Uluslararası İstanbul Barok Festivali

Uluslararası İstanbul Barok Festivali

Haber: Erol Ünal

  • Gala konseri ve ödül dağıtımı 16 Mayıs Saat 19.30’da Grand Pera-Beyoğlu – Cercle d’Orient Balo Salonu’nda yapılacak.
  • 4. Uluslararası İstanbul Barok Festivali’nin Barok Org Konseri (Solo ve eşlikli) 22 Mayıs Salı günü 18.30’de Sen Esprit Katedrali-Harbiye’de yapılacak.
  • Boğaziçi’nin Barok Dönem Özellikleri “Açıklamalı dinleti” 25 Mayıs Cuma Saat 19.30’de Çengelköy Yalı Konağı’nda yapılacak.
  • İstanbul Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile İstanbul Barok’un G.F. Handel “Apollo ve Dafne” kantatı sahne performansı 30 Mayıs Çarşamba Saat : 20:00’de Süreyya Operası-Kadıköy’de gerçekleşecek.

BAROK ŞARKI VE ARYALAR ŞAN YARIŞMASI

24.İstanbul Barok Haftası kapsamında bu yıl 3.sü gerçekleşecek olan Barok Üslupta Şarkılar ve Aryalar Şan Yarışması‘nın 16 Mayıs tarihlerinde Grand Pera-Beyoğlu‘da yapılacak. Gala konseri ve ödül dağıtımı ise 16 Mayıs Saat 19.30’da Cercle d’Orient Balo Salonu‘nda İstanbul Barok Müzisyenleri eşliğinde yapılacak. Yarışma finalistlerin konseri ile son bulacak.

 

24 ULUSLARARASI İSTANBUL BAROK FESTİVALİ BAROK ORG KONSERİ

22 MAYIS SALI 19:00’DA SEN ESPRİ KATEDRALİNDE…

15-30 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbulda yapılacak 24. Uluslararası İstanbul Barok Festivali’nin Barok Org Konseri (Solo ve eşlikli) 22 Mayıs Salı günü 18.30’de Sen Esprit Katedrali-Harbiye‘de yapılacak. Konsere İstanbul Barok Müzisyenleri; Prof. Leyla Pınar (Continuo Org-Klavsenist), Doç. Hande Cangökce (Teorb-lavta), Opera Sanatçısı Kaan Buldular (Kontratenor), Ögr. Gör. Mustafa Baysal (Blok Flüt), Doç. Ceren Dik (Yan Flüt) katılacak.

İstanbul Barok adlı topluluğun kurucusu ve müzik direktörü Prof. Leyla Pınar ülkemizde alanının tek klavsen sanatçısıdır. Aynı zamanda Uluslararası İstanbul Barok Müzik Festivali’nin kurucusudur.

Konserde sahneye çıkacak olan Kaan Buldular yurtiçi ve yurtdışında Barok müzik alanında önemli ustaların verdiği masterclasslara katılmıştır. Kaan Buldular Türkiye’de Konservatuvarda eğitim alan ilk Türk kontrtenordur.

Saint Esprit Katolik Kilisesi; Harbiye Cumhuriyet Caddesi üzerinde Notre Dame de Sion Lisesi’nin arkasındadır.

BAROK FESTİVALİNİN KONUSU

Sanat Yönetmeni Leyla Pınar; bu yılın Unesco tarafından “Troya Yılı” ilan edilmesi, Barok çalışmalarımızdaki trajediye bağlı konuların zenginliğini hatırlattığını söyleyerek bu yılın festival programında ve yarışmada trajediye yer verdiklerini ve Barok değerlerle, günümüzde gerçekleşen bu olaylara dikkat çekip, metaforla farkındalık yaratmak istediklerini açıkladı.

Barok çağın bireyi, daha önce yaşadığı dogmalar ve kısıtlamalara sırtını döner. Duyguların her türünü, abartılı ifadelerle trajedilerden ders alınacak derecede gözler önüne serer. Topraklarımızın mirası, antik hikayeler, ölümlülerle, ölümsüzler arasındaki savaşlar, sanatçılar ve düşünürler tarafından 17.yy’a taşındı. Priamos, Hektor, Akileus, Afrodit, Paris, Posseidon, Apollon ve daha pek çok kahraman öykülerde yer aldı.

Troya düşünce, düşmana esir düşmektense ölümü seçen Kassandra ve diğer kadınlar son umutlarıyla haykırdılar, “Aeneas kaçmayı başardı ve Troya’yı İtalya’da yeniden yaşatacak.”

Çok etkili bir Barok müzik olan Purcell’ın Kraliçe Dido aryasında, İlyada’dan alınma sözler bugün de dillerde. “…ah! hiç barışı görmeden büyüdüm” ve “toprağın altına girdiğimde dinleneceğim”.

Bugün hala, Akdeniz’de, Ege’de ve hatta dünyanın pek çok yerinde, yayılmacılık Troya atının içinde yeni trajediler yaratıyor. İnsanları oradan oraya savuran savaşlar, geçmişteki Barok sahne eserlerinin izleyicilerde bıraktığı etkinin aynısını bugün gerçek trajediler olarak yaşatıyor.

BAROK DÖNEMİ DİNLETİSİ VE SAHNE PERFORMANSI

Boğaziçi’nin Barok Dönem Özellikleri “Açıklamalı dinleti” 25 Mayıs Cuma Saat 19.30‘de Çengelköy Yalı Konağı’nda yapılacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile İstanbul Barok’un G.F. Handel “Apollo ve Dafne” kantatı sahne performansı 30 Mayıs Çarşamba Saat : 20:00‘de Süreyya Operası-Kadıköy‘de gerçekleşecek.

Uluslararası İstanbul Barok Festivali yöneticileri 1. Barok Festivali’nde seslendirdirilen H. Purcell’in “Dido-Aeneas” opera CD’sini de arşivlerinizde yer alması için yeniden çoğaltıldığı müjdesini verdiler.

*****

Önceki

17 Mayıs Perşembe Günün Sergileri

Sonraki

Öncü Kadınlarımız Sergisi tanıtıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar