Nijerya’dan ARThill’e geldiler

Nijerya’dan ARThill’e geldiler

Haber: Erol Ünal

  • “Kültür böyle birşey Nijerya dan gelip ARThill’i bulmak…”

Ender Güzey Müzesi; ARThill sanatçının 45 yıllık birikimini paylaşmak üzere Bodrum Alazeytin’den geçen antik Karya yolu üstünde kuruldu. ARThill’i Nijeryadan gelen sanatsever Nijaryalılar Bodrum’un Alazeytin köyü’nde bulunan müze ve sanat mekanını bulup, ziyaret ettiler.

Güneş panelleri ve rüzgar jeneratörü ile tamamen kendi enerjisini üreten, sıra dışı mimarisi, sergi salonu, atölyesi ve heykel parkı ile sanatçı Ender Güzey tarafından tasarlanıp uygulanan ARThill,

Antik çağda “Ana tanrıçaya giden yol” anlamına gelen ve Lelegler’in ilk yerleşkelerinden Syangela‘nın karşı tepesinde yer alıyor.

Farklı kültürel çalışmalara ev sahipliği yapan ARThill bünyesinde yer alan sürekli ve süreli sergiler, eğitim programları ile; her yaştan, ulustan, kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi, yaratıcılığa teşvik etmeyi hedeflemektedir. Çağdaş, inter-aktif etkinlik anlayışıyla çok yönlü sanatsal ve sosyal bir platform oluşturmayı amaçlamaktadır.

Ender Güzey; “ARThill bugüne kadar gerçekleştirdiğim en büyük heykeldir. ARThill’in en dikkat çeken görselliği, sanatımda önemli bir yer alan Anadolu medeniyetlerinin simgesi Boğa’yı sembolize eden ve aynı zamanda benim sanatsal logom ve imzam olan Boynuz’un üzerinde duran bir yapı olmasıdır.” diyor.

ENDER GÜZEY kimdir?

Ender Güzey 1951’de İstanbul’da bugünkü Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde doğdu. 1969 -1973 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde resim ve heykel öğrenimi gördü. 1973 -1975 yılları arasında “Master Öğrenci” olarak Üstün Sanatsal Başarı ile yüksek lisansını tamamladı 1975’de “Master Öğrenci” olarak Üstün Sanatsal Başarı ile yüksek lisansını tamamladı.

1975 -1977 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann’ın  asistanı olarak görevlendirildi. 1978 -1982 yılları arasında Mönchengladbach Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. 1982 -1988 yılları arasında Münih, Ammersee’deki, atölyesinde özgün çalışmalar yaptı, “Kunst-Galerie Herrsching“ ismi ile kendi sanat galerisini kurdu ve yönetti. Çağdaş sanatın uluslararası isimleri ile sergiler gerçekleştirdi. 

1990 -1991 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi’nde performans dersleri verdi. 1996 -1997 yılları arasında İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Büyükada’da kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi. 2006’da USA Montana Üniversitesi’nde performans, Land Art ve obje dersleri verdi. 2006 – 2007 yılları arasında “Ender Güzey-Ateş’ten Doğan” isimli, bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi.

2007-2008 yılları arasında “Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi” ismi ile kişisel müzesini Bodrum’da 200 yıllık tarihi bir binada kurdu. 2009’da Bodrum Merkez ve Kadıkalesi’nde “Güzey Art Lounge” ismi ile Ender Güzey eserlerinin sergilendiği iki sergi salonu kurdu.  2009-2010’da Muğla Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi olarak görev aldı

1972 den beri 100’ün üzerinde uluslararası kişisel sergi açtı.

*****

Read Previous

24 Ekim 2021 Pazar “Çetin Ceviz”

Read Next

Konuşmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: