olayların öykülerini yazıp Peynirli Çikolata Saatleri adlı bir kitapta topladı.

*****

Read Previous

Ressam Veysel Kubat Ayrılmış Dünyamızdan

Read Next

AŞK AŞK…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: