Uğur Mumcu Bodrum’da Anıldı

Uğur Mumcu Bodrum’da Anıldı

Erol Ünal Yazdı

Gazeteci, yazar Uğur Mumcu‘nun ölüm yıldönümlerini kapsayan haftanın “Adalet ve Demokrasi Haftası” olması sebebiyle Mausolos Sergi Salonu’nda söyleşi gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Gazeteci Fatih Bozoğlu’nun yaptığı söyleşi Nebil Özgentürk‘ün “Türkiye’nin Hatıra Defteri” belgeseli için Zülfü Livaneli’nin çektiği ‘Yiğidim Aslanım’ bestesini ilk kez Uğur Mumcu’ya dinlettiğindeki duyguları içeren kısa film gösterimiyle başladı. Program Fatih Bozoğlu’nun Uğur Mumcu‘nun “Sesleniş” şiirini okuması ile devam etti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras; “Uğur Mumcu deyince Türkiye’de aydın olmanın bedelini anlıyorsunuz. Türkiye’de aydınsanız, yurtseverseniz, demokrasiyi savunuyorsanız, insan haklarını savunuyorsanız hayatınız her zaman tehlikede. Bunu anlıyorsunuz. Çünkü sadece Uğur Mumcu ile biten bir konu değil bu. Onun gibi daha niceleri var. Uğur Mumcu olmanın bir bedeli var. Aydın olmanın bir bedeli var Türkiyede…”

Nebil Özgentürk ile telefon bağlantısında Nebil Özgentürk, Uğur Mumcu’nun çok değerli bir düşünce insanı, önemli bir köşe yazarı olduğunu dile getirerek onun bir idol olduğunu söyledi.

Söyleşide Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu‘nun 12 Mart 1971 muhtırası döneminde yaşanan bazı olayları içeren ve ilk baskısı 1977’de yapılan “Sakıncalı Piyade” adlı kitabı ile ilgili de derin bir sohbet gerçekleşti.

ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, Ataol Behramoğlu’nun “Uğur’a Ağıt Değil, Övgü” şiiriyle de konuklara duygu dolu anlar yaşattı.

Kuvâ-yi Milliye’den gençlerin aydınlanmasına, gazeteciliğin öneminden yitirilen değerlerden kaynaklı acılara kadar pek çok konuda hüzünlü bir sohbet gerçekleştirilirken Sanatçı Bahadır Doğmuş ise sazı ve türküleriyle bu duygu yüklü anlara eşlik etti.

*****

Önceki

Yeşilçam’ın “Erkek Fato”sunun Ardından

Sonraki

“Umut Et – Buluşma 2” Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar